Правила харчування дітей влітку

У дитини влітку багато нових вражень, відкриттів і звершень. Літо - це дачі, курорти, моря і річки, пляжі, сонце і зміна апетиту. Звичний життєвий устрій і розклад змінюються з приходом літньої спеки, змінюється й інтенсивність обмінних процесів, трансформуються смакові переваги. Діти починають відмовлятися від звичних обідів і вечер, переходячи на легке харчування. Проте багато батьків починають хвилюватися - чи всього вистачить дитині, якщо не буде звичних - першого, другого блюда і компоту? Особливо важливими стають питання харчування для дітей перших трьох років, адже їх травлення ще дуже чутливе до різних змін. Як же правильно годувати  малюка  влітку, так як у літній період харчування дитини потрібно дещо змінити, адже на неї тривало впливає висока температура і сонячні промені.

За рахунок зміни температурного режиму відбуваються зміни в харчуванні дитини. Прийом калорійних і ситних продуктів на час спеки краще переносити на уранішні або пізні вечірні години, коли відступає жара і організм зможе без зусиль перетравити щільну їжу. Тому, якщо малюк встає рано, потрібно погодувати його ситніше - можна дати йому круп'яне, м'ясне або рибне блюдо, на другий сніданок дати молочне і булочку, печиво.

На час обіду, в саму жару варто зробити акцент на легкі продукти - прохолодні кисломолочні блюда (йогурт, кефір, сир) або овочеві чи фруктові пюре. Якщо дитині зручніше перекушувати дрібними порціями, можна дозволити  її це - нехай їсть банани і яблука, п'є соки, їсть бублики, хліб і печиво. І найважливіше - дитині треба багато пити рідини.

Увечері, після того, як спаде жара, можна запропонувати дитині грунтовніше харчування - овочевий або м'ясний суп, каші, овочеві пюре з м'ясом.

На ніч можна давати дитині молоко чи кисломолочні продукти - кефір, йогурт або біолакт.

Як правильно зберігати продукти та страви в холодильнику

Під час зберігання в холодильнику продукти харчування та готові страви мо­жуть зіпсуватися через недотримання умов зберігання та термінів придатності. Щоб цього не сталося, варто знати та дотримуватися рекомендацій щодо правиль­ного зберігання продуктів та страв у холодильнику.

Зберігайте продукти, загорнувши їх у харчову плівку. У ній продукти довше не псу­ються, не віддають і не вбирають запахи.

Продукти, що мають специфічний запах, наприклад, оселедець, зберігайте окремо від продуктів, що вбирають сторонні запахи, зокрема, від масла вершкового, сиру твердого.

Не розміщуйте сирі продукти на одній поличці з готовими стравами або над ними. На верхніх полицях ліпше розміщувати готові страви, а на нижніх - сирі продукти.

Не зберігайте заморожені рибу, котлети та пельмені разом із морозивом, а ковбасні вироби - з молочними продуктами.

Зберігайте яйця у відведеному для них контейнері на дверцятах холодильника.

Не розміщуйте молочні та кисломолочні продукти на дверцятах. Під час їх відкри­вання та закривання температура істотно змінюється, тому ці продукти можуть швидко зіпсуватися.

Сметану, сир кисломолочний зберігайте в ємкостях з кришкою та не залишайте в них ложки чи лопатки.

Не зберігайте салати в холодильнику, ліпше готуйте їх на один раз. Якщо все ж таки хочете їх зберегти нетривалий час, покладіть салат у посуд з кришкою, що щільно закри­вається.

Зберігайте м'ясну нарізку в скляному чи емальованому лотку, щільно закритому кришкою чи харчовою плівкою.

Не кладіть у холодильник тропічні фрукти, адже вони швидко псуються від холо­ду. Ліпше загорніть ці фрукти в кілька шарів паперу та покладіть у сухе місце з кім­натною температурою.

Не допускайте появи неприємного запаху в холодильнику. Для цього кожен про­дукт зберігайте в упаковці, готові страви - у щільно закритому посуді.

Покладіть до холодильника кілька таблеток активованого вугілля або шма­точки чорного хліба, апельсинові скоринки, щоб позбутися неприємного запа­ху, якщо він усе ж виник.

Частіше робіть у холодильнику ревізію та мийте його два-три рази на рік.

Профілактика харчових отруєнь у дітей

Перевіряйте чи ціла упаковка, коли купуєте молочні та молочнокислі продукти.

Не вживайте консервовані продукти, якщо на банці є патьоки чи вона здута, адже це очевидні ознаки псування.

Звертайте увагу на термін придатності продукту до споживання. Обирайте лише найсвіжіші продукти.

Якомога швидше кладіть у холодильник продукти, що швидко псуються. По можливості не зберігайте довго, навіть у холодильнику готові страви та продукти, що швидко псуються.

Не давайте вживати дитині продукт, який забули покласти в холодильник вчасно.

Пам'ятайте, деякі хвороботворні мікроби, навіть якщо вони розмножилися у продукті, не впливають на його смак та вигляд.

Давайте дітям пити кип'ячену або бутильовану воду. Не можна давати пити воду з джерел невідомого походження.

Ретельно мийте овочі, фрукти, ягоди та зелень, особливо ті, що могли контактувати із землею, наприклад, полуницю, салат. Готуйте для дитини страви не більше, ніж на день. М'ясні, рибні, молочні страви, бульйони, особливо приготовані для дієтичного харчування, - ідеальне середовище для розмноження хвороботворних мікробів. Не купуйте продукти для дитини в місцях несанкціонованої торгівлі або у приватних осіб. Адже там можна придбати продукти з терміном придатності, що минув, або виготовлені з порушенням санітарних норм. Не давайте дитині кавун або диню, які купили вже розрізаними. Хвороботворні мікроби з поверхні легко переносяться та розмножуються в соковитій м'якоті.

Ретельно мийте овочі та фрукти для приготування салатів. Салати заправляйте лише перед подачею на стіл.

Знешкоджуйте мух, адже вони механічні переносники збудників гострих кишкових інфекцій.

Привчайте дитину дотримуватися правил особистої гігієни, зокрема мити руки перед прийомом їжі або використовувати одноразові вологі серветки.

Суворо дотримуйтеся правил особистої гігієни, якщо на кишкову інфекцію хворіє хтось із членів родини. Виділіть для хворого окремий посуд, білизну. Після використання кип'ятіть їх протягом 15 хв. Для прибирання туалетів використовуйте дезінфекційні засоби.