Вимоги зі створення безпечних умов під час виконання вправ з рівноваги

 Пам'ятка для інструктора з фізичної культури та вихователя

 Вправи з рівноваги мають дуже велике значення для дітей дошкільного віку, оскільки вміння зберігати рівновагу необхідно дитині не лише під час виконання вправ, а й у повсякденні. Утримання рівноваги забезпечується рефлекторно за рахунок узгодженої роботи сенсорних систем та вестибулярного апарату. В умовах дошкільного закладу для розвитку відчуття рівноваги використовують канат, дошку, гімнастичну лаву, колоду, куб, батут, вкопані у грунт автомобільні покришки тощо. При цьому обов'язково навколо спортивних снарядів слід укладати гімнастичні мати, щільно притискуючи їх одну до одної, та закріплювати так, щоб уникнути їх ковзання.

Вправи на колоді, лаві та піднятій дошці

На початку навчання дітей ходьби у рівновазі по лаві, колоді чи піднятій дошці, слід використовувати лише один снаряд, щоб забезпечити страхування кожної дитини.

Дитину слід тримати за руку, допомагаючи піднятись на снаряд, а потім страхувати, супроводжуючи її від початку пересування до кінця. Під час спускання чи зістрибування з лави, колоди чи піднятої дошки слід стояти збоку дитини, надаючи їй допомогу. З іншими дітьми, які стоять у колоні по одному та готуються до виконання вправи, має знаходитися помічник вихователя.

Якщо ж надалі вправи з рівноваги діти виконуватимуть по підгрупах і буде використано дві лави, колоди чи підняті дошки, то інструктор з фізичної культури має стояти між спортивними снарядами у кінці руху та страхувати дітей під час зістрибування. Вихователь групи при цьому має стояти між двома спортивними снарядами на початку руху дітей, допомагаючи їм підніматись на снаряд.

За потреби можна страхувати дітей, просуваючись між двома спортивними снарядами спиною вперед обличчям до дітей до кінця руху.

Якщо вправи з рівноваги діти виконують поточним способом, то слід стежити, щоб на спортивному снаряді одночасно перебувало не більше чотирьох дітей. Страхувати дітей при цьому слід з обох боків лави, колоди чи піднятої дошки.

Примітка: страхування дітей під час виконання вправ на похилій поверхні (піднятій з одного боку дошці) здійснюється аналогічно.

Увага! Слід забороняти дітям:

  • зістрибувати з лави, важко приземляючись на всю стопу та на прямі ноги;
  • швидко пересуватися по гімнастичній лаві, колоді, чи піднятій дошці потоком у кількості більше чотирьох осіб;
  • не дотримуватися відповідного інтервалу під час виконання вправ з рівноваги;
  • виконувати вправи з рівноваги без страхування інструктором з фізичної культури чи вихователем;
  • виконувати вправи на піднятій опорі (лава, колода, дошка, куб тощо), якщо спортивний снаряд не обкладено матами з обох боків та у місці зістрибування.