Підсумкове заняття з безпеки життєдіяльності для дітей старшого дошкільного віку на тему «Школа екстремальних ситуацій»
Програмові завдання: перевірити набуті та засвоєні знання дітей з особистої безпеки, протипожежної безпеки, безпеки на вулиці; закріплювати уміння надавати першу допомогу, не розгублюватись, заспокоюватись під час екстремальних ситуацій, знаходити правильне рішення; розвивати мислення, уважність, уміння діяти за сигналом; виховувати зосередженість, уміння правильно оцінити ситуацію, бажання допомогти товаришеві, обережність, послушність, бережне відношення до свого здоров'я.
Матеріал: повітряна кулька з загадкою всередині, табличка «Школа екстремальних ситуацій», картки до гри «Безпечно-небезпечно», електроприлади, телефон, макет вогню, відерця з водою та піском, вогнегасник, вологе покривало, картки з зображенням автомобілів екстрених служб, поліцейська машина-палатка, аптечка, маски-шапочки «Дорожні знаки».
Хід заняття
Сюрпризний момент - повітряна кулька із загадкою всередині. Діти відгадують загадку і до групи забігає невгамовний Буратіно.
Вихователь. - Діти, Буратіно великий бешкетник і часто втрапляє у неприємні, а іноді й небезпечні ситуації. Тому давайте разом з ним вирушимо в «Школу екстремальних ситуацій» і навчимося правильно діяти в небезпечних ситуаціях.
- Діти, а що таке «екстремальна ситуація»? (Це коли людині загрожує небезпека, коли потрібно швидко діяти, щоб не сталося біди)
- А коли може трапитися небезпека? (Коли пожежа, коли граєшся на льоду або біля водойми, коли граєшся з небезпечними іграшками, коли граєшся в небезпечному місці, коли стихійне лихо, коли дитина хворіє і т. д.)
- А безпечно, це коли? (Коли дитина не хворіє, коли знаходиться біля батьків, коли знає правила поведінки в різних ситуаціях, коли ніхто не ображає, не карає, коли дитину люблять і т. д.)
Дидактична гра «Безпечно-небезпечно»
Вихователь. - Щоб потрапити в школу екстремальних ситуацій, нам потрібно правильно виконати завдання. Перед нами 2 столики. На одному знаходиться кружечок червоного кольору, а на іншому - зеленого. Як ви гадаєте, яким кольором позначають небезпеку (безпеку)?
У кожного з вас є малюнки із зображенням ситуацій. Розкажіть, що це за ситуація і на який столик ви її покладете.
Щоб здоров'я дітям мати і уникнути біди,
Правила всі треба знати, пам'ятати їх завжди!
Тож у школу вирушаєм, будем вчитись ми старанно,
Щоб усіх урятувати треба діять бездоганно.
- Ось ми і в школі екстремальних ситуацій.
Урок 1 «Електричний струм»
Буратіно. - Діти, я приніс для вас іграшки, давайте пограємось ними: увімкнемо в розетку і будемо весело бавитися! (Показує електроприлади)
Вихователь. - Діти. А хіба це іграшки? А що це? (Електроприлади). Які ви знаєте ще електроприлади? А чим вони живляться, що «їдять»? (Електричний струм). Де живе струм (у розетках, вимикачах, проводах). А хто знає правила поводження з електроприладами?
(Не можна лізти всередину електроприладів, не можна використовувати електроприлади без дозволу дорослих, не можна чіпати електричні розетки, тим більше встромляти в них пальці чи інші предмети, не можна брати до рук оголені дроти ні в приміщенні, ні на вулиці)
Буратіно. - А хто знає, що означає ось цей символ, зображений на дверях чи шафках? Мені завжди було дуже цікаво їх відкрити. (Електрична напруга - блискавка)
Вихователь. - Їх ні в якому разі не можна чіпати. Відкривати, заходити туди - небезпечно для життя. За такими дверима проходить електричний струм дуже високої напруги. Здатний покалічити і вбити людину. А що може статися, якщо гратися електроприладами чи користуватися несправними електроприладами? (Може статися пожежа)
Рухлива гра «Що спричиняє пожежу?»
