Поліомієліт

 Шановні  батьки!  Радимо  прочитати!

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання,  яке  найчастіше уражає центральну нервову систему, викликаючи параліч або парез.

Джерелом інфекції поліомієліту є люди, хворі в стертій та легкій формі,  вірусоносії. Вірус передається від людини до людини через брудні руки, іграшки, предмети побуту, інфіковану їжу та воду. Переносником вірусу є мухи. Механізм передачі через випорожнення та крапельний - через виділення з дихальних шляхів. Вірус поліомієліту проникає в слизову оболонку глотки  та кишківника і розмножується в лімфатичних вузлах.

Потрапляючи з лімфою в кров, він розноситься в різні органи і тканини. У цей час з'являються перші прояви хвороби. Вірус уражає спинний мозок, центральну нервову систему .

Найбільш  сприятливими до поліомієліту є діти віком від 3 місяців до 7 років. Є дві форми поліомієліту: паралітична і не паралітична або менінгіальна.  Менінгіальна - розпочинається з температури до 38С, сильної головної болі,  блювання, запаморочення та порушення свідомості. Паралітична форма - триває 1-2 тижні, виникають парези і паралічі, обмежується рухова активність, є деформації  хребта, кисті стоп, відставання в рості, уражається шийний відділ хребта, поперековий відділ спинного мозку.

Однією з найтяжчих форм є бульварна форма, при якій вірус уражає стовбур спинного мозку  із життєво важливими  центрами.

Також є атипові форми поліомієліту:

- стерта форма - це підвищення температури до38С, головний біль, слабкість, зниження апетиту, болі в животі, почервоніння зіву.

- безсимптомна форма - її діагностують за результатами лабораторних  досліджень.

Дуже часто зараження зумовлене порушенням графіків вакцинації дітей, недоцільними  відмовами  батьків щеплювати дітей. Це створює сприятливі умови для циркуляції вірусу. Підвищення рівня захворюваності найчастіше спостерігають у літньо-осінній період Після перенесеного захворювання імунітет зберігається впродовж усього життя. Вірус поліомієліту переносять особи, які приїжджають з країн, де є випадки захворювання: це Індія, Пакистан, Росія, Таджикистан.

Профілактика поліомієліту

Для профілактики поліомієліту проводиться планова вакцинація дітей відповідно  до Календаря профщеплень в Укараїні. За цим календарем щеплення проти поліомієліту проводять в 2, 4, 6 місяців, ревакцинацію - у 18 місяців, 6 років,  14 років за відсутності протипоказань.

Якщо зареєстровано осередок захворювання, то усім дітям до 5 років, щепленим і не щепленим, проводять екстрену профілактику із застосуванням живої оральної вакцини. Вакцинація дає змогу не лише запобігти розвитку поліомієліту, а й зменшити тяжкість його перебігу та ускладнень і летальних випадків.

Рекомендації для батьків  щодо профілактики поліомієліту у дітей

- Привчіть  дітей часто мити руки з милом.

- Давайте дітям пити тільки кип'ячену воду.

- Добре мийте овочі та фрукти перед вживанням.

- Провітрюйте приміщення декілька разів на день.

- Проводьте вологе прибирання помешкання з використанням деззасобів.

- Уникайте з дитиною місць великого скупчення людей.

- Не контактуйте з особами, які перебували в країнах, де є випадки поліомієліту.

- Дотримуйтесь графіка профщеплень дитини, пам'ятайте, що переносником вірусу є мухи.

Будьте всі здорові!

Підготувала медсестра старша Решетнік Юлія