Терапія засобами ліплення або як процес ліплення допомагає дитині висловити свої почуття. Групова консультація для батьків

Арттерапія - це метод психотерапії, який дозволяє за допомогою творчості пережити внутрішні конфлікти, тривогу, страхи, що турбують людину, захоплююча та водночас надзвичайно корисна терапевтична діяльність, спрямована на гармонізацію внутрішніх психологічних процесів і навколишнього середовища через творче самовираження дитини. Це -  терапія мистецтвом, будь-якою творчою діяльністю, що допомагає проявити та висловити свої емоції. В арттерапії важливий сам процес діяльності, який зцілює, а не її результат. Немає правильного чи не правильного результату. Арттерапія - це корисний інструмент для роботи з дітьми під час війни.

Гармонійний розвиток дитини неможливий без творчості. Про користь ліплення для дітей відомо давно.  Ліплення - це не тільки творчий процес, але й корисне заняття для розвитку дітей різного віку.

      Ліплення сприяє:

  • розвитку когнітивних навичок - здатності дитини розуміти, сприймати та обробляти інформацію;
  • розвитку мови і зв'язного мовлення, збагаченню словникового запасу;
  • формуванню правильної координації рухів, розвитку дрібної моторики, спритності та сили пальчиків;
  • сприяє соціалізації дитини, комунікативні навички;
  • вчить уважності, цілеспрямованості, терпінню, старанності, умінню доводити розпочате до кінця;
  • здійснює на дітей заспокійливу і терапевтичну дію, покращує психоемоційний стан, допомагає активним дітям стати більш спокійними;
  • активізується робота мозку і розумових процесів, сприяє активному розвитку інтелекту;
  • розвитку фантазії, уяви, мислення, пам'яті, творчих здібностей;;
  • сприяє зняттю напруги, стресу, м'язових затисків, профілактиці неврозів;
  • це один з найефективніших способів взаємодії з внутрішнім світом дитини;
  • дитина вчиться експериментувати і робити все нові відкриття тощо.

Сучасні матеріали та інструменти для дитячої творчості вражають різноманіттям текстур і можливостей для самовираження.

Ліплення з глини - різновид артттерапії, визнаний одним з найефективніших для всебічного розвитку здібностей і талантів як у дітей, так і у дорослих.  Ліплення з глини нагадує медитацію. Коли дитина бере в руки шматок глини і через деякий час перетворює його на щось, отримуючи казковий досвід творіння. З усіх матеріалів для ліплення глина, мабуть, найдивовижніша. До того ж це абсолютно екологічний матеріал. Навіть, якщо дитина захоче її спробувати, нічого страшного не трапиться.

Глину можна придбати в магазині для творчості або замовити в місцях, де її добувають. Можна також заготовити матеріал самостійно, якщо ви виявите поклади глини в землі чи піску десь на дачі та певним чином обробите. Глину потрібно зберігати в пластиковому пакеті та дбати, щоб вона не пересохла.

Працювати глиною можна вже після року - просто маніпулювати нею, м'яти в руках. А в 3-4 роки дитина вже цілком може створювати свої перші шедеври.  Навіть якщо малюк просто розмазує глину по дошці або розминає її без конкретної мети - це все одно надзвичайно корисно і в цьому є певний сенс.

Важко сказати, хто і коли вперше почав ліпити.  Відомо, що за свій перший матеріал для ліплення людина обрала глину. Спочатку то були вжиткові вироби - різноманітний посуд, а згодом з'явилися глиняні прикраси та іграшки.

Пластилін - це пластична маса, яка складається з порошку глини, а також додаткових компонентів, які не дозволяють їй застигати: віск, жири, барвники, щоб маса вийшла яскрава та приваблива для творчості дітей.

Це гнучкий матеріал для створення різних конструкцій, фігур тощо, який чудово розвиває творчі здібності та дитячу уяву. Існують різні види пластиліну:

-класичний - найпоширеніший (це м'яка і пластична маса, що не застигає на повітрі. Перед роботою її необхідно розім'яти в руках);

-восковий у складі містить віск, що надає йому додаткову пластичність і м'якість;

- скульптурний - має щільну, тверду текстуру для створення складніших форм та деталей (скульптурна маса має тривалий термін використання та склад, що не твердіє на повітрі);

-плаваючий - унікальна здатність даного матеріалу - не тонути у воді, тому його купують для водних процедур;

- кульковий - це сучасний яскравий, легкий, повітряний пластилін. Він містить маленькі кульки, які надають йому унікальної текстури (текстура з дрібних кульок ідеальна для масажу дитячих долонь); 

- застигаючий - після висихання стає міцним і твердим (цей вид ідеально підходить для створення постійних моделей та фігурок, які можуть використовуватись як декор або прикраси);

- «розумний» пластилін (хендгам або «ручна жуйка») - еластична іграшка, яку мнуть у руках, надаючи будь-якої форми (матеріал змінює свій стан: в спокої рідкий, а при кінетичному впливі твердне);

-їстівні види пластиліну для однорічних дітей - з марципану і солодкого (підсоленого) тіста (особливо творчі матусі виготовляють такий пластилін у домашніх умовах, а після гри із задоволенням його з'їдають разом зі своїм юним скульптором).

