ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНІ ХАРЧОВІ ДОБАВКИ?

 Консультація для батьків

Дитинство - солодка пора! Льодяники, напої, морозиво, джеми - все це робить життя малюка смачним і веселим... Але не секрет, що льодяники, напої, морозиво, джеми можуть загрожувати нашому здоров'ю за рахунок вмісту в них харчових добавок - ароматизаторів, барвників, консервантів, накопичення яких в організмі людини призводить до підвищення стомлюваності, розладів сну, зниження розумових здібностей, алергії. Нині у п'ятирічної дитини лікарі знаходять абсолютно «дорослі» хвороби: гастрит, панкреатит, виразка. Сприяють появі цих та багатьох інших хвороб харчові добавки.

Кожна дитина хоч раз в житті насолоджувалася льодяниками. Але на відміну від солодких півників-смоктунців, якими ласували ми в дитинстві, сучасні «Чупа-чупси» замість цукру містять підсолоджувачі, такі як приміром аспартам, який має у 200 разів вищу концентрацію від натурального продукту, виготовленого з цукрових буряків. Хронічна втома й депресія - прямий наслідок споживання підсолоджувачів. У всіх безалкогольних солодких напоях вони присутні разом із лимонною кислотою, що вступає в реакцію з вуглекислим газом - в результаті маємо гастрит.

Майже усі солодощі містять харчові добавки. До мармеладу додають Е-494, речовину, яка згубно впливає на внутрішні органи. Сухе печиво «приправляють» стабілізаторами, які знижують здатність до концентрації уваги, особливо у дітей. Колір шоколадної начинки у карамельках забезпечує Е-119, який викликає нервове збудження.

Морозиво, йогурти та глазуровані сирки медики взагалі не рекомендують давати дітям до 7 років.

 Щоб не втрачали товарного вигляду плоди, їх обробляють Е-230, Е-231, Е-232, а від висихання захищає шар парафіну або воску.

Щоб надати привабливого хрускоту пластівцям, крекерам, бісквітам, до тіста додають мутагенні канцерогени.

Копченина, ковбаси обробляються димом, який містить велику кількість фенолів та інших канцерогенних речовин, для підсилення смаку до них додають підсилювачі смаку, для привабливого вигляду - консерванти.

Завдають шкоди нашому організму і продукти з переробленого м'яса (бекон, сосиски, сардельки, ковбаси, шинка), які, крім жирів та холестерину, приносять в людський організм токсичну речовину - бензпірен, канцерогенні речовини, зокрема нітрити (при збільшенні споживання продуктів з переробленого м'яса на 30 г на добу ризик розвитку раку шлунка зростає в середньому на 20-30%). Результати досліджень чітко вказують на взаємозв'язок між підвищеним споживанням продуктів з переробленого м'яса й раком шлунка.

Не менш шкідливим є майонез, який містить окрім великої кількості жиру модифіковані рослинні олії - трансжири, молекули яких не зустрічаються ніде в природі і є тільки продуктом хімічної модифікації олій. Хоча їх зазвичай називають «високоякісними рослинними жирами», вони практично не розщеплюються нашими ферментами, як результат - зайва вага, атеросклероз, інші обмінні порушення. Крім того будь-який майонез містить емульгатори, підсилювачі смаку, консерванти.

Щоб продовжити «життя» їжі, підсилити аромат, до багатьох продуктів додають глютамат натрію, який сприяє розвитку глаукоми.

Більшість напоїв містять синтетичні харчові барвники: Е-110, Е-122, Е-102, Е-124, Е-129, вживання яких може призвести до розвитку гіпер-активності дітей, імпульсивної і неконтрольованої поведінки, зниження концентрації уваги. Солодкі газовані напої - повністю синтетичний продукт, який містить ароматизатори, барвники, консерванти. Багато солодких вод мають дуже кислу активну реакцію (рН 2-4, такою водою можна мити чайники від накипу), що може викликати гастрит. Регулярне вживання солодкої газованої води може призвести до карієсу, а напої зразка «Коли» спровокувати виникнення остеопорозу, особливо у дітей віком до 16 років, так як кофеїн і кислоти, що там містяться вимивають з організму кальцій. Дитині, яка потребує надходження великої кількості мікроелементів для росту й укріплення кісток, пити таку воду не можна. Вуглекислий газ, наявний у багатьох видах напоїв, підвищує кислотність шлункового соку й провокує метеоризм. Вживання напоїв із аспартамом не вгамовує спраги. Фосфорна кислота, яка міститься у газованій воді, збільшує ризик утворення камінців у нирках та жовчному міхурі. Тому медики категорично забороняють пити солодку газовану воду вагітним жінкам і дітям до 3 років.

