План роботи Квасилівського ЗДО на літній період 2022 року в умовах воєнного стану
Складений відповідно до листів МОН:
- від 07.07.2021 № 1\9-344 «Планування роботи закладу дошкільної освіти»
- від 02.04.2022 № 1\3845-22 «Про рекомендації для працівників дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні»
- від 25.04.2022 № 1\4428-22 «Методичні рекомендації щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в ЗДО з питань уникнення враження мінами, вибухонебезпечними предметами та ознайомлення з правилами поводження у надзвичайних ситуаціях»
- від 22.06.2022 № 1/6894-22 «Про методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період»
Розділ 1. Аналіз фізкультурно-оздоровчої роботи за літній період
Робота з виховання здорової дитини у Квасилівському ЗДО (ясла-садок) визначається завданнями, які направлені на: формування, збереження та зміцнення фізичного здоров'я, розвиток рухових умінь, фізичних якостей; виховання у дітей свідомого ставлення до ведення здорового способу життя. Під час планування роботи влітку та створення безпечних умов перебування дітей та дорослих у закладі колектив опирався на Постанову Головного державного санітарного лікаря від 22.09.2020 р. №55 та листи МОН України:
- «Організація роботи в дошкільних навчальних закладах у літній період» від 16.03. 2012 №1\9-198
- «Організація фізкультурно-оздоровчої роботи в дошкільних навчальних закладах» від 02.09.2016 №1\9-456
- «Щодо організації роботи та дотримання вимог з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у закладах дошкільної освіти» від 14.02.2019 № 1/11-1491
Завдання роботи з фізичного виховання дітей реалізовувася у процесі організації режиму дня, раціонального харчування, гігієнічного виховання, загартування, організації і проведення комплексу різних організаційних форм з фізичного виховання в обсязі 5-6 годин у молодшій та середній групах, 6-7 годин - у старших групах.
З метою повноцінного фізичного розвитку дітей дошкільного віку в Квасилівському ЗДО (ясла-садок) забезпечувалося проведення фізкультурно-оздоровчої роботи (ранкова гімнастика, гімнастика після денного сну, фізкультурні хвилинки, паузи, загартовувальні процедури), організація рухової активності у повсякденному житті (рухливі ігри, фізичні вправи на прогулянках, фізкультурні свята і розваги, самостійна рухова діяльність, дні здоров’я, індивідуальна робота з фізичного виховання), проведення занять з фізичної культури, які розглядаються як цілеспрямована та унормована форма організованої навчально-пізнавальної діяльності, що має на меті оптимізацію рухового режиму, формування та закріплення рухових умінь і навичок, розвиток фізичних якостей, надання дітям спеціальних знань з фізичної культури. В умовах адаптивного карантину походи за межі дошкільного закладу були відмінені.
Особливості організації освітньої роботи. Форми роботи з фізичним дистанціюванням дітей:
1. Заняття з фізкультури - проводилися 5 разів на тиждень в усіх вікових групах, три з них - на спортивному майданчику.
2. Ранкова гімнастика. У теплу погоду проводилася на свіжому повітрі. Комплекс містить 2-3 спеціальні вправи для корекції постави та профілактики плоскостопості та 2 дихальні вправи для поліпшення дренажної функції легень і бронхів.
5. Фізкультурні хвилинки (щоденно). Комплекс складається з 4-5 вправ. Кожна повторюється 4-6 разів. Тривалість 1-2 хв.
6. Фізкультурні паузи (у перерві між заняттями: 6-8 хв (молодший дошкільний вік), 8-10 хв (старший дошкільний вік). Вийняток становить, коли наступне заняття з фізкультури або музики.
7. Фізкультурно-спортивні свята – 1р\міс на свіжому повітрі. Тривалість - від 50 хв. до 1 год.
8. Фізкультурні розваги - 2 рази на місяць, як змагання з однолітками. Тривалість 30-40 хв, включаючи елементи спортивного змагання.
9. Динамічні рухливі перерви. Тривалість 35-40 хв, з яких не менше 25 хв відводиться на рухливу діяльність. Ігри та вправи мають розвивальний характер.
10. День здоров'я -1 раз на місяць (упродовж дня активна діяльність дітей на відкритому повітрі, зміст якої визначає вихователь).
11. Самостійна рухова діяльність - щоденно на свіжому повітрі, під наглядом вихователя з дотриманням дистанції між дітьми. Характер і тривалість залежать від індивідуальних даних і потреб дітей.
12. Гімнастика пробудження – щоденно після денного сну під легку класичну музику. Тривалість від 5-10 хв, 5 вправ по 4-6 разів кожна.
13. Заняття з фізкультури – проводив інструктор з фізкультури (згідно розкладу).
