АБЕТКА ПЕРШОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ. Санітарно-просвітницька робота з педагогами

Перша медична допомога - це першочергові рятівні дії, які потрібно зробити при аварії, нещасному випадку чи хворобі до прибуття медичних працівників. Інколи від цього залежить не тільки стан здоров'я але й життя потерпілого.

Скалка (скіпка або дрібна колючка, що застрягла в шкірі)

Її видаляють голкою (булавкою) і пінцетом. Перед видаленням уражену ділянку шкіри необхідно обробити знезаражувальним або спиртовим розчином (одеколон, марганцівка, спирт). Після видалення скалки до ранки слід прикласти ватку, змочену спиртовим розчином, або змастити зеленкою чи йодом. Можна заклеїти ранку бактерицидним пластирем, щоб запобігти потраплянню інфекції.

Синець

Обов'язково прикласти до нього будь-що холодне: метал, грудку льоду, загорнуту в поліетилен. За годину на синці слід намалювати йод­ну сіточку для прискорення видужання.

Опік

Якщо опік незначний (почервоніння шкіри), то обпечене місце слід підставити під струмінь холодної води, щоб зменшити температуру трав­мованого місця і вгамувати біль. Після водної процедури можна змасти­ти обпечене місце пінкою чи маззю проти опіків, обліпиховою олією. Не можна негайно змащувати опік жирними речовинами, бо вони створю­ють плівку, що запобігає доступу повітря до обпеченого місця і викли­кає гострий біль. Якщо на шкірі від опіку з'явилися пухирі, її необхідно обробити і закрити сухою марлею чи серветкою. У жодному випадку не мож­на проколювати пухирі та видаляти з них рідину! З такими опіками обов'язково слід звернутись по медичну допомогу. При більш важких ступенях опіків (наприклад, при обгорянні) по­терпілого обгортають обробленим гарячою праскою простирадлом, да­ють знеболювальне і негайно транспортують до лікарні.

Кровотеча

При носовій кровотечі слід затулити ніздрі ватними тампонами, змоченими у перекисі водню, а до перенісся прикласти холод (лід). При незначній кровотечі з рани на кінцівці травмоване місце слід промити проточною водою, обробити перекиссю водню, зеленкою та на­класти щільну пов'язку.

При значній кровотечі потрібно накласти джгут на ділянку прохо­дження великої кровоносної судини вище місця пошкодження. Будь-де на видному місці (рукаві сорочки, пов'язці або шкірі) обов'язково треба вказати час накладання джгута. Після зупинення кро­вотечі слід викликати швидку допомогу чи негайно доставити потерпі­лого до лікарні.

Поріз, подряпина

Уражену ділянку шкіри необхідно промити теплою проточною во­дою, промокнути сухою тканиною і змастити зеленкою (саму рану) чи йодом (навколо ранки). Також на ранку можна накласти антисептичну мазь та закрити її бинтом чи бактерицидним пластирем.

Сонячний удар

Нерідко супроводжується різким підвищенням температури тіла, миготінням в очах, втратою свідомості і навіть судомами. Постражда­лого треба віднести в тінь, прикласти до лоба холод, обтерти тіло мок­рою холодною тканиною, облити теплою водою (30°С). Після надання першої допомоги потрібно звернутися до медиків.

Укус змії

Необхідно видушити з ранки частину отрути разом з кров'ю. Якщо в роті немає ранок, можна відсмоктати отруту з місця укусу. Постраждалому слід забезпечити спокій та довільне тепле пиття, бо з рідиною буде виводитись із організму частина отрути. Також необхідно терміно­во доставити потерпілого в лікувальну установу, щоб забезпечити своє­часне введення сиворотки,

Перелом

На місце перелому кінцівки необхідно накласти та закріпити бинтовою пов'язкою шину, у якості якої можна використати лінійку, рівну дерев'яну чи пластмасову палицю. При переломі руки її слід зафіксувати в підвішеному стані. При переломі ноги потерпілого слід покласти таким чином, щоб зафіксованому перелому нічого не заважало.

При переломі хребта потерпілого потрібно покласти на рівну по­верхню. Після надання першої допомоги слід викликати швидку або само­стійно доставити потерпілого до лікувальної установи.

Обмороження

З обмороженого місця зняти одяг, кінцівку занурити в теплу (не гарячу!) воду, напоїти постраждалого теплим чаєм. Обморожене місце можна також обробити спиртовим розчином та промасажувати м'якою тканиною. У жодному випадку не можна розтирати пошкоджене місце жор­сткою тканиною чи снігом - це ще більше травмує шкіру. Потерпілого слід покласти в ліжко та зігріти теплими грілками.

При більш тяжких ступенях обмороження потрібно негайно зверну­тись до швидкої допомоги.

Травми очей

При травмуванні ока його слід промити під проточною водою, на­класти стерильну пов'язку та негайно звернутися до лікаря.

Укус тварини (собаки, кішки)

Місце укусу слід промити проточною водою, змастити йодом навко­ло рани, накласти пов'язку та звернутись по медичну допомогу. Упевни­тись, що тварина має щеплення від сказу. Якщо тварина безпритульна, її треба посадити в клітку для спостереження за нею, щоб впевнитись, що вона не хвора на сказ.

Тепловий удар

Тепловий удар - це різкий розлад діяльності центральної нервової системи, що виникає при незначному перегріванні організму. Він може супроводжуватися знепритомлюванням, блювотою, порушенням дихан­ня. Постраждалого необхідно перенести в прохолодне місце, звільнити від частини одягу і забезпечити рух повітря. Потім обов'язково зверну­тися до медиків.

Судоми

При виникненні судом потрібно стати босою ступнею на холодну поверхню, помасажувати зсудомлені м'язи, потягти на себе ступню за пальці.

При зведенні судомою м'язів кінцівок у воді людина зазвичай ля­кається. У в неї можуть порушитись дихання та координація рухів. Пані­ка може призвести до загибелі. Тож головне при виникненні судом зберігати спокій. Коли у воді звело литку, треба потягти на себе ступню за пальці, незважаючи на біль, можна чимось вколоти напружений м'яз або енергійно його помасажувати, розім'яти. Цього цілком достатньо, тому що самі судоми не призводять до втоплення. Нещастя спричиняє панічний стан людини.

Підготувала сестра медична старша Юлія РЕШЕТНІК