Для малюків краще вибрати м'яку масу, оскільки тверді бруски дитині буде важко розім'яти. У складі пластиліну для маленьких дітей категорично не допускаються домішки нафтопродуктів. Вони особливо токсичні для ніжної шкіри малюка, а до того ж можуть стати причиною отруєння. Купівля  пластичної маси з ароматом небажана, оскільки приємний запах наводить на думку спробувати шматочок. Що стосується кольорів, вони мають бути природними, кислотні відтінки вказують на присутність небезпечних хімічних речовин у складі. При виборі враховуйте рекомендації виробника на упаковці, перш за все зверніть увагу на вік. Віддавайте перевагу тільки якісній продукції на рослинній основі.

Цікавий факт: сьогодні пластилін використовують не лише діти. Це чудовий матеріал для аніматорів та дизайнерів персонажів комп'ютерних ігор.

Вікових обмежень для початку занять з ліплення немає. Діти починають ліпити вже після року. Малюки прагнуть брати участь у кулінарному процесі, виявляють бажання «допомогти» мамі на кухні. В ранньому віці краще використовувати солоне тісто, яке повністю позбавлене хімічних добавок і консервантів, шкідливих для здоров'я малюка. Звичайно, дитина 1,5 - 2 років не може виліпити повноцінну фігурку, проте тут важливий не результат, а сам процес. Важливу роль у цьому захоплюючому процесі грає дорослий, який виступає безпосереднім учасником, може дати пораду, своєчасно похвалити. Виникає справжня близькість між дитиною та дорослим, коли час приділяється лише одній дитині. Коли дитина ліпить разом із мамою, повторює, що вона зробила, у неї невідомо зміцнюється почуття довіри до неї. Сядьте разом з малюком, дозвольте бути вашим персональним помічником, адже для нього спільна творчість - це найвище щастя. Допоможіть дитині опанувати нескладні прийоми ліплення із солоного тіста. Дитина буде дивувати і тішити вас і себе чудовими виробами.

Із солоного тіста можна зліпити: іграшкові продукти для сюжетно-рольової гри «Супермаркет», звіряток, квіти, казкові будиночки, декоративні прикраси тощо.

Для виготовлення виробів із сологного тіста передусім потрібно замісити  його. Існує безліч варіацій рецептів солоного тіста, але основа залишається незмінною.

Рецепти солоного тіста:

2 склянки борошна,

1 склянка дрібної солі,

приблизно125 мл холодної води.

 

1склянка дрібної солі,

склянки борошна,

півсклянки холодної води,

ст. ложок соняшникової олії,

барвник (за потребою).

 

1,5 склянка борошна,

склянка дрібної солі,

холодної води,

ст. ложка клею ПВА або крохмалю,

харчовий барвник (наприклад, кава, сік з буряка або морквяний сік).

Тісто потрібно вимісити так, щоб воно не прилипало до рук.  Зберігати солоне тісто можна в холодильнику у закритій банці або пакеті від двох тижнів до місяця. Так тісто не втратить свою властивість. Знаменитий пластилін «Плей До» теж являє собою тісто для ліплення. Матеріал мякий, ніжний, гладкий і податливий, тому дітям грати з ним легко і приємно. Крім звичайних баночок з різнокольоровим тістом випускають тематичні набори для сюжетно-рольових ігор. Такі комплекти доповнюються інструментами: скалками для розкачування, міксерами для змішування, шприцами для видавлювання тощо.

Кінетичний пісок. Зовні матеріал нагадує вологий пісок з морського берега, проте вирізняється м'якістю, еластичністю та яскравими кольорами. Кінетичний пісок має терапевтичний ефект: гра з ним заспокоює та розслабляє. Діти повинні гратися ним під наглядом дорослих, тому що пісок залишається на руках і може потрапити в очі.

Де краще ліпити з дітьми вдома? За робочим столом. Слід подбати, щоб на ньому не було зайвих предметів. Крім пластиліну (або іншого пластичного матеріалу) дитині знадобляться: дощечка для ліплення, стеки, вологі серветки або ганчірочки.

Ліплення на підлозі. Батькам необхідно створити особливі умови для занять лежачи або сидячи: застелити підлогу клейонкою, дати дитині все необхідне приладдя для ліплення, прибрати подалі предмети, які могли б впасти і розбитися або малюк міг їх ненароком забруднити.

Шановні батьки, не бійтеся експериментувати з матеріалами: використовуючи різні текстури, дитина отримує більше можливостей для творчого самовираження. Нехай ваші розвиваючі заняття будуть дуже цікавими і абсолютно безпечними. Давайте допоможемо дитячій психіці  та внутрішньому світу дійти до спокою та впевненості, незважаючи ні на що!

 Підготувала вихователь ШЕВЧУК НАДІЯ

Використані інтернет-ресурси:

https://4mama.ua/kids/development/12114-tsya-divovizhna-glina-pro-korist-liplennya-dlya-ditey-i-ne-tilki

https://voices.org.ua/news/shcho-take-artterapiia-ta-chomu-vona-efektyvna-u-roboti-z-ditmy-pid-chas-viyny/

https://yes-tm.com/vidy-plastilina

https://te.20minut.ua/novini-kompanij/liplennya-po-novomu-suchasni-materiali-ta-instrumenti-dlya-tvorchosti--10957386.html