Депресія: давай поговоримо або Як запобігти депресії у дитини
Депресія у дітей так само реальна, як у підлітків або дорослих, хоча і зустрічається рідше. Проте, діти від 6 до 12 років, які страждають від ознак депресії, зовсім не є чимось дивним. Депресія може розвинутися навіть у немовлят, якщо ті не отримують достатньо любові і ласки.
Так само, як і дорослі, діти мають хороші і погані дні. Але для деяких дітей, погані дні тривають довше і є більш серйозними. Діти, які часто і протягом тривалого часу почуваються пригніченими, піддаються ризику розвитку депресії. Якщо ви бачите ознаки депресії у дітей, дуже важливо, вчасно надати допомогу.
Перераховані нижче симптоми характерні для дитячої депресії:
- Тривалий стан смутку.
- Дитина уникає членів сім'ї, закинула раніше улюблені заняття, уникає раніше близьких йому людей.
- Спостерігаються зміни в ритмі сну і проблеми з прийомом їжі.
- Дитина постійно чимось роздратована.
- Нетримання сечі або калу під час денного сну у привченої до туалету дитини.
- Погана концентрація, нерішучість, забудькуватість.
- Відчуття марності або безнадійності, надмірної провини («Це завжди моя вина»), почуття провини за чужі проблеми.
- Надлишок скарг на фізичний стан - головний біль та біль у животі і т. д, при відсутності безпосередньо фізичної причини.
- Дитина агресивно або сумно грає.
- Хронічна втома, втрата сил.
- Дитина перестає турбуватися про біль або травми, поводиться ризиковано.
- Тривалі періоди гніву і вразливості.
- Згадка або нав'язливі думки про суїцид («Краще б мене не було»).
Діти часто приховують гнів або смуток, надягаючи маску хоробрості, стійкості або агресивності. Через це буває важко визначити, чи страждає дитина саме від депресії і, як наслідок, можливо, що дії дорослих, які не підозрюють про стан дитини, лише погіршать ситуацію.
Вислухайте дитину. За щоденною метушнею можна легко забути, як важливо вислуховувати дітей. Вони чесні, відверті і прямолінійні, і, якщо ви готові уважно їх вислухати, вони можуть багато розповісти вам про свої почуття. Не треба уникати розмов з дітьми і відмітати їх тривоги в сторону, навпаки, вислухайте дитину, коли вона приходить до вас. Не робіть коментарів типу "ти сам винен" і т.д. Такі коментарі швидко виховають у дитини почуття безпорадності і провини.
Вислуховуючи дитину, пам'ятайте, що вона може розповісти не про все, і будьте готові підштовхнути розмову до тих тем, які на вашу думку можуть бути важкими і бентежити її. Так ви знімете з дитини маску самовпевненості і побачите, чи ображена вона чимось або кимось.
Встановіть в житті дитини розпорядок дня. Основний фактор, що провокує депресію у дітей, це коли у дитини пропадає відчуття часу. Постарайтеся зробити так, щоб у дитини все було більш-менш передбачувано і зрозуміло. Нехай снідає в один і той же час, лягає спати, ходить на прогулянку і так далі. Діти, що постійно втомлюються, цілком можуть зіткнутися з депресією. Так що не дозволяйте дитині засиджуватися допізна на вихідних; якщо ж ви помітили, що це стає проблемою, введіть свого роду "годину відбою".
Звертайте увагу на все хороше, що робить ваша дитина. Хваліть її за хороші і правильні вчинки, винагороджуйте дітей за досягнення. Це куди краще, ніж виховувати дитину, ставлячи акцент на тому, чого вона не може зробити. Так, виховання вимагає певних рамок і кордонів, але все ж основний акцент треба робити на позитивному.
Будьте доступні. Захищена і щаслива дитина та, яка знає, що поруч завжди є люди, готові про неї подбати. Навіть прості речі типу обіймів, розмов, допомоги з сервіровкою столу - все це створює певний зв'язок, і дитина починає розуміти, що якщо їй треба буде з вами поговорити - ви будете поруч. Так, важко приділяти час на все це, якщо ви зайнята людина, однак пам'ятайте, що діти ще не в змозі зрозуміти всю складність дорослого життя. Тому просто "внесіть" спілкування з дитиною в свій розпорядок дня. Якщо ж часу все одно немає, то попросіть дитину допомагати вам з домашніми справами. Їй це не зашкодить, а спільно проведений час буде. Не забувайте про силу батьківських обіймів, яке сильніше сотні слів.
Говоріть з дитиною про її почуття. Це просто, але дієво - сказати дитині щось на кшталт "агов, я ж бачу, ти сумуєш". Це послужить доказом того, що її негативні емоції реальні і важливі. Будьте відкриті з дітьми, не вдавайте, що все добре, і ви дозволите своїм дітям впоратися з негативом. Але не забувайте, що дитяче розчарування - штука неминуча. Саме життя постійно нас у чомусь розчаровує, тому важливо навчити дитину справлятися з цим, навчити її не опускати руки і дати зрозуміти, що вам не байдужі її емоції.
Не треба чіплятися до дитини через її негативні емоцій. Діти скажуть вам те, що думають. Вони не дорослі, вони ще не оцінюють речі в загальному, тому що більш чутливі і відкриті. І якщо дорослий почне приставати до дитини, випитуючи, що ж з ним сталося і все таке, то дитина просто закриється. А через це вона вже з меншою охотою піде з вами на контакт.
