Значення природного середовища та природних умов для зміцнення здоров'я дітей

Диспут - вільний обмін думками

"Для того, щоб втішитися скарбами природи, людина повинна бути здоровою, сильною та здоровою"

І. П. Павлов

Дитина - творіння природи: живої та неживої. Її тіло, зачате матір'ю та батьком, зіткане з води, повітря, ультрафіолетових сонячних променів, з глини, заліза, золота, олова та інших елементів. Все це - природа, її життєдайні компоненти.

Повернення нашої нації, нашої української сім'ї до здоров'я може відбутися тільки через виконання основних законів Природи - це закони Гармонії, Розуму, Руху, Температури, Повітря, Води, Сонця.

Закон Гармонії

 Світ існує на основі того, що всі частини Всесвіту перебувають в гармонії між собою, або ж за відсутності її мова може іти про загибель. Немає ладу в сім'ї - розпадається сім'я, немає ладу в організмі людини - гине людина, або ж у кращому разі хворіє. Батьки, що підтримують лад і гармонію в сім'ї, сприяють зміцненню здоров'я родини, дитини. Доброзичливе спілкування завжди підтримує дух і укріплює здоров'я всіх членів родини. Лише при умові гармонії дитини з оточуючим середовищем нормалізується біоенергетика її організму. Це гарантує екологічну безпеку здоров'я дитини.

Закон Розуму

Рівень досконалості організму залежить від рівня розвитку мозку. Думка - джерело знань, сили, гармонії і досконалості. Свідомою роботою мозку можна викликати як позитивні, так і негативні зміни в організмі людини.

Важливий психологічний настрій хворої людини. Людина сама повинна зрозуміти, як оздоровити своє тіло. Всю силу мислення спрямувати на утворення образу оздоровлення хворого органа. Використовуючи резерви психіки, людина може перемогти безліч хвороб, навіть «невиліковних».

Народна мудрість:

Эдуард Бенсон  «Якщо здоров'я погане - думай про щось інше, більш приємне»; «Весела думка - половина здоров'я»; «Веселий сміх - здоров'я».

Г. Лихтемберг «Самі красиві і здорові люди - це люди, яких нічого не роздражає».   

Закон Руху

Щоб сім'я була здоровою, всі її члени повинні бути діяльними, рухливими. Рух - це основа життя. Стабільним здоров'ям вирізняються бігуни. Бігати треба розслаблено з Господом у серці і ніколи не забувати прекрасні слова, висічені на гранітній брилі Стародавньої Еллади: «Якщо хочеш бути сильним - бігай, якщо хочеш бути красивим - бігай, якщо хочеш бути розумним - бігай!». Завжди пам'ятаймо: «Рух може замінити всі ліки, але жодні ліки не замінять руху».  Рухова активність тонізує центральну нервову систему дітей. Під час руху відбувається активізація нервових клітин усіх ділянок кори головного мозку, підвищується обмін речовин, посилюється виділення гіпофізом гормону росту.

Особливістю занять з фізкультури на свіжому повітрі в ДНЗ є використання упродовж заняття п'яти пробіжок (див. Методичні рекомендації до програми ...ст.96).

Людина без руху старіє швидше, як і всі її органи тіла.

Закон Температури

 Людське життя існує тільки між двома інтервалами температур. Як надмірне тепло, так і надмірний холод руйнують організм людини. Люди, що створюють для себе і своїх дітей тепличні умови, користуються можливостями тільки малого температурного інтервалу. Люди ж, що загартовують себе холодом - енергетично багатші, здоровіші, позитивніші по життю. Вони хворіють дуже рідко, а якщо й хворіють, то ці хвороби є незначними, а одужання відбувається швидко і без ускладнень.

Контакт із землею - прекрасний засіб гартування організму, надійний засіб запобігання плоскостопості. На жаль, ми рідко залучаємо до цього наших малюків. А такий спосіб зміцнення здоров'я відомий з давніх-давен. Сучасні вчені-фізіологи доводять, що підошви ніг належать до найбільш рефлексогенних зон людського організму. Стопи ніг - це наш розподільний щит, на якому є 72000 нервових закінчень: через нього можна впливати на будь-яку частину тіла. Крім того, на підошвах стоп значно більше, ніж на інших частинах тіла, терморецепторів, які реагують на тепло і холод, і до того ж рефлекторно пов'язані з носовою частиною гортані. Саме через босі ноги земля поглинає електричні розряди, які накопичуються в організмі внаслідок носіння синтетичного одягу.

