Готуємося до новорічних свят (Консультація для батьків)

Ялинкові прикраси

Консультують: старша медсестра Ковтун Л.М.

                 вихователь Черевко Н.В.

 

Чи всі знають, чим саме можуть зашкодити малюкам ялинкові прикраси? Нині дорослі, аби вберегти дітей від травмування скляними іграшками, віддають перевагу пластиковим. Але в пластику, особливо китайського виробництва, може критися небезпека часом навіть більша, ніж поріз склом.

Фахівці стверджують, що найпопулярнішою "начинкою" у китайських іграшках є фенол, свинець і токсичні пластмаси.

Фенол - основа для виготовлення будь-якого пластику - це кислота, яка з чистому вигляді є дуже токсичною речовиною і при потраплянні на шкіру викликає сильні опіки. Якщо ж іграшка містить у своєму складі понаднормову концентрацію фенолу, при контактні зі шкірою малечі вона відразу починає її подразнювати. Як наслідок - у дитини може виникнути алергія, бронхіальна астма чи навіть екзема. Проникаючи через шкіру в організм, ця речовина вражає нервову систему. Лікарі кажуть, що тривалий контакт з предметами, в яких допустима норма фенолу перевищена в п'ять разів, загрожує ураженнями внутрішніх органів. Вдихання фенолу призводить до подразнення слизових оболонок  і може викликати нежить, запаморочення, головний біль, нудоту, задуху, прискорене серцебиття, порушення сну. Тривале вдихання фенолу може спричинити також параліч мускулатури, що загрожує зупинкою серця чи дихання.

Фарба, якою розмальовують ялинкові прикраси, може мати підвищений вміст свинцю. Цей метал негативно діє на центральну нервову систему дитини, а потрапляючи у великих кількостях в організм малюка, може призвести до паралічу. Навіть незначні його дози викликають у дітей безпричинну агресію та згубно впливають на інтелект.

Токсичні речовини, які містяться у дешевій пластмасі, зокрема китайській, проникають через дихальні шляхи у кров, як наслідок - погіршення діяльності нирок і печінки дитини.

Дo 2005 року в «Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні» в розділі "Іграшки" були і новорічні іграшки, відповідність державному стандарту яких підтверджувалася ДСТУ України 1724-92 "Іграшки. Прикраси ялинкові та ялинки штучні". Нині ця продукція, якщо вона не маркується як "іграшка", обов'язковій сер­тифікації не підлягає. Ось чому треба особливо уважно ставитися до вибору новорічних прикрас, які ви збираєтеся принести у дитячий caдок, школу, у свій дім. Проте сьогодні обов'язковим є маркування виробів. Споживачі повинні мати чітку та адекватну інформацію про те, що вони збираються придбати. Маркування - це національний знак відповідності та ідентифікаційний номер уповноваженого органу згідно з державним реєстром таких органів. Повідомлення на маркуванні має легко читатися, бути чітким, зрозумілим і не змиватися.

 Маркування повинно містити такі складові:

 1. Товарний знак та (або) назву виробника чи уповноваженої ним особи - резидента України, чи особи, що відповідає за введення іграшок в обіг у тому разі, якщо виробник чи уповноважена ним особа не здійснюють діяльності на території України.

2.  Адреси названих вище суб'єктів підприємницької діяльності.

Маркування та оформлення супровідної документації здійснюється державною мовою. На певних іграшках має зазначатися попереджувальна інформація про ступінь ризику, пов'язаний з експлуатацією, та способи його уникнення. Наприклад, на упаковці іграшок, які можуть виявитися небезпечними для дітей віком до трьох років, вміщується застереження: «Непридатна для дітей віком до 36 місяців» або «Обережно! Непридатна для дітей віком до трьох років» зі стислим роз'ясненням ступеня ризику.

Є два види іграшок:

 а) ті, що призначені для гри дітей - їх виготовляють з дотриманням усіх вимог безпеки, і це обов'язково зазначено в маркуванні;

б) сувеніри у вигляді іграшок, які не призначені для гри дітей  і нерідко містять речовини, шкідливі для малят. Отож, якщо в маркуванні відсутнє слово "іграшка", таку продукцію краще тримати подалі від дітей.