Медико-педагогічний контроль за фізичним розвитком дітей
Протягом літнього періоду освітня робота з фізичного виховання дітей раннього та дошкільного віку здійснювалася з урахуванням стану їх здоров’я, самопочуття, рівня фізичного та психічного розвитку і підготовленості дітей, родинних побажань і пропозицій. Фізичне виховання у Квасилівському ЗДО (ясла-садок) проводилося шляхом проведення обов’язкових занять на закріплення знань дітей відповідно до розкладу та режиму, виконання загартувальних процедур, фізкультурно-оздоровчих заходів. Сумарний обсяг рухової активності, що здійснювався дітьми у процесі щоденної життєдіяльності, базувався на їх індивідуальних можливостях та задовольняв їх біологічну потребу у рухах. Вся ця робота проводилася з кожною дитиною відповідно до Інструктивно-методичних рекомендацій Міністерства освіти і науки України щодо організації фізкультурно-оздоровчої роботи в ЗДО, відповідних заходів до освітньої програми «Я у Світі». Діти були розподілені на медичні групи для фізкультурних занять і загартовування. Це проводилося сестрою медичною старшою на основі медичних оглядів.
Здійснювалася педагогічна оцінка організації рухового режиму, змісту, методики проведення в режимі дня різних форм роботи з фізичного виховання. Проводився диференційований аналіз за віковими категоріями, їх доцільність і достатність поєднання, систематичність, тривалість розподілу часу між структурними частинами, зміст, послідовність дібраних засобів, їхнє дозування:
- норми загартування;
- раціональність вибору способів організації дітей та використання інвентарю;
- відповідність вибору теми і змісту заходів окресленим завданням та обраній формі проведення, ступінь реалізації поставлених завдань.
Протягом літнього періоду медико-педагогічний контроль здійснювався відповідно діючих вимог. В ЗДО проводився моніторинг фізичного розвитку вихованців:
- оцінка впливу різних фізкультурно-організаційних заходів на дитячий організм та ступеня фізичних і психічних навантажень на дитину;
- візуальна оцінка зовнішніх ознак втоми, підрахунок частоти дихання та пульсу;
- узагальнення даних про стан здоров’я та змісту показників захворюваності.
Проводився контроль за санітарно-гігієнічними умовами:
- утримання місць для занять;
-утримання групових кімнат, фізкультурних осередків у групах, музичній залі, фізкультурного та ігрового майданчиків;
- стану фізкультурного обладнання та інвентарю в приміщеннях і на майданчиках;
- стану одягу та взуття дітей для прогулянок, різних форм роботи з фізичного виховання.
Проблеми оздоровлення дошкільнят, зміцнення та збереження їхнього здоров’я ніколи не втрачають своєї актуальності. Саме тому, відповідно до оновленого Закону України «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру», «Національної доктрини розвитку освіти», Базового компоненту дошкільної освіти-2021 оздоровчо-профілактична робота в дитячому садку була спрямована, насамперед, на охорону та зміцнення психічного та фізичного здоров’я дітей, підвищення захисних сил організму, виховання стійкого інтересу до рухової активності, звички до здорового способу життя, формування життєво необхідних рухових умінь, навичок та фізичних якостей, формування культури здоров’я. Щоденно у кожній віковій групі планувалися рухливі ігри з фізичним дистанціюванням дітей в умовах адаптивного карантину.
Упродовж літа особлива увага приділялася нетрадиційним формам оздоровлення дітей. Це: використання дихальної гімнастики та точкового масажу перед обідом (по 5 хвилин), пальчикова гімнастика – 5 хвилин перед полуденком, масажування долонь – 2-га половина дня, оздоровчі хвилинки впродовж дня; ходьба по ребристій дошці, килимках з нашитими ґудзиками, масажних доріжках та інше. Обладнання для оздоровчих процедур добиралося таке, яке легко миється та обробляється дезінфікуючими засобами.
Систематично проводилися наскрізні провітрювання приміщень, прогулянки на свіжому повітрі, різноманітні форми фізкультурно-оздоровчої роботи. Найбільш результативними у плані літнього оздоровлення дітей вихователі вважають такі оздоровчі технології: пальчикова гімнастика, дихальна гімнастика, фітотерапія, музикотерапія, точковий массаж, вітамінотерапія, загартування повітрям, сонцем, водою, ходьба босоніж, ходьба по «доріжці здоров’я».
Поєднання фізичних вправ із засобами загартування й народної фізичної культури сприяло поліпшенню фізичного та психічного здоров’я вихованців. Аналіз антропометричних показників дав можливість стверджувати, що в середньому за літній оздоровчий період вага кожної дитини збільшується на 0.5-0.7 кг, зріст на 1-2 см, що відповідає нормі. Лікувально-оздоровча та профілактична робота проводилася під керівництвом сестри медичної старшої Олії РЕШЕТНІК.
