Правила, які допомагають людині співіснувати з громадським транспортом

1.      Темної пори доби уникайте безлюдних зупинок. Очікуючи транспорт, стійте на добре освітленому місті, поруч з іншими людьми.

2.      На зупинках не повертайтеся спиною до транспорту, що рухається. А коли підходить машина, не намагайтеся стати у перший ряд нетерплячого натовпу - вас випадково можуть штовхнути під колеса.

3.      Автобус та тролей6ус обходьте ззаду, а трамвай - спереду, адже будь-який транспортний засіб може затуляти інший, що рухається з великою швидкістю.

4.      Не спіть, перебуваючи у транспортному засобі, який рухається: небезпечно не стільки проспати потрібну вам зупинку, скільки дістати травму під час маневру чи різкої зупинки.

5.      Не притуляйтеся до дверей, не стійте на сходинках та у проході.

6.      Якщо є можливість, користуйтеся прорізними квитками. Це дозволить вам уникати зайвого переміщення салоном і не відволікатиме вашої уваги.

7.      Не забувайте також і про кримінальну небезпеку:

-       якщо на підлозі стоять ваші валізи чи сумки, тримайте їх у полі зору, а краще - на колінах. Якщо вам не вдалося сісти на сидіння, сумку, валізу або портфель притуліть до стінки поруч із собою;

-       пам'ятайте, що у громадському транспорті часто діють кишенькові злодії, а їхні улюблені місця - поблизу проходів та дверей;

-       намагайтеся не сідати у порожні автобуси, тролейбуси, трамваї, а якщо ви єдиний пасажир і їдете пізньої години, сідайте ближче до водія і не біля вікна, а ближче до проходу, тоді до вас буде важче підсісти;

-       підозрілих незнайомців намагайтеся пропускати до вікна, а якщо у вагоні з'явився розв'язний та агресивний пасажир, відверніться від нього та не зустрічайтеся з ним поглядом, а жінкам взагалі пропонується сідати поруч з іншими жінками.

8.      У громадському транспорті не виключені й випадки виникнення пожежі. Якщо у салоні транспорту, де ви перебуваєте, виникла пожежа, негайно попередьте про це водія та інших пасажирів, вимагайте негайної зупинки чи натисніть на кнопку аварійного відкриття дверей. Для ліквідації пожежі намагайтеся використати вогнегасник, який має бути у салоні, або інші підручні засоби.

9. Якщо двері заблоковано, використайте для евакуації аварійні люки у стелі та  виходи крізь бокові вікна. Якщо салон наповнений димом, а видавити скло у вікні не вдається, розбийте його - тримаючись обома руками за поручень, щосили вдaртe обома ногами у куток скла. Під час евакуації будьте обережні, бо металеві частини трамваїв і тролейбусів (через пошкодження захисної ізоляції) можуть опинитися під напругою.

10.   Під час горіння гуми та пластика виділяються отруйні гази, тому, затуляючи ніс та рот хустинкою або рукавом, швидко покиньте салон.

11.   Як під час будь-якої екстремальної ситуації, всіма засобами боріться з панікою. У першу чергу рятуйте дітей, жінок та людей похилого віку. Вибравшись з салону, що горить, одразу ж надайте допомогу тим, хто потребує її у першу чергу.

12. Хтось сказав, що «ніщо так не зближує людей, як громадський тран­спорт». Поважайте одне одного, будьте взаємоввічливими, тоді, навіть інколи досить тривала поїздка, не буде для Вас і для інших обтяжливою.