Засоби невідкладної психологічної допомоги в умовах війни. Консультація-тренінг

Відкриваємо власні джерела ресурсів

Перебуваючи у спокійному стані, запишіть чи навіть намалюйте (аби добре запам'ятати) джерела, що надають вам сили, як-от природа, спорт. Спілкування, присадибна ділянка, хобі та ін. І в момент, коли вас раптом «накриють» емоції або поглине апатія («Немає сил, нічого не хочу»), ви зможете припасти до одного із цих джерел і наповнитись енергією.

Фізична активність

Важливо рухатися. Крім очевидної фізичної користі (поліпшення циркуляції крові, функцій дихальної, серцево-судинної, нервової та травної систем, зміцнення м'язів), отримуємо шанс підвищити рівень своєї життєздатності та емоційної стійкості. Згадайте, як чудово в мирний час ваше роздратування виливалося у прибирання квартири. Використовуйте цей ефект.

Зцілюємося мистецтвом

Ефективним засобом «перемкнутися», відпочити від тяжких думок є мистецтво; для усвідомлення власних поведінкових проявів та емоційних реакцій є перегляд мульт- і кінофільмів, читання книжок, розглядання репродукцій картин, слухання інструментальної музики чи пісень.

Своєрідним енергетиком стала для багатьох українців композиція «Ой у лузі червона калина» у виконанні соліста групи «Бумбокс» Андрія Хливнюка та її численні модифікації. Сучасні вітчизняні художники (Олег Шупляк, Юрій Камишний, Марта Пітчук та інші) теж миттєво реагують на події в країні та допомагають нам їх пережити. Їхній мистецький світ слугує своєрідним амортизатором, що пом'якшує емоційні коливання і психологічні удари.

Шукаємо опору в авторитетах

Ідеї та ідеали - це те, що тримає нас на поверхні бурхливого океану життя. Кожна людина упродовж свого життя має задовольнити дві базові потреби: знайти відповідь на запитання «Хто я?» і «йти за ідеєю» - за автором певної концепції, групою, що її сповідує. Це може бути Святе Письмо, або ідеї древніх і сучасних філософів, мудреців, письменників, психологів, або думки поважних експертів, радників, політиків, або... Значущих людей може бути кілька, але безперечно одне: їхні слова та погляди мають вписуватися у вашу картину світу.

Робимо добрі справи

Отримали ресурс від значущої для вас людини - передайте далі, станьте опорою для інших. Добрі справи можуть бути різними: це і благодійна допомога, і волонтерство, і молитва за тих, хто перебуває на передовій, у зоні бойових дій або у скрутних умовах...

Наповнюємось українським контентом

Нині відбувається велика битва за сам факт існування України як держави, як нації. Свій внесок у Перемогу кожен з нас може зробити тим, що говоритиме українською, переглядатиме українські фільми, читатиме вітчизняних письменників, відкриватиме по-новому історію Батьківщини.

Усвідомлюємо власні емоції

Візьмімо за звичку спостерігати за проявами в собі різних емоцій. Добре спрацьовує прийом «Стоп» (відчувши, що рівень люті зашкалює, перемикайтеся, виходьте з «новинного простору») або «Таймінг» (скажіть собі: «Я поплачу до певної години, а потім устану і піду - працювати, гуляти, малювати тощо»). Звучить трохи ніби дикувато - люди ж бо не роботи! Але це не про механістичність чи бездушність. Це про здатність до саморегуляції, про почуття відповідальності, зрілість і вихід із дитячої позиції. Так, ми даємо собі право гніватися, лютувати, боятися, дратуватися. Але також пам'ятаємо про можливі наслідки цих емоцій, серед яких - трансформація в якість характеру (Так-так, тотальна ненависть може, у разі «застрягання» в ній, зрештою стати частиною нашої натури).

Вітамінізуємося

Наша психіка, як і весь організм, потребує вітамінів. Можна «споживати» їх у вигляді щоденних афірмацій, листів до себе тощо. З огляду на те, що нині доводиться переживати українцям, пропонуємо такий «вітамінний комплекс»:

В (віра). Історія людства засвідчує: для того, хто вірить, немає нічого неможливого, завдяки вірі здобувають великі перемоги.

Н (надія). Не втрачаймо надії: Україні бути - квітучій, вільній і самобутній!

Р (радість). Шукаймо краплинки радості в житті: у першій ніжній квітці, у дитячій усмішці, у ковтку гарячої кави, у дружніх обіймах...

Ви також можете додати до цього «рецепту» дещо від себе: розписати інструкцію та спосіб застосування «вітамінів».

Живемо тут і зараз

Нікому не відомо, що на нас чекає і скільки це все триватиме. Тому маємо навчитися жити в поточному моменті. Не тужити за минулим, не боятися майбутнього (і не поринати у рожеві мрії також), а спробувати адекватно оцінити і прожити той досвід, який пропонує нам життя.

ВСЕ БУДЕ Україна!

Підготувала практичний психолог Юлія ВІННІЧУК

 за матеріалами інтернетресурсів