Налаштовуйте дитину на навчання (Памятка для батьків)

Початок шкільного життя - це серйозний етап дорослішання для дитини. Новий колектив, обов'язки, навантаження. Дуже важливо створити для школяра оптимальні умови для праці та відпочинку. Адже від цього залежить не лише успішність, але і його здоров'я.

Режим дня. Під час літніх канікул дитина пізно лягає спати і пізно прокидається. І коли починається навчання, їй важко перейти на шкільний режим, котрий вимагає рано прокидатися. Дитина має засипати не пізніше 21.30 год, щоб ранковий підйом не супроводжувався капризами та плачем. Для цього необхідно відмінити пізній перегляд телевізора та комп'ютерні ігри. Краще запропонувати малювання, складання пазлів чи придумування казок. Це потрібно робити за годину до сну, після чого завершіть спілкування на позитивній ноті, запропонуйге дитині лягти спати, поцілуйте та побажайте її доброї ночі.

Підтримка. Обговорюйте з дитиною кожен шкільний день, бажано під час вечірньої прогулянки. Не сваріться, якщо у малюка щось не виходить чи він отримав першу двійку. Поясніть, що хороші оцінки - це передумова успіху в житті.

Навантаження. Не навантажуйте дитину з перших днів навчання додатковими секціями та гуртками. На першому етапі їй вистачить шкільного навантаження. Після того, як дитина повністю включиться у навчальний процес, адаптується, додаткові заняття в гуртках можна поступово вводити в графік дитини.

Уроки. Спершу виконуйте домашнє завдання разом з дитиною. Допомагайте, якщо виникнуть запитання, поступово привчайте дитину до думки, що уроки - це її зона відповідальності, що ви цілком її довіряєте.

Письмовий стіл. В ідеалі стіл підбирається для дитини і має підходити її за зростом. Для того, щоб перевірити його, посадіть дитину за стіл на стільці, а руки запропонуйте покласти на стіл. Якщо лікоть прямий і опущений нижче руки дитини на 5 см, без хвилювань купуйте стола - він її підходить.

Також важливо, щоб стопи школяра діставали до підлоги. Якщо стілець високий або у дитини низький ріст, то варю ставити йому під ноги спеціальну підставку. Звисаючі кінцівки створюють додаткове навантаження на хребет, і є причиною підвищеної втомлюваності, а також можуть призвести до деформацій хребта.

Ставити стіл варто до вікна, це забезпечить місце світлом, що найбільш корисне для очей. Не забувайте, що відстань від вікна до столу має бути не менше 30 см. При меншій дистанції є більший ризик, що сонячне світло буде відбиватися від стільниці і погано впливати на зір малюка.

Комп'ютер. Треба пам'ятати, що комп'ютер - одна із важливих складових життя сучасного школяра. Комп'ютер треба розмістити так, щоб відстань від монітору до очей дитини була не менше 70 см. Ідеально, якщо в кімнаті знайдеться місце для невеликого столика, спеціально призначеного під комп'ютер. В кімнаті, де спить дитина, комп'ютер і телевізор встановлювати не можна - це шкідливо для здоров'я.

Нагадування. Варто розмістити перед столом чи на найближчій стіні спеціальну дошку, на якій буде розклад і різноманітні записки, правила і т.д. Така підказка суггєво допоможе малюку розібратися з масою нової інформації.

Освітлення. Потрібно придбати якісну настільну лампу. Її розміщення на столі має створювати м'яке світло зліва та спереду. Потужність лампочки не повинна перевищувати 60 Вт. Занадто яскраве освітлення подразнює нервову систему і стомлює очі.

Підставка під підручники. Вона має розміщуватись на відстані 30 см від очей. Це полегшує підготовку уроків та запобігає швидкій перевтомі очей, що часто спостерігається при роботі з лежачою на столі книжкою.

Тумбочки та стелажі. Дитині потрібне місце, куди б вона поклала багаточисленні зошити та підручники, диски, гумки, лінійки, ручки. Для підручників та альбомів ідеально підходить стелаж. Він має бути невисоким, для того щоб школяр сам зміг дотягнутися до будь-якої полиці. Книги краще ставити в один ряд, а тому місця має бути багато. Краще, якщо полиці будуть різної висоти та ширини, але основне - стелаж має бути стійким і надійно кріпитися до стіни. Це головне правило безпеки, щоб дитина ненароком не перекинула його на себе.

Місце для відпочинку та фізкультури. В кімнаті дитини обов'язково має бути куточок для відпочинку. Не заважатиме і щось, що дозволяє чергувати розумову працю з фізичною. Наприклад, батут, шведська стінка чи велотренажер. Фізкультперерви допоможуть дитині розслабитися і легше сприймати навантаження.

Оскільки в дитячій кімнаті буде багато книжок, необхідно пам'ятати про регулярне провітрювання та вологе прибирання. Книжковий пил сам по собі є доволі сильним алергеном. Одночасно зі шкільними стресами і навантаженнями він може спровокувати в дитини алергічне захворювання. Щоб цього не трапилось, частіше провітрюйте кімнату. І обов'язково робіть це перед виконанням уроків. Чисте, свіже повітря - головний помічник для продуктивної розумової праці. І не забувайте пилесосити книги і робити вологе прибирання не менше 2 разів на тиждень. Це можна робити разом з дитиною, навчаючи її утримувати своє робоче місце в чистоті.

М'які іграшки, м'ячі та ляльки не варто забирати з дитячої кімнати, мотивуючи це тим, що дитина вже доросла і вони заважають виконувати домашні завдання. Це буде додатковим стресом для школяра. Краще складіть їх в спеціальну коробку чи яшик, щоб він міг ними гратися у визначений час.

Таким чином, облаштування робочої зони та зони відпочинку для школяра - заняття непросте, але дуже важливе. Поставтеся то нього відповідально! І як подяку, отримаєте комфортні умови, високу успішність та добре здоров'я дитини!

Успіхів вам і вашим дітям!

Підготувала за рекомендаціями Рівненського центру здоров'я старша медсестра Ковтун Л.М.