Що мають знати батьки про щеплення!

Радимо почитати!

Будь-хто з батьків бажає, щоб їхня дитина була насамперед здоровою. Але не всі знають, як уберегти дитину від захворювань. Вчасно зроблені щеплення дають змогу запобігти багатьом небезпечним захворюванням.

         Питання щеплень завжди викликає дискусії серед батьків. З одного боку батьки побоюються можливих побічних реакцій після введення вакцин, а з іншого - доведено, що щеплення сприяють виробленню в організмі дитини імунітету до захворювань.

         Найефективнішим засобом захисту від інфекційних захворювань є щеплення, але кількість спалахів інфекційних захворювань буде  мінімальним якщо кількість щеплених дітей становитиме 90-95%. Такий відсоток вакцинованих формує «колективний імунітет» і поширеність інфекційних захворювань зменшиться. Якщо відмінити вакцинацію багато рідкісних захворювань пошириться знову.

         Відповідно до Календаря профілактичних щеплень в Україні, затвердженого наказом МОЗ України «Про порядок проведення профілактичних щеплень від 16.09.2011 р. №595 та наказу МОЗ від 11.08.2014 №551 передбачено обов'язкові щеплення дітей від таких небезпечних інфекційних захворювань:

-         туберкульоз

-         кашлюк

-         дифтерія

-         правець

-         поліомілєїт

-         гепатит В

-         гемафільна інфекція

-         кір

-         краснуха

-         Епідемічний паротит

Інфекційні захворювання безпечні для життя і здоров'я дітей віком до 1 року. Саме недостатність антитіл в організмі дитини робить її незахищеною. Дитину може інфікувати найближче оточення, тому час вакцинації визначає її ефективність: чим раніше тим краще. Саме тому щеплення роблять у перші місяці та дні після народження. 

Як вакцинувати дітей з хронічними захворюваннями?

Діти, у яких є хронічні захворювання потребують захисту від інфекцій.  Інфекційні захворювання погіршують перебіг основного захворювання, ускладнення їх протікають тяжче, а тому для таких дітей передбачені щеплення за станом здоров'я. Питання вакцинації вирішує фахівець. Наприклад: діти з цукровим діабетом, ревматизмом, дерматитом, щеплення їм проводяться по заключенню фахівця.

Вакцинація безпечніша, ніж захворювання. Відповідь організму на щеплення в кожної дитини індивідуальна. Дитина може захворіти, але захворювання буде протікати легше. Дітям роблять щеплення вакцинами, що містять ослаблений вірус, який здатний виробляти антитіла, але не спричиняють захворювання. Вакцинація не перевантажує імунну систему, а підчас захворювання навантаження на імунітет набагато вище. Наша імунна система пристосована до контактів з великою кількістю мікроорганізмів. Уже в перші години життя дитина переходить від стерильних умов організму матері до існування в світі, населеному багатьма мікроорганізмами. Хоча поліпшення гігієни, миття рук і чиста вода можуть захистити людей від таких хвороб  як грип, більшість вірусів поширюється незалежно від того, наскільки ми дотримуємось гігієни. Вакцинація сучасними препаратами ефективніша і безпечніша ніж ускладнення, викликані захворюванням. Саме тому ставлення до вакцинації, як обов'язкової, декларують усі члени Всесвітньої організації охорони здоров'я. Позитивного ставлення до вакцинації навчають у всіх цивілізованих країнах світу.

Відповідно до наказу МОЗ № 551 від 11.08.2014 профілактичні щеплення здійснюються в кабінеті щеплень в амбулаторії та діє кабінет щеплень при медичному кабінеті в Квасилівському ДНЗ (ясла-садок).

Щеплення проводяться зареєстрованими в Україні вакцинами згідно з Календарями щеплень. Транспортування, збереження і використання здійснюється з дотриманням «Холодового ланцюга».

Для своєчасного проведення щеплень запрошуються батьки з дітьми в усній, або письмовій формі у день, визначений для проведення щеплень (вівторок, четвер) в амбулаторію.

У ДНЗ інформуємо батьків про проведення щеплень. Перед проведенням щеплень медичний огляд є обов'язковим, проводяться у присутності батьків. При огляді дитини звертається увага на перенесені захворювання гострі, їх перебіг, враховується реакція на попередні щеплення та перебіг після вакцинального періоду, оглядається шкіра, порожнина рота, аускультація та термометрія. Заповнюється «Інформована згода та оцінка стану здоров'я дитини одним з батьків, який дає згоду на проведення щеплення».

Все це робиться безпосередньо у день щеплення і лікар в разі відсутності хвороби формує медичний висновок терміном «Здоровий» з записом у карточку. Профілактичні щеплення проводяться тільки одноразовими шприцами. Запис про проведення щеплень робиться в медичній картці № 112 та формі 026/0 - медичній картці для дошкільних закладів і шкіл та формі 63 - карта профілактичних щеплень.

Після проведення профілактичного щеплення дитина перебуває під наглядом медичного працівника не менше 30 хвилин після вакцинації. Всім батькам необхідно знати, проти якого захворювання, коли, як іде потрібно робити щеплення дитині.

До вашої уваги новий календар щеплень в Україні від 1 січня 2015 року.

Вік

Щеплення проти

 

1 день

 

 

Гепатит В

 

 

 

 

3-5 день

Туберкульозу

 

 

 

 

 

1 міс

 

Гепатит В

 

 

 

 

2 міс

 

 

Дифтерія, коклюш

правець

Поліомілєїту

Гемофільна інфекція

 

4 міс

 

 

Дифтерія, коклюш

правець

Поліомілєїту

Гемофільна інфекція

 

6 міс

 

Гепатит В

Дифтерія, коклюш

правець

Поліомілєїту

 

 

12 міс

 

 

 

 

Гемофільна інфекція

Кір, краснуха, паротит

18 міс

 

 

Дифтерія, коклюш

правець

Поліомілєїту

 

 

6 рок

 

 

Дифтерія,

правець

Поліомілєїту

 

Кір, краснуха, паротит

7 рок                  

 

Туберкульозу

 

 

 

 

 

 Рекомендації лікаря-імунолога Аліни Дашкевич 

підготувала медична сестра Ковтун Л.М.