Обережно: тепловий, сонячний удар. Пам'ятка для вихователів та батьків
Тепловий удар - це патологічний стан, що супроводжуються сильним головним болем, головокружінням, загальною слабкістю, зблідненням, сповільненням рухів. Можливі нудота, блювання, короткочасна втрата свідомості, підвищення температури тіла до 40-41°С. При подальшому впливі високої температури шкіра обличчя й губ синіє, посилюється задишка. Пульс стає слабким і може зовсім зникнути. З'являються занепокоєння, марення, галюцинації та судороги. Якщо у дитини з'явились ознаки перегрівання, необхідно одразу ж викликати лікаря.
Сонячний удар - різновид теплового. Він виникає в тому випадку, коли дитина з непокритою головою тривалий час знаходиться під прямим сонячним промінням. Його виникненню сприяє загальне перегрівання організму, що може супроводжуватися такими симптомами, як:
- погіршення самопочуття, слабкість, розбитість;
- відчуття сильного жару, почервоніння шкіри, рясне виділення поту;
- посилене серцебиття, задишка, пульсація і важкість у скронях;
- запаморочення, головний біль, іноді блювота;
- температура тіла підвищується до 38-40°С;
- частота пульсу досягає 100-120 ударів за хвилину;
При подальшому зростанні температури до 40-41°С пульс збільшується до 140-160 ударів за хвилину, зростає збудження, рухове занепокоєння, зменшується пітливість, що вказує на зрив пристосувальних реакцій.
Дитину, що отримала тепловий чи сонячний удари, потрібно покласти у прохолодне місце, підійняти її голову, розстебнути одяг. Для збільшення тепловіддачі на лоб покласти холодний компрес і змочити одяг водою. Можна зробити вологе обгортання або протерти тіло потерпілого шматочком льоду, облити його прохолодною водою, але обережно і не довго. Температура тіла потерпілого не повинна бути нижча від 38 °С.
Якщо дитина не знепритомніла, корисно дати їй міцний холодний чай, холодну воду. У важких випадках слід одразу зважити на характер дихання потерпілого, перевірити, чи не порушена у нього прохідність дихальних шляхів. Виявивши, що язик запав, а в роті є блювотні маси, повернути голову потерпілого на бік і очистити порожнину рота бинтом або носовою хустинкою, накрученою на палець. Якщо дихання слабке або його немає взагалі, терміново почати робити штучне дихання методом «рот у рот» або «рот у ніс» до появи самостійного глибокого дихання. Якщо ж при цьому не відчувається пульс, а зіниці розширені і не реагують на світло, слід провести весь комплекс реанімації - штучне дихання і непрямий масаж серця.
Щоби уникнути теплового та сонячного ударів треба: вдягати дитину у світле, зменшувати фізичні навантаження, а в найспекотніший період дня робити перерву для активних ігор та занять. Якомога частіше обливати дітей, не обмежувати їх у вживанні рідини та відпочинку у тіні.
Розділи
- Правила прийому до закладу дошкільної освіти
- Управлінська діяльність. Прозорість та інформаційна відкритість закладу
- Методична служба
- Освітня діяльність. Інклюзивна освіта Моніторинг якості освіти
- Медичне обслуговування
- Фізкультурно-оздоровча робота
- Музична скарбничка
- Психологічна служба
- Створення сучасного розвивального простору ЗДО
- Інформація про використання публічних коштів