Вихователь. - Коли я називатиму предмет, що не може спричинити пожежу - ви присідатимете, а коли той, що може спричинити, будете імітувати «голос» вогню.
- Якщо вогонь невеликий ми можемо спробувати загасити його самостійно. Чим можна загасити пожежу? (Водою, піском, вогнегасником, накрити вологою ковдрою). А якщо в нас не вийшло самостійно загасити вогонь, або він надто великий, що ми будемо робити? (Викликати пожежників)
Вірш
Щоб життя уберегти
Від реальної біди,
Полум'я помітив, дим
Подзвони на "101".
- Давайте уявімо, що виникла пожежа і нам потрібно викликати пожежників. (Діти по черзі телефонують на «101»)
Вихователь. - А що ми ще повинні зробити при пожежі? (Потрібно якнайшвидше вийти з приміщення, що горить і відійти на безпечну відстань і кликати на допомогу сусідів, прохожих. Якщо вогонь закрив всі виходи - кликати на допомогу з вікна чи балкону. Ні в якому разі не можна ховатися під ліжко чи в шафу, бо задихнешся, пожежники не знайдуть. Закрити рот і ніс вологою тканиною, щоб не надихатися диму)
Буратіно. - Нічого собі, оце то ви молодці, стільки всього знаєте! Я й навіть не здогадувався, як діяти в такій ситуації. Дякую вам. Тільки нагадайте мені ще раз номер телефону.
Урок 2 «Витік газу»
Буратіно. - Діти, а давайте я розповім вам одну неприємну ситуацію, яка трапилася з моїми знайомими - Котом Базиліо і лисицею Алісою, а ви мені підкажете, як потрібно діяти в такий ситуації.
«Базиліо і Аліса буди вдома самі. Батьки були на роботі. От і вирішили вони приготувати обід. Ввімкнули газову плиту, і вже мали запалити і піднести сірника до камфорки, як тут по телевізору почалися їх улюблені мультики. Аліса і Базиліо залишили газ увімкненим і пішла до телевізора. І тут вони відчули дивний запах. Дуже перелякавшись вони вирішили просто заховатися у шафі». - - Чи правильно вони все зробили? (Відповіді дітей)
Вихователь. - Молодці, діти. Газову плиту без дорослих чіпати не можна. Якщо нею неправильно користуватися, газ може просочитися, а він дуже отруйний для людини. Газову плиту не можна залишати без нагляду. Якщо ми відчули запах газу, що будемо робити? (Не можна запалювати вогонь, вмикати світло чи будь-які інші електроприлади, бо газ вибухне; треба відкрити вікно, щоб газ виходив, і закрити ніс та рот пов'язкою або цупкою тканиною, щоб не дихати газом; негайно викликаємо газову службу і залишишаємо приміщення.
Вірш
Газ палає й вибухає,
Кожен хай запам'ятає -
Газом чути із квартири
Подзвони на «104»!
(Діти «телефонують» у газову службу. Буратіно дякує дітям за урок).
Урок 3 «Обережно, незнайомці!»
Буратіно. - Діти, ви вже не маленькі і знаєте, що на світі є не лише добрі, а й злі люди, які можуть заподіяти лихо іншому. Це - злодії, бандити. Хто бореться з ними? (Поліцейські) Яка із зображених тут машин - поліцейська?
Рулива гра «Дати дорогу»
Вихователь. - Всі екстрені служби повинні дуже швидко дістатися до місця виклику, і тому кожна машина має звуковий сигнал, а на даху проблисковий маячок. Якщо вони увімкнені - всі пішоходи і водії повинні дати дорогу. Поки ви чутимете звуки звичайних автомобілів - ви можете пересуватися по групі, але як тільки почуєте сигнал «Дати дорогу», ви повинні якнайшвидше звільнити дорогу.
