Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання

 Шановні  батьки  радимо  прочитати !

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання  яке  найчастіше уражає центральну нервову систему визиваючи параліч, або парез.

Джерелом інфекції поліомієліту є хворі люди, зокрема в стертій та легкій формі,  вірусоносії. Вірус передається від людини до людини через брудні руки, іграшки, предмети побуту, інфіковану їжу та воду. Переносником вірусу є мухі.Механізм передачі  через випорожнення, крапельний-через виділення з дихальних шляхів. Вірус поліомієліту проникає в слизову оболонку глотки  та кішківника і розмножується в лімфатичних вузлах.

Потрапляючи з лімфою в кров ,він розноситься в різні органи і тканини.Уцей час з'являються перші прояви хвороби . Вірус уражає спинний мозок , центральну нервову систему .

Найбільш  сприятливими до поліомієліту є діти віком від 3 місяців до 7 років. Є дві форми поліомієліту : паралітична і  непаралітична , або менінгіальна форма поліомієліту. Менінгіальна- розпочинається з температури до 38.С , сильна головна біль,  блювання , запаморочення та порушення свідомості. Паралітична форма - триває1-2 тижні , виникають парези і паралічі , обмежується рухова активність ,є деформації  хребта , кісті стоп , відставання в рості , уражається шийний відділ хребта, поперековий відділ спиного мозку.

Однією з найтяжчих форм є бульварна форма, вірус уражає стовбур спинного мозку  де є житєво важливі  центри.

Також є атипові форми поліомієліту:

- Стерта форма - це підвищення температури до38С , головний біль , слабкість зниження апетиту, болі в животі, покрасніння зіву.

-Безсимптомна форма - її діагностують за результатами лабораторних  досліджень.

Дуже часто зараження зумовлене порушенням графіків вакцинації дітей, недоцільними  відмовами  батьків щеплювати дітей. Це створює сприятливі умови для циркуляції вірусу. Підвищення рівня захворюваності   найчастіше спостерігають у літньо - осінній період Після перенесеного захворювання імунітет  зберігається впродовж усього життя . Вірус поліомієліту переносять особи які приїжджають з країн де є випадки захворювання: це Індія , Пакистан ,Росія , Таджикистан.

 Профілактика поліомієліту

Для профілактики поліомієліту проводиться планова вакцинація дітей відповідно  до Календаря профщеплень в Укараїні. За цим календарем щеплення проти поліомієліту проводять в 2, 4,6 місяців , ревакцинацію у 18 місяців , 6 років  14 років за відсутності протипоказань.

Якщо зареєстровано осередок захворювання, то усім дітям до 5 років , щепленим і не щепленим проводять екстрену профілактику із застосуванням живої  оральної вакцини. Вакцинація дає змогу не лише запобігти розвитку поліомієліту, а й зменшити тяжкість його перебігу та ускладнень ,і летальних випадків.

Рекомендації для батьків ,  щодо профілактики поліомієліту у дітей

-Привчіть  дітей часто мити руки з милом .

-Давайте дітям пити тільки кип'ячену воду.

-Добре мийте овочі та фрукти перед вживанням.

-Провітрюйте приміщення декілька раз на день.

-Проводьте вологе прибирання помешкання з використанням деззасобів.

-Уникайте з дитиною місць великого скупчення людей.

-Не контактуйте з особами , які перебували в країнах , де є випадки поліомієліту.

-Дотримуйтесь графіка профщеплень дитини , пам'ятайте що переносником вірусу є мухи.

Будьте здорові !

Підготувала cестра медична старша Ковтун Л.М.