Ходіння босоніж - це своєрідний точковий масаж, який тонізує організм і підтримує його в робочому стані. Ось чому наші пращури менше скаржилися на хвороби ніг, бо здебільшого ходили босоніж.

Закон Повітря

Без кисню неможливе людське життя. Дихання - одна з найважливіших функцій організму людини. Дихання зв'язує нас з морем енергії. Щоб отримати цю енергію, треба навчитися правильно дихати. Глибоке і часте дихання призводить до вимивання вуглекислоти із крові, а кисень регулює гормональну діяльність, яка забезпечує роботу органів дихання, кровообігу, видільних систем. Виконуючи вимоги цього Закону, ми отримуємо доступ до могутніх енергетичних джерел Природи для себе і своїх дітей.

Доведено, що у містах швидко зростає кількість захворювань на кон'юнктивіт, екзему, фарингіт, ларингіт внаслідок забруднення атмосфери оксидом вуглецю, оксидами азоту, аміаком, вуглеводнями, сірчистим газом, формальдегідом, фторидами, аерозолями сірчаної кислоти, поверхнево-активними речовинами тощо, які викликають отруєння, а, крім того, знижують імунобіологічні властивості організму.

Вченими доведено, що певний вплив на організм мають температура, вологість повітря, швидкість руху його потоків, його аероіонів. Відомий німецький лікар Х. Гуфеланд писав: „Щоденна повітряна ванна корисна для здоров'я. Вона дає тілу гнучкість і силу, душі - радісний настрій".

Якщо малюк постійно перебуває в закритому приміщенні у нього блідий колір обличчя і поганий апетит. Дитина, яка постійно буває на свіжому повітрі, краще розвивається, рідше хворіє, у нього хороший апетит і рожеві щічки. На свіжому повітрі слизова оболонка носа очищається від пилу і алергенів.  

Щоденне перебування на свіжому повітрі в поєднанні з активним руховим режимом  - запорука здоров'я людини.

Закон Води

Щоб зберегти нашу кров у доброму стані, необхідна вода, яку мають у своєму складі овочі, фрукти, опромінені сонцем. Циркуляція крові в людському тілі має те ж саме значення, що і кругообіг води в природі.

Повноцінне харчування, вживання натуральної простої їжі та продуктів, що ростуть на рідній землі, дотримування традицій харчування наших дідів - забезпечить здорове і тривале життя. Мати чисту кров, що забезпечує генетично запрограмований обмін речовин, означає виконувати закон Води і не хворіти.

До хвороб призводить перш за все низька якість питної води, яка містить різні токсичні з'єднання важких металів, шкідливі органічні домішки та бактерії. Чим більше насиченість води солями, тим вище ризик захворювання на атеросклероз, інсульт, інфаркт тощо. Дуже шкодить здоров'ю хлор. І хоча він спочатку рятує від інфекцій, потім його з'єднання починають поступово й незворотно підривати здоров'я, оскільки мають канцерогенні та мутагенні властивості. Вони можуть впливати на спадковість, багато з них є отрутою для печінки. 80 відсотків нашої питної води небезпечні для здоров'я людини.

Для гарного самопочуття і функціонування організму рекомендується пити воду. Є вірогідність піддавання стану втоми і депресії просто по причині недостатнього вживання води. Обезводнення протікає непомітно, людина просто відчуває втому, але насправді причиною цього являється недостатність  рідини в організмі.

Скажи мені, скільки ти п'єш, і я скажу, що в тебе болить, - так можна перефразувати відоме прислів'я. Ізраїльські лікарі запевняють, що багато хвороб мають лише одну причину - хронічну нестачу рідини.  Вода очищає наше тіло зсередини так само, як водяний струмінь змиває бруд зовні. Разом з водою з організму виводяться шкідливі речовини і токсини. Основна частина цього процесу відбувається в нирках, де утворюється сеча. Коли води недостатньо, кількість сечі зменшується, а концентрація токсинів у крові зростає. З'являються симптоми інтоксикації - головний біль, загальне нездужання, відчуття втоми. Нестача води шкодить і самим ниркам - у них накопичуються солі, які з часом перетворюються на ниркові камені.

