АНАЛІТИЧНА ДОВІДКА про результати моніторингу динаміки досягнень дітей з ООП Квасилівського ЗДО на кінець 2023/2024 навчального року
На виконання: Законів України «Про освіту», «Про дошкільну освіту»; Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 № 545 (зі змінами) «Про затвердження положення про інклюзивно-ресурсний центр»; наказу МОН №54 від 16.01.2020 року «Про затвердження Порядку проведення моніторингу якості освіти»; Плану роботи Квасилівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) на 2023/2024 навчальний рік; Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти у Квасилівському закладі дошкільної освіти (ясла-садок); наказу директора по ЗДО - проведений моніторинг динаміки досягнень дітей з особливими освітніми потребами (далі - ООП) за станом на кінець 2023/2024 навчального року.
У Квасилівському ЗДО наявні в електронному та паперовому варіантах корекційні програми, рекомендовані МОН України для використання у закладах освіти для навчання дітей з ООП. Достатньо методичних напрацювань щодо роботи з дітьми з ООП (методичні рекомендації, консультації та пам'ятки обговорені у колективі та розміщені на сайті ЗДО у розділі «Інклюзивна освіта»); з педагогічним колективом опрацьовані усі нормативні документи щодо впровадження інклюзивної освіти:
- Стаття 19 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII
- Примірне положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти (наказ МОН України від 08.06.2018 № 609)
- Порядок організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти (постанова КМУ 10.04.2019 № 530)
- Щодо створення інклюзивного освітнього середовища в закладах дошкільної освіти (лист МОН від 25.06.2020 № 1/9-348)
- Про методичні рекомендації щодо визначення освітніх труднощів та рівнів підтримки у дітей раннього та дошкільного віку (лист МОН від 08.06.2022 № 4/1196-22)
- та інші
Упродовж 2023/2024 навчального року Квасилівський ЗДО тісно співпрацював з інклюзивно-ресурсним центром (далі - ІРЦ), який забезпечує реалізацію прав дітей з ООП на здобуття освіти шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу. Відповідно до висновків ІРЦ з урахуванням рівнів підтримки дітей у 2023/2024 навчальному році у Квасилівському ЗДО було організоване інклюзивне навчання дітей з ООП:
- у молодшій групі № 5 (2 дитини - третього рівня підтримки);
- у середній групі № 9 (1 дитина - третього рівня підтримки, 1 дитина - четвертого рівня підтримки);
- у середній групі № 8 (1 дитина - третього рівня підтримки, 1 дитина - четвертого рівня підтримки);
- у старшій групі № 11 (1 дитина - третього рівня підтримки, 2 дитини - другого рівня підтримки).
Упродовж 2023/2024 навчального року періодично проводився моніторинг матеріально-технічної бази закладу для забезпечення інклюзивного навчання та комфортного перебування дітей з ООП. Приймалося рішення про збагачення ресурсної кімнати необхідним ігровим обладнанням та матеріалами для інклюзивного навчання. Ресурсна кімната створена на базі вивільненого групового приміщення та має достатню площу для облаштування інклюзивного освітнього середовища, естетично оформлена, завжди чиста, провітрена, зволожена. Ресурсна кімната облаштована необхідними дитячими меблями, фізкультурним обладнанням, мультимедійним проєктором із дошкою, навчально-дидактичними посібниками, ігровим та дидактичним матеріалом для корекційно-розвиткових занять з дітьми з ООП. У 2023/2024 навчальному році ресурсна кімната збагачена новим обладнанням для корекційно-розвиткових занять: лабіринт «Вісімка» для рук з прискоренням; два балансири для рук (великий і малий); два балансири для ніг.
Корекційно-розвиткові заняття з дітьми з ООП у ресурсній кімнаті проводяться практичним психологом та вчителем-логопедом згідно розкладу. У ході моніторингу стану МТБ ресурсної кімнати було прийнято рішення щодо подальшого збагачення її інклюзивного освітнього простору для розвитку дрібної моторики дітей з ООП, інтелектуального розвитку та розвитку фізичних рухів, психічних процесів, активного мовлення, а саме - придбати у перспективі:
- сухий басейн із комплектом різнокольорових пластмасових кульок;
- міжпівкульну дошку зі змінними вкладками;
- тактильну сенсорну доріжку з підставкою;
- кубики емоцій і почуттів;
- сенсорні м'ячі;
- безкаркасне крісло-пуф;
- масажні килимки.
