Як зберегти психологічне здоров'я під час евакуації? Консультація для батьків

До усіх жахів і випробувань, через які проходить зараз кожен українець, у переселенців (ВПО) є ще два додаткових:

- перебування годинами, а інколи й днями, у замкненому приміщенні (поїзд, автобус, авто) в одному положенні;

- необхідність постійно приймати доленосні рішення (поїхати чи залишитися, куди саме їхати, яким маршрутом тощо).

Усе це змушує тіло і психіку працювати у режимі надможливостей. А сильний тривалий стрес може призвести до заціпеніння. У цьому стані погляд стає «скляним», людина наче заморожується й відключається від реальності. Вивести людину з цього стану дуже важко.

Щоб не доводити ситуацію до такого стану варто:

 • Місія мами: зберегти генофонд нації. Якщо там, де ви знаходитесь, стає небезпечно, ваше завдання № 1 - вивезти дитину. Діти, які стають свідками насилля, бачать вибухи, кров, смерть, зазнають травми, яка впливатиме на все їхнє подальше життя. Війна закінчиться - і комусь треба буде будувати нову Україну. Вивезти дитину в безпечне місце - це прояв патріотизму.
 • Улюблену іграшку - з собою. Ця іграшка стане «супергероєм» і підтримуватиме дитину.
 • Дитині: чіткі інструкції. Спокій мами - запорука спокою дитини. Розмовляйте спокійно, не надто голосно. Давайте чіткі прості інструкції: «Зараз ми сідаємо в автобус. У нас є вода та бутерброди. Ми будемо їхати багато годин. Я з тобою».
 • Лишайтесь у контакті з тілом. Коли ми багато годин знаходимося в одному положенні, ризик впасти в заціпеніння зростає. Тому повертайтеся у тіло. Якщо є можливість, пострибайте на місці, зробіть кілька присідань. Якщо можливості немає, розітріть вуха, обличчя, розімніть по черзі кожен палець, легенько пощипайте або простукайте усе тіло. Робіть так щогодини.
 • Що я зараз відчуваю? Ставте собі час від часу це питання і прислухайтеся до тіла. Вам холодно? Млосно? Ви хочете пити? Це допомагає лишатися в контакті з реальністю.
 • Дихайте. У стані стресу дихання стає поверхневим та переривчастим. Робіть дихальні вправи: на 6 рахунків вдих - 3-6 рахунків затримка - 6-10 рахунків видих. Глибоке дихання дає мозку команду: я в порядку.
 • Пийте воду. В режимі крапельного поливу: часто і маленькими ковточками. Від стресу може пересихати у роті. Якщо води мало - наберіть один ковток у рот і тримайте. Важливо підтримувати слизові оболонки зволоженими - на рівні нервової системи це ще один сигнал про те, що все добре.
 • Спіть за будь-якої можливості. Немає можливості - посидьте кілька хвилин із заплющеними очима, при цьому треба усвідомлено розслабити м'язи обличчя й тіла.
 • Відпочивайте у проміжних пунктах. За першої нагоди прийміть душ, вимийте голову, переодягніться в чисте, поїжте гарячого, відпочиньте. І лише потім приймайте рішення, що робити далі.
 • Зберігайте інформаційну чистоту. Тримайте руку на пульсі й підтримуйте зв'язок з рідними. Та не сидіть 24/7 у потоці новин, не дивіться нон-стоп фото та відео воєнних дій - це виснажує.
 • Проявляйте людяність. Війна - тест на емпатію для кожного з нас. Озирніться довкола, можливо, комусь поряд ще гірше, ніж вам. Діліться - добро обов'язково повернеться до вас сторицею.

Підготувала практичний психолог Юлія ВІННЧУК

З матеріалів телеграм каналу Психологічна Підтримка Освіта\ Рівне