Екологічне виховання дітей в сім'ї. Консультації для батьків

В дошкільній педагогіці з'явився новий напрямок виховання - екологічне виховання. Екологія - це  все живе, що нас оточує, чим ми дихаємо і живемо.

З перших років життя у дітей формулюється початок екологічної культури. Діти бачать вдома, як мама доглядає за квітами, кішкою або собакою. Вони тягнуться до всього живого, їм хочеться погладити тварину і помилуватися красивими квітами. Підростаючи, дізнаються, що кожна істота має свій «будинок», в якому є все для її життя.

Екологічне виховання - це і є пізнання живого, яке оточує дитину в своєму середовищі проживання, і наше головне завдання - навчити дітей охороняти і берегти те, що вони бачать. Потрібно доступно пояснювати їм, що ламати гілку дерева не можна, особливо взимку. Зверніть увагу дитини на їхню красу, які дерева гарні в інеї. Взимку вони сплять і у них тільки ми - захисники. Потрібно коріння вкрити снігом, пояснюючи, що так ми допомагаємо їм вижити взимку. А буваючи з дітьми взимку в лісі, зверніть увагу на тишу, її красу і як добре дихається в лісі.

Навесні природа перетворюється і ми радіємо кожній новій травинці і новому листочку. Починається робота на дачі і діти мають привчатися допомагати вам нехай зовсім мало, але нехай тягнуться до праці і бачать, з яким задоволенням цим займаєтеся ви.   

Ми всі тягнемося до природи, щоб відпочити, подихати свіжим повітрям, послухати дзюрчання струмочка. Ми збираємо квіти і лікарські трави - нарвіть  стільки, скільки вам потрібно, і намагайтеся не рвати з корінням. Збираючи в лісі гриби та ягоди, беріть тільки ті, які ви знаєте, а інші не чіпайте. Вони потрібні тваринам - вони ними харчуються і лікуються. Як, наприклад, гриб мухомор, він такий гарний, помилуйтеся ним, але не чіпайте його, прийде лось і він йому знадобиться для лікування. Щоб гриби не зникали з нашого лісу, не порушуйте грибницю, поясніть дітям, що гриби потрібно зрізати ножем, після чого тут виросте новий гриб.

Діти часто поводяться жорстоко з природою і в усьому цьому винні ми, дорослі. Не змогли навчити бачити красиве і піклуватися про те, щоб все, що оточує нас, тільки радувало. Разом з дітьми нагодуйте птахів, повісьте годівницю за вікном або на балконі. Дитина сама буде класти туди корм. Хочете порадувати дитину, заведіть йому папужок або щигля, черепаху або хом'ячка. Поясніть і навчіть, як правильно за ними доглядати, і дитина буде щаслива. У багатьох дітей є мрія мати друга поруч – маленьке кошеня або щеня. І якщо ви завели собі тварину вдома, не викидайте її на вулицю, коли вона підросте, адже тварини довіряють людям.

Побажання для всіх батьків! Виховуйте у дітей почуття милосердя і співчуття, вчіть бачити і примножувати красу навколишнього світу - і це не пройде даремно: дитина навчиться дбайливо ставиться до всього  і буде уважною не тільки до навколишнього світу, а й до своїх батьків. 

Використано Інтернет ресурс вихователем Бідюк В.М.