Буратіно. - Якось зі мною сталася така історія. Ось послухайте.
«Коли я був шестирічним хлопчиком, тато Карло пішов на роботу і мені довелося бути вдома самому. Раптом у двері подзвонили. Я підійшов і запитав: «Хто там?». У відповідь нічого не почув і вирішив відчинити й подивитися, хто ж там прийшов».
- Я ж правильно вчинив, правда?
Вихователь. - Давайте ми розкажемо Буратіно правила безпечної поведінки, коли ми залишилися вдома самі:
-Нікому не можна відчиняти двері.
-Якщо двері шарпатимуть і намагатимуться відчинити - негайно телефонувати в поліцію.
Вірш
Громадян охороняти
І порушників шукати -
Це поліції права,
Що за номером «102».
Вихователь. - Хто спробує зараз викликати поліцію на допомогу? (Діти «телефонують» у поліцію)
- А що ми скажемо незнайомцю, якщо він подзвонить по телефону і запитуватиме, чи ти вдома сам? Давайте спробуємо. Я буду незнайомцем. А ви по черзі передаватиме один-одному слухавку (Треба розповісти, що ти не один; зробити вигляд, що кличеш тата чи маму; а потім сказавши, що вони зайняті, попросити зателефонувати пізніше)
- А що ж робити, якщо незнайомець підійшов на вулиці і хоче вас пригостити смачненьким чи кудись завести?
- Не розмовляти з ним
- Не брати ніяких ласощів
- Нікуди з ним не йти і не сідати в машину.
- Привернути увагу оточуючих людей
Урок 4. «Перша допомога»
Буратіно. - Ой, а що це за гарна коробочка з таким яскравим хрестиком, мабуть там багато солодощів. Ой, тут якісь цукерочки, я хочу спробувати одну. (Діти зупиняють Буратіно).
Вихователь. - Як називається ця коробка? (Аптечка). А що в ній? (Вата, бинт, марлева пов'язка, флакони з йодом зеленкою, перекис водню, термометр, ліки).
Буратіно в цей час взяв ніж і порізався.
Вихователь. - Діти, що ми повинні зробити в першу чергу? (Промити ранку чистою водою, потім перекисом водню; далі змастити йодом чи зеленкою; перев'язати чистою носовою хустинкою чи бинтом.
Одна дитина надає першу допомогу Буратіно.
- А що треба зробити, якщо сильно вдарився? А якщо опік? А якщо рана чи травма серйозна? (Потрібно зателефонувати на «швидку допомогу»)
Вірш
Забиття, поріз, заноза,
Травма, будь-яка загроза
Для здоров'я дітвори -
Набираємо «103».
Давайте спробуємо викликати швидку допомогу. (Діти по черзі «телефонують»)
Буратіно. - Дякую, діти, за те, що ви мені допомогли всього-всього навчитися у «Школі екстремальних ситуацій». Тепер я точно знаю, як не потрапити в біду, а найголовніше, як діяти в небезпечних ситуація. Ну, мені вже час додому, бувайте!
Буратіно хоче йти, аж тут його ледве не збиває автомобіль.
Вихователь. - Діти, наш Буратіно зовсім не знає правил дорожнього руху і я боюся, що він може потрапити в біду, поки дійде додому. Давайте розкажемо йому правила дорожнього руху, які ми знаємо.
Діти розказують вірші про ПДР.
Буратіно дякує і вручає гостинці для дітей.
Підготувала вихователь Денисюк О.Я.
Розділи
- Правила прийому до закладу дошкільної освіти
- Управлінська діяльність. Прозорість та інформаційна відкритість закладу
- Методична служба
- Освітня діяльність. Інклюзивна освіта Моніторинг якості освіти
- Медичне обслуговування
- Фізкультурно-оздоровча робота
- Музична скарбничка
- Психологічна служба
- Створення сучасного розвивального простору ЗДО
- Інформація про використання публічних коштів