Профілактика дитячого травматизму вдома

Шановні  батьки! У Квасилівському ДНЗ (ясла-садок) з 21 по 25 жовтня  2019 року  проходить  Тиждень знань з основ безпеки  життєдіяльності.  Ми  хочемо  обговорити з вами проблему, як  зробити  квартиру  чи  будинок безпечними для  дітей?

Щодня  ми користуємось безліччю  речей,  які  становлять  небезпеку для нашого  здоров'я. Дорослі  не замислюються  над цим, бо мають  досвід, а дитина  ще  не  має цих знань. Несподіване  може  статись, коли  діти і батьки  знаходяться в різних  кімнатах.

Батьки мають докласти максимум зусиль, щоб убезпечити дитину від  побутового  травматизму  -  навчати її правил безпеки життєдіяльності. Дитина  в  ранньому віці  має цікавість  - прагне торкатись до всіх речей, брати  їх в руки чи у рот, розбирати, ламати, а батьки мають спрямувати цей процес до дотримання правил безпечного користування предметами побуту. Потрібно регулярно розмовляти з дитиною на  теми побутової безпеки. Варто ознайомлювати дитину із правилами безпеки  життєдіяльності, як з ритуалом, обов'язковим  для  кожного  члена  родини. Тоді і  дитина погоджуватиметься з вимогами і обмеженнями й водночас стежитиме за тим, як дорослі дотримуються таких правил. Бажано ставити запитання, аби  переконатись, що  дитина все зрозуміла. Батькам  варто  пам'ятати - не  та  дитина  слухняна, яку часто карають, а та, яка  не почувається самотньою, відчуває  любов  й   підтримку  батьків та дотримується їх вимог, в тому числі й з безпеки життя.

На що слід звернути увагу? З чим  може  бути  пов'язана  небезпека?

Кухня. Кухонна  плита  становить  загрозу  для   дитини через ризик отримання  опіків. Щоб запобігти  цьому,  батьки  мають:

-  ставити ємкості з гарячими стравами  чи  напоями подалі від краю;

-  чайники та сковорідки  повертати ручками до середини плити аби дитина не   вхопила їх і не перекинула;

-  не залишати конфорки ввімкненими без потреби; газова плита  може   стати  джерелом   витоку  газу; щоб дитина  не  відкрила  конфорку й не пустила газ, необхідно зафіксувати  ручки глушниками, варто  перекривати  газ;

- не поратись біля плити в легкозаймистому одязі;

- не дозволяти дитині спати в приміщенні, де встановлені газова плита і газовий  балон;

- класти сірники в недоступному для  дітей місці.

Нагадуємо, якщо на кухні почули запах газу,  необхідно  перекрити  газовий   вентиль, відчинити вікна і двері,  провітрити приміщення. Не можна запалювати  вогонь, курити, вмикати освітлення та електроприлади. Слід обов'язково викликати   аварійну службу за  номером  104.

Кухонні меблі можуть бути небезпечними з двох причин: дитина може   випадково забитися або прищемити пальці, вивалити на себе шухляду. Тоді батькам   потрібно подбати про защібки для дверцят шухляд, особливо там, де лежать  виделки, ножі й  інші  небезпечні предмети, ліки.

Ножі, виделки, ножиці,  терки,  шатківниці  в  жодному  разі  не  мають  бути   на     видноті.  Але кухонне приладдя слід не лише ховати, а й учити дитину  користуватися ними правильно  під  наглядом  дорослих,  терпляче  показувати й  розказувати, як передавати ножі, виделки одне одному - лише  ручками  вперед.

Ванна та туалетна кімната  -   це  приміщення, де  зберігають  побутову  хімію, упаковки від яких всі яскраві і дитині захочеться взяти пляшечки й попробувати   вміст. Тому дуже важливо показувати дитині побутову хімію, пояснювати її   призначення і звертати увагу дитини на те, що ці засоби дуже шкідливі і їх в жодному разі не можна ні їсти, ні пити. Найліпше зберегти хімічні засоби в  тумбочках, зачинених на достатній висоті. Ці ж заходи застосовуйте й щодо  лікарських препаратів. Необхідно пояснювати дитині, що лікарські препарати може  призначати лише лікар, а пити дає мама чи тато. Навіть прийом вітамінів має  відбуватись під наглядом дорослих.

Електроприлади у кухні  слід  тримати  в  такому  місті, де дитина  не може їх дістати. Батьки мають дотримуватись правил безпечного користування електроприладами, пояснювати власним прикладом про обережне поводження з ними. Дорослі повинні обов'язково розповісти про призначення розеток. Необхідно  постійно нагадувати дитині, що небезпечно запихати в розетку  сторонні  предмети,  показати, як правильно вставити вилку в розетку й вимкнути її, при цьому  наголосити, що робити це можна лише в присутності й під  контролем батьків, і лише сухими руками.

Підлога у  ванній  кімнаті  має бути  не слизькою, або застелена рельєфним   килимком. Особливою зоною уваги  батьків  є пральна  машина,  у яку діти,  граючись, можуть залізати  всередину. Не дозволяйте гратись  дитині з пральною  машиною!

Якщо в   будинку  є  камін, то  не можна залишати дитину саму біля нього: може  відскочити  іскра  й  підпалити  одяг  дитини, а особливо,  якщо  він   синтетичний.

Зоною  підвищеної  небезпеки є  вікна й балкони. Аби запобігти ризику  випадіння дитини,  батьки  мають поставити на  вікна обмежувачі відкривання,  а для провітрювання відкривати  лише  кватирки. Головне - не   залишати  дитину  без нагляду біля  вікон і на балконі; не  можна,  щоб дитина  підставляла  стілець  і  виглядала у вікно!

Шановні  батьки! Під час виховання в дітей безпечної поведінки вдома  найперший  помічник  - ваш власний  приклад,  бо все інше  - лиш казка.

Якщо необхідно залишити дитину вдома саму

Пам'ятка для батьків

Потрібно навчити дитину обслуговувати себе - сходити в туалет, мити руки, налити собі води тощо. Украй важливо, аби задовго до того, як залишати дитину вдома саму, батьки система­тично розказували їй про правила безпеки життєдіяльності й демонстрували це влас­ним прикладом. Тоді можна розраховувати, що за відсутності дорослих дитина все одно «чутиме» в голові їхні застережливі голоси.

Бажано, щоб дитина вміла користуватися телефоном - знала, як зателефонувати батькам, а також у аварійні служби. Батькам варто зробити на домашньому телефоні кнопку «швидкого набору», натисканням якої дитина могла б миттєво зв'язатися з ки­мось із батьків.

Необхідно, щоб дитина усвідомила собі - не можна нікому відчиняти вхідні двері. У бать­ків (бабусі з дідусем) мають бути свої ключі, тож їй ліпше взагалі не підходити до дверей, якщо хтось чужий задзвонить у вхідний дзвінок.

Добре, якщо дитина вміє самостійно гратися, малювати, ліпити, розфарбовувати тощо - тоді за відсутності батьків вона буде в змозі розважити себе у безпечний спосіб.

Підготувала сестра медична старша Ковтун Л.М. за матеріалами статті Н. Дубрової «Зробимо домівку безпечною» (ж-л «Медична сестра дошкільного закладу» №4\2016)