Малювання - хороший спосіб допомогти дитині висловити свої емоції. Дайте їй набір для малювання і попросіть намалювати свої емоції, настрій.
Зменшіть кількість домашніх конфліктів. Діти з сімей, де часто відбуваються конфлікти, більш схильні до депресії. Вони не можуть вирішити проблему, пішовши від неї, і змушені постійно стикатися з конфліктуючими людьми, бачити негативні емоції і т.д. Зрозуміло, що розлучення і зовсім має гнітючу дію на дітей.
Ніколи не дозволяйте собі зриватися на дитину через міжособистісні конфлікти або хвороби. Дитина ні в чому не винна, тому не варто спихати на тендітні дитячі плечі свою провину за нездатність вирішити проблему. І ніколи не давайте дітям зрозуміти, що ви сприймаєте їх як невдах. Емоційне, фізичне або навіть сексуальне насильство - все це наріжні камені дитячої депресії.
З'ясуйте, чи немає спадкової схильності до депресії у вашій родині. Якщо хтось із інших членів сім'ї дитини вже страждав від депресії, це може бути тривожним дзвінком. Звичайно, не факт, що це передасться дитині, але є шанси, що в певних ситуаціях гени скажуть своє вагоме слово. Якщо від депресії страждав один з батьків, то шанси дитини зіткнутися з цим захворюванням - 25% і 75% - якщо від депресії страждали обоє батьків. Члени сім'ї, що зловживали алкоголем або наркотиками також можуть стати причиною дитячої депресії. Якщо така проблема має місце, слід звернутися за допомогою спеціалістів.
Будьте особливо уважними до дитини, коли переїжджаєте або змінюєте садочок, роботу і так далі. Все це порушує звичний ритм життя дитини, а це може привести до депресії. Обов'язково приділіть час, щоб обговорити всі зміни з дитиною і разом знайти спосіб звести до мінімуму весь супутній негатив. Наприклад, якщо ви переїжджаєте, то дозвольте дитині самій обрати шпалери для кімнати або дозвольте завести домашнього улюбленця. Дитяча депресія не рідкість в сім'ях мігрантів. Страх нового і невідомого складно переноситься дитиною, особливо якщо вона намагається триматися молодцем, щоб зайвий раз не засмучувати батьків. У таких випадках треба пояснити дитині, що життя в новому місті чи країні піде на користь всій родині. Якщо ж ви біжите від війни, то скажіть, що жити в мирі краще.
Особливо уважно стежте за станом дитини під час трауру або скорботи. Втрата члена сім'ї, друга або улюбленця може поранити дитину куди глибше, ніж здається на перший погляд. Пам'ятайте, багато дітей маскують свої почуття, щоб не засмучувати інших членів сім'ї, хоча всередині - скорбота, туга, смуток. Приділіть час, щоб поговорити з дитиною про її почуття і, якщо ситуація, як вам здається, не поліпшується, задумайтеся про допомогу фахівця. Це ж стосується і випадків розлучення. Діти, чиї батьки перебувають в зоні бойових дій, також можуть страждати від депресії. У цьому випадку дитина знаходиться в навіть більшій напрузі, ніж зазвичай.
Депресія можлива в разі затяжних хвороб. Дитина, яка не може робити все те, що роблять однолітки, може відчувати себе погано і самотньо. Зрозуміло, що такий настрій може призвести до депресії. Так що вислухайте дитину і знайдіть спосіб дати їй можливість знову зажити життям дитини. Часом медикаментозна терапія може стати причиною депресії, так що уважно обговоріть з лікарем всі можливі побічні ефекти і можливість ризику зміни характеру.
Харчуйтесь правильно всією сім'єю. Зростаючій дитині потрібна здорова і корисна їжа. Напівфабрикати до неї не належать. Так, іноді можна - але не на регулярній основі. Шкідливий надлишок цукру може призвести до зниження розумової активності, погіршення сну і нездатності сконцентруватися. Здорове харчування - ключ до можливості справитися з будь-якою хворобою взагалі і депресією зокрема. Слідкуйте за тим, щоб не пропускати прийом їжі. Їсти треба три рази в день, тоді дитина буде отримувати необхідну їй енергію.
Якщо у дитини розвинулася депресія, зверніться за допомогою. Наведені вище методи хороші як способи запобігання депресії, однак часом їх недостатньо. В такому випадку необхідно звернутися до фахівців і не втрачати голови: дуже важливо просто зрозуміти, що допомога потрібна. Допоможіть дитині набути впевненості в собі і відчути себе важливою. Ряд досліджень показав, що корисним буде подарувати дитині улюбленця, за яким потрібно доглядати, або хоча б рослину.
Пам'ятайте, що антидепресанти не допомагають дітям, які страждають від депресії. Краще лікування - допомога психотерапевта або багато любові, турботи, розуміння і підтримки.
Підготувала практичний психолог Павлусь М.М.
Розділи
- Правила прийому до закладу дошкільної освіти
- Управлінська діяльність. Прозорість та інформаційна відкритість закладу
- Методична служба
- Освітня діяльність. Інклюзивна освіта Моніторинг якості освіти
- Медичне обслуговування
- Фізкультурно-оздоровча робота
- Музична скарбничка
- Психологічна служба
- Створення сучасного розвивального простору ЗДО
- Інформація про використання публічних коштів