Поради для батьків щодо підготовки дитини до щеплення

 

 Аби вакцинація дошкільника пройшла ефективно, його необхідно підготувати. Пропонуємо декілька простих правил, дотримання яких допоможе уникнути ускладнень.

-  Стежте за графіком щеплень своєї дитини. У дошкільному навчальному закладі повідомляють про проведення щеплення завчасно, це дає вам змогу належно підготувати дитину до процедури. Окрім того, в разі непередбачених ситуацій, припустімо, дитина травмувалася і є небезпека захворювання на правець, ви знатимете, чи отримала дитина профілактичне щеплення проти цієї недуги.

-  Звертайте увагу на реакцію організму дитини на продукти, ліки тощо. Інформація про можливі реакції дитини на процедури, вживання певних продуктів харчування, прийняття ліків тощо буде надзвичайно корисною для визначення протипоказань до щеплень, ефективної схеми вакцинації, рекомендацій щодо харчування, вибору препаратів тощо.

Здайте аналізи дитини. Запорукою правильності висновку лікаря про дозвіл на проведення чи відвід від вакцинації є результати лабораторного дослідження. Аналіз сечі дитини сприятиме якісному оцінюванню її стану здоров'я. Аналіз крові рекомендований, однак для дітей, які часто хворіють або мають обтяжений анамнез, аналіз крові є обов'язковим.

- Поінформуйте лікаря про всі особливості та проблеми здоров'я дитини. Необхідно розповісти лікарю, як дитина переносила попередні щеплення, чи не було раніше судом, виражених алергічних реакцій, хронічних захворювань. Не буде зайвим повідомити медичного працівника не лише про те, як дитина почувалася днями, де перебувала, а й про ваші спільні з дитиною плани на найближче майбутнє.

Не погоджуйтеся на вакцинацію:

-  найближчим часом ви збираєтеся з ним у далеку подорож;

-  у період епідемії грипу, окрім вакцинації проти грипу;

-  під час прорізування зубів;

-  вступом до дошкільного навчального закладу чи початком занять у школі.

- Зверніться до сімейного лікаря.

Тяжкі захворювання дошкільника не є приводом для повної відмови від вакцинації. За неврологічних захворювань питання про проведення профілактичних щеплень вирішує невролог. У разі алергічного захворювання — алерголог. Зверніться до відповідного лікаря- спеціаліста, який надалі співпрацюватиме з педіатром з питань вакцинації. Залежно від захворювання лікарі відкоригують графік проведення щеплень дитині та рекомендують найбільш безпечні для вашої дитини вакцини.

Дізнайтеся, який час найсприятливіший для вакцинації вашої дитини. Щеплення рекомендовано проводити після клінічного і лабораторного обстеження дитини, найліпше в теплу пору року за низького рівня захворюваності на респіраторі інфекції — влітку або протягом вересня-жовтня. До того ж процедуру ліпше проводити на початку тижня і в першій половині дня для забезпечення медичного спостереження за дитиною після вакцинації.

- Не вводьте у раціон дитини нове.

Намагайтеся не вводити нові для дитини продукти харчування за декілька днів до щеплення. Перед проведенням вакцинації не слід давати дитині продукти, які можуть спричинити алергію, адже в цьому разі складно буде визначити, що саме призвело до алергічної реакції.

- Контролюйте об’єм харчування.

Дитина переносить щеплення легше, якщо її шлунок не перевантажений. За день до щеплення, у день проведення процедури і наступного дня після вакцинації намагайтеся не перегодовувати дитину, подавайте їжу, що легко засвоюється. У день щеплення не годуйте дитину мінімум за годину до процедури та 2-3 години після вакцинації.

- Скасуйте прийом вітаміну Д.

Якщо за призначенням лікаря дошкільник приймає препарати вітаміну Д, то за 2-3 дні до запланованого щеплення їх прийом слід припинити, а відновити можна не раніше ніж через 5 діб, Вітамін 0 регулює обмін кальцію в організмі, а порушення обміну кальцію може спричинити алергічну реакцію.

- Перевірте роботу шлунково-кишкового тракту дошкільника. Якщо впродовж доби перед щепленням у дитини не було випорожнення, робити щеплення не бажано.

Виміряйте температуру тіла.                                                                                                                                                                              

Температура тіла дитини тривалий час до вакцинації і безпосередньо в день її проведення має бути нормальною або триматися у звичайному для дошкільника діапазоні, без різких амплітуд. Нормальна температура тіла дитини +36,6 °С, проте у дітей віком до трьох років може бути вищою через інтенсивність теплообміну дитячого організму.

- Спостерігайте за самопочуттям.                                                      

На момент вакцинації дитина має бути здоровою. Навіть якщо температура тіла дитини нормальна, але є слабкі симптоми захворювання (кашель, нежить, млявість] або в попередні 1-2 дні була небезпека інфікування (контакт із хворими, відвідування поліклініки), то щеплення робити не можна. Порадьтеся з педіатром щодо відтермінування проведення процедури.

Проконсультуйтеся з лікарем.

Перед кожною вакцинацією дитину має оглянути лікар, який вирішує, чи можна робити щеплення саме сьогодні. У разі відводу від вакцинації потурбуйтеся про можливість її проведення у визначений для кожної вакцини термін, адже вироблення імунної відповіді на щеплення має відбуватися своєчасно.