«Як говорити з дітьми про війну?». Рекомендації для дорослих

Чи пояснювати дітям причини війни? З цього приводу є різні думки. Деякі батьки сприймають це поширене твердження надто буквально і не ламають собі голову над тим, як пояснити дитині, що відбувається на Сході країни.

Якщо ми не будемо давати дітям свою картину світу, пояснювати, що йде війна, що на ній гинуть люди, то діти фантазуватимуть і придумуватимуть свої варіанти того, що відбувається. І ці фантазії, зазвичай ще страшніші за реальність. Понад усе дітей травмує (є ще таке хороше слово - «невротизує») - невпевненість батьків. Діти хочуть бачити своїх батьків упевненими людьми.

Для початку дорослі повинні самі розібратися, що добре, а що погано, і чого вони хочуть: перемоги чи, наприклад, щоб усе швидше закінчилося. Коли дитина відчуває або бачить невпевненість дорослого, то починає боятися. Дорослий, розмовляючи з дитиною про сумні події, має дати їй відчуття захищеності. Сказати, наприклад: «Я тебе захищу. Тут ми цього не допустимо». Або, якщо дитині дійсно щось загрожує, то дорослий, помагаючи їй евакуюватися, каже: «Я тебе захищаю».

Ми виходимо з думки, що будь-яка війна - це дуже погано. Наскільки дітям потрібно пояснювати причини війни? Потрібно скоріше йти за чорно-білим принципом: наші - не наші. Тому що в дитини полярна емоційна палітра, в неї є «наші» і «німці», чорне і біле. Якщо ви будете вводити дитину в ситуацію, що «все насправді складно», то цим покажете власну невпевненість.  

Якщо дитина боїться, що батька заберуть на війну і вб'ють, потрібно казати: «Я не допущу, щоб мене вбили, ти будеш у безпеці, я тебе захищаю. Якщо мене заберуть на війну, я всіх ворогів швидко переможу і швидко до тебе повернуся». Транслювати лише впевненість. Нагадуйте дітям: будь-яка війна закінчується.

Діти дуже часто говорять про смерть. І це така тема, якої не можна уникати. Треба говорити, що смерть існує і що війна - одна з причин, яка може призвести до смерті. Але якщо ми говоримо з дитиною, чий тато на війні, то кажемо, що ми зробили все, щоб з татом усе було добре. Ми не говоримо дитині, що тато точно залишиться живим, бо не знаємо майбутнього. Ми не можемо запевняти дитину в тому, в чому ми самі не певні. Але маємо пояснювати, що саме ми зробили для того, щоб цього не сталося.

Якщо є можливість, діти мають бути присутніми на похороні близького родича. Якщо ми говоримо з дитиною, яка вже втратила когось із рідних, то маємо допомогти їй виговоритися, виплакатися, створити історію про цю людину, яка залишиться в її серці й пам'яті. Ми говоримо, що це дуже сумно, це треба пережити, але ти маєш жити далі, розповідати своїм друзям, а потім своїм діткам про те, який в тебе був тато, дідусь чи дядько. Треба допомогти зробити історію, створити скриньку пам'яті, куди складати особливі речі, що належали цій людині. Важливо, щоб дитина розуміла, скільки доброго залишилося після цієї людини.

Найголовніше - не усувати дитину від правди. Багато хто не говорить дітям, що загинув тато чи дядько. Цього не можна робити. З дітьми треба говорити. Більше того, якщо є можливість, діти мають бути присутніми на похороні. Бо якщо дитина не мала можливості попрощатися з близькою людиною, це залишається серйозною причиною багатьох психологічних проблем у майбутньому.

В українській традиції дітей завжди брали на похорони. Вони мають бути свідками цього, витужити, попрощатися. Важливо бачити, як інші люди несуть квіти, говорять хороші речі про близьку для них людину. Це дуже важливо знати дитині.

Якщо ви переїхали з зони конфлікту, не треба казати дитині: «Ми просто переїхали». Ні, не «просто». «Ми переїхали, тому що там небезпечно, і нам буде краще жити тут, де безпечніше». При цьому батькам не треба показувати дітям свій страх. Коли дитина бачить своїх батьків у паніці - її світ рушиться. У нас тваринний страх, ми самі в паніці, ллємо сльози. І коли дитина нас бачить у такому стані - це травмує її додатково... Ми як батьки постійно повинні стежити за своїм душевним станом і думати, де мої резерви, що я робитиму з собою, щоб моя дитина не відчула моєї істерики, моєї паніки.

Досить довго побутував дивний міф, що батьки якомога довше мають оберігати дитину від небезпечних запитань, важких тем, і поки вона маленька, їй потрібно давати тільки найсолодше. Насправді це не так. Людині потрібно закладати правильну матрицю ще з дитинства. Але важливо вибрати правильну форму для такої бесіди. Це має бути розмова за допомогою символів, метафор. Потрібно уникати прямолінійності, бо шокуючої інформації, кадрів, фільмів дуже багато, і вона добирається до маленьких голів дуже швидко.

                За матеріалами інтернету

підготувала практичний психолог Віннічук Ю.М.