Повітряно-тепловий режим у ДНЗ: одягаємо дітей правильно

Консультація для вихователів та батьків

Загартування малюків відіграє важливе значення в оздоровлені дитячого організму, саме тому, особливу увагу слід приділити повітряно-тепловому  режиму приміщень у ДНЗ. Температура повітря в приміщеннях дошкільно­го навчального закладу повинна становити: в прий­мальні, ігровій для дітей у віці до 2-х років - +22-23°С, для дітей від 2 до 3 років - +21-22°С; у роздягаль­ні й груповій для дітей від 3 до 5 років - +21-23°С, для дітей старше 5 років - +19-21°С. Температура повітря в спальнях повинна бути +19-21°С, у ту­алетних для дітей до 3-х років - +20-22 °С, для ді­тей старше 3 років - +19-20°С. У залах для за­нять музикою та фізичною культурою температу­ра повітря повинна бути +18-19°С, медичних приміщеннях - +21-22°С, теплих переходах - +15-16 °С.  

 Контролюють температуру повітря у при­міщеннях за допомогою кімнатних термометрів, що розміщують на внутрішній поверхні кожного при­міщення, де перебувають діти, на рівні 0,8-1,2 м від підлоги залежно від зросту дітей. У холодний період року провітрювання має бути завершене не пізні­ше ніж за 30 хвилин до повернення дітей із занять або з прогулянки і за 30 хвилин до сну. Під час сну може бути забезпечено доступ свіжого повітря з од­ного боку приміщення, але за 30 хвилин до підйо­му дітей його припиняють. Після короткочасних провітрювань допускається зниження температу­ри повітря у групових осередках до +19°С для ді­тей 4-5 років і до +18°С - для дітей старше 5 ро­ків. У теплий період року в приміщеннях із постій­ним перебуванням дітей забезпечують широкий доступ свіжого повітря, зокрема завдяки однобіч­ній аерації приміщень у присутності дітей. Денний і нічний сон має бути при відчинених вікнах, фра­мугах, кватирках за відсутності протягів. Відносна вологість повітря в приміщеннях, де перебувають діти, повинна бути в межах 40-60 %, на харчобло­ці та у пральні - 60-70 %.  

Як необхідно одягати дітей? Одягати дітей не­обхідно залежно від температури повітря та інтен­сивності рухової активності. У разі помірної рухо­вої активності одяг дітей у приміщеннях дошкіль­них закладів має відповідати вимогам таблиці.

На вході до дошкільного навчального закла­ду необхідно розміщувати термометр для кон­тролю за температурою повітря на вулиці. Особлива увага приділяється одягу дітей під час проведення занять з фізичної культури. Спортивний одяг, при оптимальному температурному режимі не повинен сковувати рухів малюка, має бути зручним, виготовлений з корисних матеріалів, які не визивають алергічних реакцій на дитячий організм, а саме: футболка і спортивні штанці або шорти, шкарпетки. В холодну пору року, під час проведення занять з фізкультури на свіжому повітрі доповнюємо одяг малюка спортивною курточкою.

Прогу­лянки на відкритому повітрі повинні проводитися не менше ніж двічі на день із загальним часом пе­ребування не менше ніж 4 години з достатньою ру­ховою активністю та за умови раціонального одягу дітей. Узимку при температурі повітря від - 4-10°С і швидкості руху повітря - до 2 м/с дітей необ­хідно одягати у зимові пальта, шуби, комбінезони (4-5 шарів одягу). Допускаються ігри з руховою активністю середньої інтенсивності. У разі подальшо­го зниження температури та збільшення швидкості руху повітря рухову активність потрібно збільшува­ти. Прогулянки на вулиці дозволено проводити при температурі повітря не нижче -16°С і швидкості руху повітря до 5 м/с (на дитині 5 шарів одягу). Рухливі ігри дозволено проводити при температурі повітря від +3 до -3°С і швидкості вітру не більше ніж 5 м/с (3-4 шари одягу). Прогулянки дітей на ву­лиці не проводять при температурі повітря ниж­че -16°С або швидкості руху повітря понад 7 м/с.

Улітку під час прогулянок діти повинні мати головні убори (капелюшки, косинки). Для запобі­гання перегріванню на сонці частину прогулянки необхідно проводити в тіні дерев і під тіньовими навісами. Прогулянки влітку за відсутності вітру бажано супроводжувати водними процедурами, іграми з водою з використанням плескальних басейнів, поливальниць, гідроіграшок. Під час дощу діти повинні гуляти під тіньовими навісами.

Одяг дітей віком 3-7 років у приміщеннях

Температура повітря

(°С)

Одяг

Кількість шарів одягу, що допустима

+18...20

Бавовняна білизна, сукні з напіввовняної або товстої бавовняної тканини, колготи, а для дітей 5 років і старше - гольфи

2-3

+21...22

Бавовняна білизна, сукні (сорочки) з тонкої бавовняної тканини з коротким рукавом, гольфи, легкі туфлі або босоніжки

2

+23 і вище

Тонка бавовняна білизна або без неї, легка сукня, сорочка для літа без рукавів, шкарпетки, босоніжки

1-2

Підготувала інструктор з фізкультури Момоток Т.Р.