Визначити "на око", безпечний перед вами товар, чи ні, складно навіть для фахівців. Тому дбайливі педагоги та батьки, аби уникнути біди, мають вимагати у продавця сертифікат. Якщо ж продукція не підлягає обов'язковій сертифікації, радимо до­тримуватися таких правил.

Корисні поради щодо вибору новорічний прикрас

1. Краще не купувати прикраси на стихійних ринках - продукція невідомого виробника може бути небезпечною: від гострих кутів виробу до миш'яку у його складі.

2. Не варто економити на новорічній продукції. Краще заплатити більше, але бути впевненим у якості та безпечності товару.

3. Проведіть по іграшці рукою: якщо блискітки чи фарба осипаються та лишаються на руці - краще зробити інший вибір. Це може становити особливу небезпеку для здоров'я і навіть життя дитини у разі, якщо вона візьме таку іграшку до рук чи до рота і в її організм потраплять токсичні речовини.

4.  Хімічний склад прикраси неможливо визначити відразу на місці продажу. В такому разі застереження одне: використовуйте прикрасу тільки за призначенням. Не варто дозволяти дитині з нею гратися.

5. Якщо прикраса має надмірно яскравий колір або неприємний запах, це може означати, що при її виготовленні була застосована дешева і ймовірно токсична фарба.

6. Обережно ставтеся і до м'якої пластмаси з неприємним запахом, оскільки це може свідчити про вміст у ній шкідливих речовин.

Новорічні костюми та маски

Карнавальні костюми та маски також можуть бути небезпечними для дитячого здоров'я. Купуючи карнавальний костюм, насамперед варто звернути увагу на те, чи не виготовлений він з небезпечного, займистого матеріалу. Карнавальні костюми, які впритул прилягають до тіла, сертифікуються так само як одяг і мають такі ж вимоги до якості тканини. Карнавальна маска має бути пожежобезпечною та симетричною, отвори для очей, носа, рота повинні розміщуватися на ній так, щоб дитина могла добре бачити і не задихалася, коли вдягне її. Зверніть увагу на запах та ко­лір костюма і маски. Якщо запах здався вам неприємним, а колір неприродно яскравим, краще не купувати такий товар. Тож убезпечте себе та своїх дітей від неякісних, шкідливих для здоров'я новорічних атрибутів - купуйте сертифіковані та марковані товари. І нехай зимові свята приносять вам і малюкам тільки позитивні емоції.

Штучні  ялинки

Яке ж Новорічне свято без вічнозеленої лісові красуні? Вибору штучної ялинки також треба приділити особливу увагу. Вони, як і ялинкові прикраси, не підлягають обов'язковій сертифікації, але повинні мати санітарно-епідеміологічний висновок Міністерства охорони здоров'я. Перед покупкою попросіть продавця показати вам цей документ, адже штучна ялинка знаходитиметься в оселі не один рік. Перш ніж купувати ялинку, якою б гарною і прийнятною за ціною вона не була, обов'язково поцікавтеся у продавця, з якого матеріалу вона виготовлена. Наприклад, поліпропілен - це полімер, який не виділяє токсичних речовин, з нього ще виготовляють тару для пакування продуктів харчування. Полівінілхлорид - пластик, що виготовляється з невідновних нафтових ресурсів. Якщо деревце з цього матеріалу стоїть у приміщенні недовго і діти не мають можливості запхати його гілочку до рота - безпосередньої загрози їхньому здоров'ю немає. Але лише за умови, що вміст свинцю в ялинці не перевищує норми! Тож, обов'язково вимагайте у продавця сертифікат або епідеміологічний висновок МОЗ.

Якщо ялинка має неприємний запах, сподіватися на те, що він "вивітриться", не варто. Це може бути сигналом наявності токсичних речовин у матеріалі, з якого її зроблено. У будь-якому разі не варто ставити штучну ялинку у кімнаті, де дитина спить чи проводить багато часу.