А група британських учених на чолі з Девідом Льюїсом нещодавно довела, що недостатня кількість вжитої рідини може бути причиною хронічного нежитю і частих застуд, бо суха слизова оболонка носа і горла не може протистояти мікробам і вірусам. Щоб боротися з непроханими гостями, слизова має бути вологою, а для цього потрібно багато пити. За даними Льюїса, люди, що випивають на день менше 3 склянок води, страждають від застуди і хронічного нежитю в п'ять разів частіше, ніж ті, хто випиває 8 склянок. Нестача рідини призводить також до стійких запорів.

Людину, яка «не дружить» зі склянкою води, можна легко впізнати по шкірі. Вона має нездоровий колір, на ній чіткіше виступають зморшки.

Помиляється той, хто не п'є воду, а лише чай та каву, адже ці напої сприяють виведенню рідини з організму, а не її засвоєнню. На день необхідно випивати близькло 1,5-2 л води.

 ... Вчені встановили, що біль у спині, ненормалізований тиск, надлишок холестерину, ожиріння - результат браку води в організмі, тому хворому достатньо лише врівноважити оптимальний баланс рідини в організмі.

 ... Вчені встановили, що людина, яка випиває більше 4 склянок води на день, значно зменшує ризик серцево-судинних захворювань. Це пов'язано з тим, що вода, маючи простий хімічний склад, гарно всмоктується в організмі та розріджує кров, що зменшує ймовірність виникнення тромбів в судинах.

Отже, обов'язкове забезпечення дітей в умовах навчального закладу питною водою найвищої якості протягом навчального року - запорука їх здоров'я.

Закон Сонця

Людське життя неможливе без Сонця. Сонячні промені оживляють воду, землю, організм людини. Продукти харчування також є плодами сонця. Про цілющі властивості сонячних променів говорив ще Гіппократ. Вони дуже корисні: поліпшують обмінні процеси, дихання, кровообіг, тонус нервової системи.

Всі біологічні процеси в тілі людини відбуваються відповідно до біоритмів сонячного часу. Жити за ними, означає використовувати в гармонії з Природою можливості організму. Якщо Сонце сходить о 5-7 годині, а ми спимо до 10 години ранку, або ввечері після заходу не спимо до 2 години ночі, то чекати здоров'я - даремна праця. У сім'ях, де щоденно порушуються вимоги закону Сонця, панує атмосфера ледарства, розбитості, нездужання.        Варто замислитися про режим дня. Якщо дитина постійно в один і той же час лягає спати, прокидається, обідає, відпочиває, грається, гуляє, то їй легше планувати та розподіляти час, швидко включатися в роботу, успішно виконувати усі завдання в короткі терміни. Часто недосипання - одна з причин перевтоми та неврозів у дітей.

Дошкільникам на початку навчального року рекомендується спати більше, ніж дітям, адаптованим до систематичного навчального навантаження. Це можна зробити за рахунок 1,5-2-х годинного денного сну. Денний сон відновлює працездатність організму більшою мірою, ніж будь-який інший вид відпочинку, навіть краще, ніж такі корисні для дітей ігри на свіжому повітрі. Отже, дотримання режиму сну - запорука здоров'я дитини і дорослої людини.

Народна мудрість: Як хочеш здоров'я мати, мусиш рано вставати, а звечора рано лягати.

Висновок. Найдорожчим скарбом, яким нагороджує людину природа від народження і на довгі роки життя, є здоров'я. Це справді незрівнянне багатство, яке необхідно не просто берегти, а й постійно примножувати.  Народна мудрість: Вартість здоров'я знає лише той, хто його втратив.

Наші прадіди були здоровіші за сьогоднішнє покоління - зокрема завдяки тому, що багато часу перебували на свіжому повітрі, працювали фізично, вели рухливий спосіб життя, мали повноцінне харчування, жили серед природи, яка позитивно впливала на духовність, фізичне і психічне здоров'я.

Людина - це частина природи, і всі процеси, що відбуваються в довкіллі, неодмінно і паралельно відбуваються в людському організмі. Тож для того, щоб стати сильним, як природа, треба жити в єдності з нею, підкорятися її законам.

Той, хто розтринькує з дитинства своє здоров'я, залишається без майбутнього. Адже здавна відомою є істина, що значно легше здоров'я втратити, ніж його відновити.

Диспут вели: Семенюк Р.Ф., Павлюк  Ю.А., Момоток Т.Р., Черевко Н.В., Бенюк О.В., Сенюк Н.Г., Шевчук Н.Г.