Організація дієтичного харчування дітей в дошкільному навчальному закладі

Дієтичне харчування ґрунтується на загальних принципах раціонального харчування та має враховувати особливості захворювання у дитини.

Дієтичне харчування призначає лікар відповідного профілю:  педіатр, гастроентеролог, нефролог.

Переважно назначають дієтичне харчування такими дітям

-         які часто і тривало хворіють;

-         які мають хронічні захворювання;

-         у яких є порушення функції шлунково-кишкового тракту:

  • гастрити;
  • дискенезії жовчовивідних шляхів;
  • холецистити;
  • панкреатити;
  • захворювання нирок;
  • ендокринні захворювання.

Дієтичне харчування для дітей в дошкільному навчальному закладі організовують відповідно до наданої батьками дитини довідки від лікаря з призначенням дієтичного харчування. У довідці обов'язково зазначають прізвище, ім'я дитини, дату народження, діагноз, номер стола дієти і термін, на який призначено дієту.

Останнім часом є випадки, коли в довідках не зазначають номер дієтичного столу, а наводять низку продуктів, які потрібно вилучити з раціону харчування дитини. Це говорить про те, що дитині потрібне індивідуальне харчування.

Але такий вид харчування не передбачений в ДНЗ. В такому випадку батькам дошкільників пропонують перевести дитину на режим короткотривалого перебування в ДНЗ.

Дітям з надлишковою вагою й ожирінням, окрім дієтичного харчування, необхідно підвищувати рухову активність шляхом залучення до рухливих ігор. Також їм призначають заняття з лікувальної фізкультури.

Дітям необхідно у святкові та вихідні дні споживати мінеральну воду без газу, відвари трав, вітаміни.

Для приготування дієтичних страв у закладі застосовують такі способи теплової обробки:

-         варіння у воді, на парі;

-         тушкування;

-         запікання попередньо відварених продуктів тощо.

Смаження не застосовують. Дуже шкідливими є продукти, які утворюються під час смаження. Також має значення температура готових страв - +60C. Частота приймання їжі при дієтичному харчуванні - 5 разів на добу.

Для дітей диспансерної групи в дошкільних навчальних закладах найбільше використовують стіл №5, №7, №8.

Показаннями для призначення дієти №5 є хронічні захворювання печінки і жовчовивідних шляхів. Обов'язково у раціон дитини дієти №5 має включатися олія нерафінована, овочі, фрукти, ягоди, продукти, які  багаті на йод. Потрібно обмежити застосування тваринних жирів, виключити пасерування овочів і борошна.

Готувати супи овочеві, круп'яні з нежирних сортів м'яса і птиці. Рекомендовано сирі овочі, зелень та салати з них. Також можна вживати молоко, сметану, сир, кефір, мед, киселі, компоти, відвари шипшини, хліб (краще вчорашній).

Не варто готувати міцні бульйони, кислі соуси, гострі приправи. Виключити з раціону щавель, консерви, солодощі.

Дієта №7 призначається для дітей дошкільного віку з хворобами нирок. Вона необхідна для помірного щадіння функції нирок, але має бути безсолевою дієтою.

Отже, організоване відповідно для призначення лікаря дієтичне харчування в ДНЗ і вдома не лише  задовольняє  потреби дитячого організму, а й сприяє лікуванню захворювання дитини.

Підготувала старша медична сестра Ковтун Л.М.