Планування і проведення фізкультурних свят і розваг

Пам'ятка для вихователів

Активізація рухової активності дітей, накопичення позитивних емоцій, впевненість в собі, виховання почуттів дружби, колективної взаємодопомоги, бажання бути особливими, успішними, показати свої здібності не лише до занять з фізкультури, а й в інших розділах програми - саме такі цілі несуть у собі дозвілля організовані  в умовах ДНЗ.

Особливою характеристикою відзначаються родинні свята, де поруч із дитиною в різних змаганнях долають перешкоди батьки. Відчуття гордості за близьку людину переповнює маленьке серце і малюки потроюють свої зусилля коли поруч у грі - естафеті приймає участь тато, мама, бабуся чи дідусь. В єдиному пориві до перемоги сім'я стає монолітом, єдиним цілим, непереможним. Тут немає переможених, не дивлячись на результат, бо поруч у подоланні перешкод, приймає участь найближча людина, серце якої б'ється в унісон з твоїм серцем. Родинні свята - це особливі свята, вони несуть заряд радості, творчості, натхнення на нові перемоги.

Фізкультурні свята проводяться двічі - тричі на рік, починаючи з молодшого дошкільного віку. Оптимальна тривалість заходу для дітей цього віку - 40-50 хвилин, для старшого віку - 50-60 хвилин.

Фізкультурні свята організовуються в першій чи другій половині дня, в музичній чи фізкультурній залі, на майданчику, в басейні тощо. Якщо свято проводиться у приміщенні, необхідно подбати про організацію повноцінної прогулянки у цей день.

Активна рухова діяльність усіх дітей, забезпечення участі кожного з них , створення піднесеного настрою під час фізкультурного свята - найважливіша мета заходу. Важливо не перетворювати його на розважальне видовище для дорослих, а також не відлучати від участі у святі дітей, які пропустили підготовку до нього з певних причин, малоактивних і невпевнених.

Під час підготовки до фізкультурного свята необхідно розробити сценарій, розподілити обов'язки щодо оформлення місця проведення, підготувати музичний супровід, атрибутику, костюми, призи і нагороди тощо. При розробці сценарію особлива увага приділяється сюрпризним моментам, показовим номерам, церемонії урочистого відкриття і закриття свята, підбиттю підсумків, врученню призів і подарунків.

Підготовка дітей до свята розпочинається заздалегідь і здійснюється впродовж усього освітнього процесу (на музичних, фізкультурних заняттях, під час ранкової гімнастики, ігор, самостійної рухової діяльності, індивідуальної роботи тощо).

Неприпустимими є багаторазові масові репетиції повного ходу свята. Фізкультурні розваги проводяться, починаючи з раннього віку (3-й рік життя) один-два рази на місяць, переважно у другій половині дня. Тривалість фізкультурних розваг для дітей раннього віку - 15-20 хв., молодшого - 20-35 хв., старшого віку - 35-40 хв. Місцем їх проведення може бути фізкультурна чи музична зала, групова кімната, фізкультурний чи ігровий майданчик, лісова або паркова галявина, берег водоймища тощо. Обов'язковим є участь кожної дитини в розвазі. Щоб забезпечити оптимальні фізичні, психічні, емоційні навантаження, плануючи розваги передбачається раціональне чергування ігор з різними ступенями навантаження, колективних, масових - з іграми підгрупами чи індивідуальними (конкурси, атракціони), складніших за правилам руховими завданнями ігор - з простішими, розважального характеру.     

 У фізкультурних розвагах для дітей старшого дошкільного віку можуть переважати естафети, конкурси, атракціони, а також використовуватися ігри та вправи спортивного характеру.

Дні здоров'я організовуються один раз на місяць, починаючи з 3-го року життя. Цей день насичується різноманітними формами: загартувальні та лікувально-профілактичні процедури, дитячий туризм, фізкультурне свято або розвага, самостійна рухова діяльність, рухливі ігри на прогулянках, фізкультурні заняття тощо. Більність з них бажано проводити на свіжому повітрі.

У день здоров'я вся освітня робота пов'язується з темою здоров'я та здорового способу життя (бесіди, читання художньої літератури, ігрова, пізнавальна, трудова, самостійна художня діяльність тощо). Програма дня здоров'я передбачає як загальні для всього дошкільного закладу заходи, так і розраховані на кожну вікову групу.

Тижні фізкультури організовуються так як і дні здоров'я, проводяться поквартально. Програма розраховується на кілька днів.