Однією з умов збереження та зміцнення здоров’я дитини, підвищення опору її організму до хвороб є повноцінне харчування. Організація харчування дітей здійснювалася відповідно до «Інструкції про організацію харчування дітей в ЗДО», принципів НАССР, чинних санітарних норм та правил.
У закладі було встановлено доцільний режим харчування, наявні меню-вивіски (про денне меню), графіки видачі їжі, добові проби, призначені відповідальні особи за організацію харчування. Медперсоналом та адміністрацією закладу проводився оперативний контроль за дотриманням правил організації харчування.
Було дотримано вимог чинного законодавства щодо встановлення батьківської плати за харчування дітей у ЗДО. Кожен день о 10 годині ранку діти отримували фруктові соки, а під час обіду їх харчовий раціон доповнювався свіжими овочами. Збереження та зміцнення здоров’я дітей неможливе без валеологічної освіти дошкільнят та навчання їх поводження у надзвичайних ситуаціях. Відповідно до Концепції неперервної валеологічної освіти в Україні, робота педагогічного колективу у літній період була спрямована на формування у дітей елементарних уявлень, понять і знань про складові здоров’я людини та вплив довкілля на його зміцнення, формування практичних умінь і навичок для зміцнення здоров’я людини, виховання у дітей інтересу до зміцнення свого здоров’я. Ці завдання вирішувалися у процесі різних видів діяльності: заняття, ігрова діяльність, бесіди, спостереження, трудова та дослідно-пошукова діяльність тощо.
Враховуючи актуальність проблеми, вихователі постійно працювали над формуванням культури здоров’я вихованців, прищеплювали розуміння пріоритету здорового способу життя, надавали ґрунтовні знання про основи здоров’я, щоб знання, уміння і навички перейшли у звичні, необхідні потреби.
Ефективність оздоровчої роботи визначається правильно спрямованою роботою з батьками з даного питання. Під час онлайн-консультацій, через вайбер-групи, оформлення батьківських куточків, папок-пересувок вихователі інформували родини про їх вплив на формування фізичного здоров’я дітей. Санбюлетні, консультації та рекомендації для батьків регулярно змінювалися у відповідності до запитів батьків. Проводилися дистанційні збори для батьків, діти яких вперше поступають у дитячий садок, з метою поширення інформації про ЗДО, його режим роботи та оздоровчу спрямованість освітнього процесу, з наданням методичних порад щодо особливостей перебігу адаптації дітей до умов ЗДО тощо.
Завдання педагогічного колективу на літній період 2022 року в умовах воєнного стану:
1. Оздоровчі завдання:
· створення оптимальних умов для зміцнення здоров’я вихованців, збереження їх життя в умовах воєнного стану в Україні та подальшого формування життєвої компетентності шляхом упровадження сучасних здоров’язбережувальних та здоров’яформувальних освітніх технологій;
· підвищення ефективності освітньої роботи з питань цивільного захисту (особистої безпеки) та безпеки життєдіяльності дітей;
· дотримання розпорядку дня з урахуванням чергування фізичних, психічних навантажень та відпочинку дітей, забезпечення максимального перебування їх на свіжому повітрі;
· оптимізація рухового режиму та самостійної ігрової діяльності дітей протягом дня як важливої складової фізичного розвитку дошкільників;
· забезпечення умов для загартування дитячого організму;
· організація збалансованого харчування та раціонального питного режиму.
2. Освітні завдання:
· продовження поглибленої роботи з цивільного захисту та безпеки життєдіяльності дошкільників;
· спрямування освітньої роботи на інтеграцію різних видів діяльності, реалізацію особистісно орієнтованого підходу до дітей та комплексне вирішення освітніх завдань, визначених Базовим компонентом дошкільної освіти, освітньою програмою закладу;
· розвиток пізнавальних здібностей дошкільнят засобами ознайомлення дітей з природою влітку, використання епізодичних та довготривалих літніх спостережень, дослідницько-пошукової роботи з дошкільниками, художньої літератури;
· збагачення практичного досвіду дітей через залучення до різних специфічних видів дитячої діяльності: ігрової, рухової, пізнавальної, художньої, комунікативно-мовленнєвої, пошуково-дослідницької, трудової тощо;
· активізація взаємодії з батьками з питання забезпечення психоемоційного комфорту дитини в умовах ЗДО на початку нового навчального року.
Далі дивитися за посиланням
Розділи
- Правила прийому до закладу дошкільної освіти
- Управлінська діяльність. Прозорість та інформаційна відкритість закладу
- Методична служба
- Освітня діяльність. Інклюзивна освіта Моніторинг якості освіти
- Медичне обслуговування
- Фізкультурно-оздоровча робота
- Музична скарбничка
- Психологічна служба
- Створення сучасного розвивального простору ЗДО
- Інформація про використання публічних коштів