Для того, щоб не захворіти на грип і ГРВІ, радимо почитати рекомендації Зубицького О.Д.

Шановні батьки!

Грип - гостре вірусне захворювання, що характеризується явищами загальної інтоксикації, запаленням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів. Джерело зараження - хвора людина. Інкубаційний період - 12 - 48 годин.

Вірус грипу розмножується у клітинах епітелію верхніх дихальних шляхів, а потім проникає в кров, зумовлюючи інтоксикацію. Унаслідок підвищеної проникності судин можуть бути носові кровотечі. Центральна нервова система уражається токсином і через пошкоджені судини. Захворювання починається з ознобу, температура  тіла піднімається до 400С. З'являються ознаки загальної інтоксикації: слабкість, пітливість, біль в м'язах, в очах, сильний головний біль, сльозотеча, світлобоязнь. Потім уражаються дихальні шляхи, виникає сухий кашель, дряпання, дертя у горлі, охриплість голосу, нежить, закладання носа.

Часто у дітей буває шлункова форма грипу: з'являється гострий біль в животі, що супроводжується поносом або закрепом.

Найчастішими ускладненнями грипу є пневмонія й отит. Унаслідок зниження опірності організму загострюються хронічні хвороби, пієлонефрит, ревматизм і ін.

Уже в перші години появи ознак захворювання (головний біль, ломота в усьому тілі, нежить, кашель) треба покласти дитину в ліжко, ізолювати від інших членів сім'ї, виділити окремий посуд.

Якщо неускладнений перебіг грипу, температура 390С тримається 3-4 доби, потім знижується до нормальної величини. А температура 370С є оптимальною для розмноження вірусів.

За підвищеної температури тіла в багато разів посилюються реакції знешкодження токсинів, стимулюється утворення інтерферону з 5 доби підвищеної температури. Тому слід спрямувати лікування на посилення виведення з організму отруйних продуктів через нирки, шкіру, кишківник. Це досягається введенням до організму великої кількості рідини малини , що зумовлює потогінну і сечогінну дію. Пити рідини треба багато. Отже, хворим варто давати фруктові соки, вітамінізовані чаї, чай з лимоном та медом; морс з ягід журавлини; відвар шипшини, горобини, калини, суниць лісових. Через 2-3 доби, коли з'явиться апетит, призначається повноцінне харчування з великим вмістом вітамінів.

Під час високої температури дитину треба витерти розчином столового оцту (2-3 столові ложки на 0,5л води), на чоло та скроні покласти листя капусти або сиру картоплю, нарізану кружальцями.

Як протизапальний засіб, що стимулює опірність організму, використовують настоянку ехінацеї (¼ чайної ложки з водою), маленьким дітям - одна крапля на рік життя.

Під час грипу особливого значення набуває туалет носа, бо набряк слизової утруднює дихання. Прочищають носові ходи тампоном, змоченим олією. Для промивання та закапування носа беруть 3столові ложки дрібно нарізаної цибулі, заливають 50мл теплої води з додаванням ½ чайної ложки меду, настоюють 30 хв. Цим розчином можна промивати й очі.

Слизову оболонку носа змащують настоєм часнику з цибулею на олії: 3 зубки часнику та ¼ цибулини нарізати і залити олією, настояти 2 години, процідити. Добре діє сік столових буряків - 1-3 краплі ввести на марлі в ніс.

Полоскати та зрошувати ротову порожнину й горло можна відваром листя евкаліпту: 10г залити 200мл окропу і кип'ятити 10 хвилин на малому вогні, процідити.

Для стимулювання захисних сил організму рекомендується робити пальцевий масаж біологічно активних точок. Масаж робити 3хв (біля носових крил, під бровами).

Грип триває 1-2 тижні. Але в ослаблених дітей може ускладнитися запаленням легень, середнього вуха, а також ураженням серця.

Оскільки для лікування грипу нема специфічних препаратів, не варто без призначення лікаря давати антибіотики. Ці ліки можуть спричинити алергію.

Для неспецифічної профілактики, звичайно використовують інтерферон. Носові ходи добре змащувати оксоліновою маззю.

До методів запобігання відноситься також аскорбінова кислота, яка сприяє ущільненню клітинних оболонок верхніх дихальних шляхів, через які вірус потрапляє до людини.

На вірус грипу несприятливо впливає кисле середовище. Тому одним з методів профілактики захворювання є споживання лимонів. П'ють чай з лимоном, їдять лимон із цукром або медом.

Для профілактики корисні вживання часнику та цибулі. Для запобігання захворювання на грип треба підвищувати опірність організму. З цією метою дуже важливо забезпечити правильний режим дня, ретельний догляд, загартовувати дитину, уникати контактів з хворими на грип і ГРЗ.

Підготувала сестра медична старша Ковтун Л.М.