ПРАВИЛА підготовки та прийому їжі в ЗДО

 

1.  Перед роздачею їжі помічник вихователя ретельно протирає поверхню столів гарячою водою (з милом), після чого миє руки з милом і одягає спеціальний одяг для роздачі їжі.

2.  Перед прийомом їжі і в процесі його завжди створювати спокійну і доброзичливу обстановку (виключаються музика, голосні розмови, зайві шуми, покарання, нотації, танці, фізичні вправи, рухливі ігри тощо).

3.  Важливий фактор в організації харчування - точне дотримання часу кожного прийому їжі (в дитини виробляється рефлекс на час прийому їжі і в шлунку починає активно виділятися травний сік).

4.  Чергові перед чергуванням ретельно вимивають руки з милом два рази (під контролем дорослого), одягають чисті фартушки, косинки (ковпачки).

5.  Дотримуватися послідовності сервірування столів (розкласти індивідуальні серветки; поставити вазочки з квітами (за бажанням); поставити хлібниці; серветниці; блюдечка, чашки, тарілки; розкласти ложки, виделки, ножі (з середньої групи).

6.  Діти, чергуючи по столовій, роздають хліб, друге блюдо, третє блюдо.

7.  Після їжі кожна дитина має прибрати свій посуд (старша група), а чергові -хлібниці, серветниці та змести крихти.

8.  Діти миють руки перед самим обідом два рази з милом, насухо їх витирають індивідуальними рушниками і охайними сідають за столи, на яких вже стоїть перше блюдо, лежить хліб.

9. Їжу треба подавати теплу (50-60° ) .

10. Категорично забороняється відправляти чергових з прогулянки перед обідом на 10-15 хв раніше від повернення решти дітей.

11. Не заставляти їсти дитину насильно (це може викликати стійку негативну реакцію на їжу). Краще вияснити причини зниження апетиту (перезбудження чи перевтома, мала рухливість на прогулянці, початок захворювання тощо). Намагатися створити умови, за яких би дитина виявила бажання їсти.

12.  Не дозволяти дітям пити перед обідом, так як вода частково заповнює шлунок і дитина з'їдає менше норми. Дозволяється запивати страви у ході прийому їжі.

13.  Під час прийому їжі дітей варто постійно заохочувати.

14.  Не можна підганяти дітей, бо недостатньо пережована і змочена слиною їжа погано засвоюється організмом.

15.  Під час їжі вихователі повинні постійно слідкувати за поставою дітей, діти повинні сидіти на закріплених за ними місцями.

16.  Закінчивши прийом їжі, дитина дякує, виходить із-за столу, не чекаючи завершення їжі іншими дітьми.

17.  Серветкою слід витерти спочатку рота, потім руки (за потребою) і, склавши її вчетверо, акуратно покласти біля своєї тарілки (а не в тарілку).

18.  Посуд для їжі повинен бути фаянсовий, без тріщин і зазорів. Посуд з пластмаси заборонений (лише в якості хлібниць, серветниць).

19.  Фартушки, ковпачки, косинки перуться щотижня, серветки - щодня.

Підготувала вихователь-методист Раїса СЕМЕНЮК