Як виховати культуру спілкування у дошкільників. Порадник для батьків

«Старших шануйте, як батька, а молодших - як братів своїх рідних. Пам'ятайте, при старших годиться мовчати, премудрих слухати, старшим підкорятися, з рівними і молодими мати згоду і бесіду вести без лукавства, а щонайбільше розумом вбирати. Не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися багато. Очі тримати донизу, а душу вгору» (В. Мономах «Повчання дітям», ХІІ століття)

Дошкільне дитинство - особливий період розвитку дитини. Саме в цей період виникає потреба у спілкуванні з дорослими і однолітками, адже спілкування - невід'ємна і загальна умова формування особистості. Потреба у спілкуванні є однією з перших потреб людини. Саме в дитинстві закладаються основи поведінки людини, риси характеру, звички. Залежно від того, яке виховання отримує маленька людина в дитинстві, залежить її успішність, кар'єра, особисте життя.

Культура поведінки, культура спілкування допоможуть дитині бути зрозумілою та почутою. Дитина, яка дотримується правил етикету, має правильний світогляд, розуміння совісті, моралі і відповідає за свої слова та вчинки. Увага до оточуючих у поєднанні з умінням розмовляти і проявляти свої почуття характеризують таку важливу якість дитини як спілкування.

Спілкування - це передача інформації від однієї людини до іншої. Для батьків дуже важливо відкрито спілкуватися зі своїми дітьми. Щире спілкування корисне не тільки дітям, а й кожному члену сім'ї, тоді стосунки у сім'ї значно покращуються. Варто пам'ятати, що діти вчаться спілкуватися, спостерігаючи за дорослими. Якщо батьки спілкуються культурно і відкрито, то й, з великою ймовірністю, їхні діти будуть чинити так само.

Діти формують уявлення про себе на підставі того, як їхні батьки спілкуються з ними. При відкритому спілкуванні батьки виявляють повагу до своїх дітей. Ті, у свою чергу, відчувають, що їх чують і розуміють, люблять і поважають, у них підвищується самооцінка.

Діти, які зігріті батьківською любов'ю, мають більше шансів розкритися і поділитися з ними своїми думками, почуттями, проблемами. При спілкуванні з дітьми, батьки повинні спуститися до їх дитячого рівня, навчитися слухати по-справжньому. Коли батьки слухають своїх дітей, вони виявляють свій інтерес до них, захоплення їхніми висловлюваннями. Слухати потрібно, не перебиваючи дитину, поки вона говорить.

Культура спілкування не можлива без культури мовлення. У дитини повинен бути достатній запас слів. Уже в молодшому та середньому дошкільному віці дитину потрібно вчити правильно будувати речення, говорити спокійним тоном, в нормальному темпі, з нормальною силою голосу, без поспіху. Важливо навчити дитину уважно слухати співрозмовника, спокійно стояти під час розмови, дивитися в очі співбесіднику.

Культура спілкування це також:

  • уміння розмовляти спокійно і зрозуміло, послідовно і нешвидко, що сприяє активному спілкуванню дітей під час ігор та праці, запобігає виникненню конфліктів;
  • використання слів ввічливості, привітність з рідними та незнайомцями, дотримання норм та етикету спілкування;
  • звичка прислухатися до порад старших, дотримання правил співжиття в родині, чемність, толерантність.

Найголовніше, що потрібно пам'ятати і розуміти - це те, що будь-який прояв ввічливості з боку дитини повинен керуватися добрими думками і почуттями, бути для неї необхідністю та потребою, а не для того, щоб отримати похвалу чи уникнути покарання. Дитина повинна розуміти, що вихована людина це та, яка думає і співчуває, і ніякі хороші манери не приховають бездуховність і пустоту душі.

Тому мета виховання культури спілкування полягає в готовності дитини самостійно приймати моральні рішення та відповідно діяти.

Використані першоджерела

1. Т. Марзаганова. Основи гарного виховання. http://www.like.if.ua/%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%8F%D1%87%D0%B8%D0%B9-%D0%B5%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B5%D1%82-%D0%B1%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%BA%D0%B8-%D1%96-%D0%B4%D1%96%D1%82%D0%B8/

2. Від культури спілкування - до культури поведінки. https://osvita.ua/vnz/reports/pedagog/14574/

3. Правильне спілкування дітей та батьків...https://childdevelop.com.ua/articles/psychology/175/

4. Л.В. Тур Комунікативно-мовленнєвий розвиток дошкільників. - Харків, «Основа», 2016 

Підготувала вихователь Яремчук В.В.