Багато напоїв, соків, цукерок, тістечок містять замість цукру підсолоджувачі, які сприяють порушенню ендокринної системи, що може бути причиною розвитку цукрового діабету.

Список шкідливих «улюблених» продуктів завершують чіпси, у яких є все, що не повинно бути у нашій їжі. Оскільки їх смажать у фритюрі, вони обов'язково містять канцерогени, глікотоксини і трансжири. Для якнайкращого смаку в чіпси додають ароматизатори і підсилювачі смаку. Для хорошого хрускоту і правильної консистенції - спеціалізовані емульгатори, для збереження - консерванти.

Якщо продукти містять небезпечні для здоров'я харчові добавки, на них робиться спеціальне маркування - Е і тризначне число (Е-131 тощо).

Деякі добавки з кодом Е, дозволені в Україні, але заборонені в багатьох країнах світу, так як шкідливі для здоров'я, особливо для дитячого організму (можуть призвести до підвищеної стомлюваності, неспокійного сну, зниження розумових здібностей):

Е-102, тартразин. Жовтий барвник. Застосовується у морозиві, желе, пюре, супах, йогуртах, гірчиці тощо. За своєю природою є кам'яновугільним дьогтем, відноситься до промислових відходів. Надзвичайно небезпечний для астматиків. Може викликати мігрень, свербіння і порушення зору. А у дітей ще й дратливість, надмірну активність, порушення сну. Заборонений у багатьох країнах.

Е-110, жовтий «сонячний захід» FCF, оранжево-жовтий S. Додається в кольорову цукеркову глазур, джеми, забарвлені напої, пакетовані супи, східні прянощі, соуси тощо. Викликає алергічні реакції, нежить, нудоту, болі в животі, гіперактивність.

Е-211, бензонат натрію. Консервант з властивостями антибіотика і підсилювача кольору. Використовується в соусах для барбекю, пресервах, соєвих соусах, «фруктових» драже, льодяниках тощо. Викликає алергічні реакції. Шкідливі властивості посилюються з  Е-102.

Е-104, жовтий хіноліновий. Використовується у копченій рибі, кольорових драже, льодяниках від кашлю, жуйках. Викликає запалення шкіри і підвищену активність у дітей.

Е-122, азорубін, кармуазин. Барвник червоного кольору. Застосовується в марципанах, джемах, рулетах з варенням, йогуртах, «коричневих» соусах, червоних напоях. Викликає висип і алергії. Небезпечний для астматиків.

Е-129, червоний спеціальний. Може бути оранжевого кольору. Використовують в деяких солодощах, ліках, косметичних засобах, вафлях та інших кондитерських виробах. Може стати причиною раку, викликає алергію.

Е-124, понсо 4R (яскраво-червоний 4R), кошенілевий червоний. Використовують в салатних заправках, десертних топінгах, кексах, бісквітах, виробах із сиру, салямі. Канцероген - може викликати рак. Провокує напади астми.

Небезпечні харчові добавки

  • викликають злоякісні пухлини:

 Е-103, Е-105, Е-121,Е-125, Е-126, Е-130, Е-131, Е-142, Е-152, Е-210, Е-211, Е-213-217, Е-240, Е-330, Е-447

  • викликають захворювання шлунково-кишкового тракту:

Е-221-226, Е-320-322, Е-338-341, Е-407, Е-450, Е-461-466

  • алергени:

Е-230-232, Е-239, Е-311-313

  • викликають хвороби печінки та нирок:

Е-171-173, Е-320-322

Використано Інтернет-ресурс