Перша долікарська допомога дитині в разі термічного опіку
Перша допомога на місці події в разі опіків полягає у швидкому припиненні дії термічного агента. За ураження органів дихання й отруєння токсичними речовинами, що утворюються під час горіння, першочерговим заходом є забезпечення прохідності дихальних шляхів дитини - подача чистого повітря і контроль за їх прохідністю.
Який же порядок надання першої долікарської допомоги в разі отримання дитиною термічних опіків за різних ситуацій? У разі обварювання окропом якнайшвидше зніміть намочений гарячою рідиною одяг дитини, по можливості - швидко охолодіть обварені частини тіла водопровідною водою. У випадку займання одягу дитини загасіть полум'я водою, а потім зніміть одяг. Якщо достатньої кількості води немає, гасіть доступними підручними засобами - щільною тканиною, одягом, піском, землею тощо. Дозуйте зусилля і не накривайте дитину з головою - це може призвести до вдихання продуктів горіння з подальшим опіком дихальних шляхів і/або отруєнням. Не притискайте щільно одяг, що горить, до тіла, а також не збивайте полум'я голими руками.
Якщо дитина перебуває в зоні дії електричного струму, в першу чергу подбайте про особисту безпеку, аби можна було допомогти дитині. Розплавлений і прилиплий до тіла одяг не видаляйте, щоб уникнути додаткового ураження обпаленої поверхні і скальпування рани. Ці ділянки закрийте сухими стерильними серветками. За опіків кінцівок, плечового поясу, голови, шиї - зніміть з дитини ланцюжки, кільця, годинник, браслети, адже надалі через поширення набряку вони можуть здавлювати тканини, порушуючи кровообіг аж до розвитку ішемії та некрозу. Якомога раніше розпочніть охолодження опікової поверхні. Це зменшить глибину ураження, обсяг набряку та послабить больові відчуття, що дуже важливо для дитини. Охолоджувати опікову поверхню слід тому, що:
- навіть після припинення дії термічного агента опіковий процес розвивається та поглиблюється через те, що уражені поверхневі тканини нагрівають нижчі тканини;
- продукти тканинної деструкції, що утворюються, порушують локальну мікроциркуляцію і газообмін;
- перегрівання різко активує процеси окислення і зумовлює поширення травми на неуражені або слабо уражені тканини.
Для охолодження в перші дві години використовуйте воду, температура якої становить +8°...+25 °С (температура холодної водопровідної води +8...+15 °С). Впродовж не менше 15 хвилин температура води має бути +15 °С. Застосовуйте душовий розпилювач або будь-яке доступне джерело води, підбираючи температуру води до комфортної, щоб не допустити ознобу в дитини. Через легкість загального переохолодження організму дитини раннього віку охолоджуйте уражену ділянку тіла водою за температури +22 °С. За можливості занурюйте уражену частину тіла дитини у ванну з водою. Тривалість охолодження залежить від локалізації, глибини і площі опіку і коливається від 3-5 до 15-20 хвилин. Пухирі, що утворилися, змастіть антисептичною маззю - синтоміциновою емульсією, левомеколем - і накрийте стерильною марлевою серветкою.
Опікові рани можна обробити неспиртовими водними антисептиками - бетадином, декасаном. У разі тяжких опіків догоспіталізаційні заходи обмежте охолодженням уражених частин тіла і накладенням на них пов'язок. Не видаляйте фрагменти тканин, не намагайтеся очистити рани.
Обов'язково госпіталізуйте в разі опіків дитину:
- віком до трьох років
- з електричними опіками
- з опіками шиї, рук, геніталій
- з підозрою на термоінгаляційні ураження - яка була фізично слабкою, нездоровою перед тим, як стався опік. Дитину з опіками незалежно від їх площі і глибини обов'язково має оглянути хірург або комбустіолог.
У разі термічного опіку в дошкільника категорично заборонено:
- Укутувати і зігрівати опікову поверхню.
- Змащувати опікову рану жирними речовинами і продуктами, зокрема салом, вазеліном, олією, оскільки це погіршує тепловіддачу і доступ повітря.
- Прикладати лід до опікової рани, адже в умовах порушеного кровообігу це призведе до спазму судин, відмороження і некрозу тканин.
- Присипати опікову рану землею, тальком, присипками, борошном та іншими сипкими речовинами.
- Силоміць зривати фрагменти одягу з уражених ділянок опікової поверхні тіла дитини (правильно - зрізувати ножицями).
- Торкатися опікової рани руками.
- Розкривати пухирі, що утворилися.
- Прикладати до опікової рани серветки, змочені засобами побутової хімії, сечею тощо.
- Заклеювати опікову рану лейкопластиром.
Джерело: http://www.pedrada.com.ua/article/36-opiki-uditejj-doshkilnogo-viku#a33
Розділи
- Правила прийому до закладу дошкільної освіти
- Управлінська діяльність. Прозорість та інформаційна відкритість закладу
- Методична служба
- Освітня діяльність. Інклюзивна освіта Моніторинг якості освіти
- Медичне обслуговування
- Фізкультурно-оздоровча робота
- Музична скарбничка
- Психологічна служба
- Створення сучасного розвивального простору ЗДО
- Інформація про використання публічних коштів