Упродовж 2023/2024 навчального року плідно працювала команда психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП (далі - КППС) відповідно до Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП (таких команд було створено 9 - за кількістю дітей з ООП у закладі). Одним із завдань КППС дитини було розроблення індивідуальної програми розвитку дитини та моніторинг динаміки досягнень дітей з ООП шляхом взаємодії з інклюзивно-ресурсним центром та батьками (законними представниками) дитини. Індивідуальна програма розвитку дитини (далі - ІПР) - це документ, що забезпечує індивідуалізацію навчання особи з ООП, закріплює перелік необхідних психолого-педагогічних, корекційних послуг для розвитку дитини та розробляється групою фахівців з обов'язковим залученням батьків дитини задля визначення конкретних стратегій і підходів до навчання.
На засідання КППС (перше засідання - 19.09.2023; друге засідання - 09.10.2023; третє засідання - 04.01.2024; четверте засідання - 14.05.2024) були запрошені фахівці Рівненського ІРЦ № 2 та батьки дітей з ООП, разом з якими розглядалися питання:
- встановлення відповідності індивідуальної програми розвитку особливим освітнім потребам дітей;
- прогнозування результатів розвитку дитини з ООП відповідно до ІПР;
- аналіз виконання ІПР, виявлення труднощів у реалізації ІПР та ухвалення рішень щодо їх усунення;
- надання методичної підтримки педагогічним працівникам ЗДО з організації інклюзивного навчання (офлайн, онлайн);
- перегляд і уточнення цілей та завдань ІПР за станом на перше півріччя та на кінець навчального року;
- виконання рекомендацій ІРЦ щодо корекційно-розвиткової складової ІПР;
- обговорення та планування співпраці педагогічних працівників та батьків дитини з ООП з фахівцями ІРЦ щодо надання корекційно-розвиткових послуг, методичного забезпечення та корекційного обладнання (за потребою);
- моніторинг динаміки досягнень дітей з ООП на кінець навчального року тощо.
Важливим етапом виконання ІПР є моніторинг реалізації завдань, цілей, стратегій, які поставлені в ІПР для дітей з ООП командою психолого-педагогічного супроводу. На кінець 2023/2024 навчального року командою ППС проведений моніторинг динаміки досягнень кожної із 9-ти дітей з ООП та оцінювання їх розвитку. Моніторинг - це пролонговане у часі спостереження за дитиною з ООП, поточне оцінювання змін, які відбуваються у її розвитку, і спрямування подальшої роботи на літній період на закріплення досягнутих параметрів розвитку та збагачення дитини новими знаннями, уміннями і навичками. Метою моніторингу реалізації завдань ІПР дитини на кінець навчального року було:
- оцінка рівня відповідності отриманих результатів індивідуальним очікуванням, які прогнозувалися в ІПР;
- виявлення труднощів у реалізації ІПР та ухвалення рішень щодо їх усунення;
- уточнення впливу реалізації ІПР на розвиток дитини з ООП.
Під час моніторингу динаміки розвитку дітей з ООП було встановлено чинники, які зумовили відповідний рівень досягнення індивідуальних очікуваних результатів, визначених ІПР для кожної дитини:
- активно працювала КППС кожної дитини з ООП, до складу якої увійшли профільні спеціалісти та кваліфіковані педагоги;
- розроблені змістовні індивідуалізовані освітні маршрути дітей з ООП - ІПР, які коригувалися упродовж навчального року.
Усі ІПР дітей з ООП були розміщені на сторінці порталу ІРЦ МОН України і вже на кінець першого півріччя 2023/2024 навчального року був проведений початковий моніторинг динаміки досягнень дітей. На даний час проведений підсумковий моніторинг досягнень дітей з ООП на кінець навчального року.
Членами команди супроводу було здійснено оцінку динаміки досягнень кожної із 9-ти дітей з ООП на кінець навчального року та озвучено інформацію про їх успіхи, прогресивний розвиток, рівень досягнень та сформованості соціальних, комунікативних і адаптивних життєвих навичок; проведено аналіз результативності корекційно-розвиткових занять тощо.
У ході моніторингу було встановлено, що упродовж навчального року був забезпечений сприятливий соціум та психологічний клімат в інклюзивних групах: молодшій № 5 (вихователі: Храпко Світлана, Рудяк Тетяна; асистенти вихователів: Бернацька Галина, Українець Інна), середній групі № 8 (вихователі: Корнійчук Оксана, Степанюк Ірина; асистент вихователя Котяш Марія), середній групі № 9 (вихователі: Меланчук Лариса, Вернюк Світлана; асистент вихователя Зань Зінаїда); старшій групі № 11 (вихователі: Шум Марія, Денисюк Ольга; асистенти вихователів: Малютіна Ольга, Левкович Софія) та доброзичлива комунікація з педагогами й однолітками. Надавалася постійна взаємодопомога. Освітній процес в інклюзивних групах здійснювався систематично за розкладом групи та додатковим розкладом проведення корекційно-розвиткових занять з практичним психологом Юлією Віннічук та вчителем-логопедом Анастасією Овдіюк. Спостерігався якісний зміст усіх корекційно-розвиткових занять. Також з дітьми з ООП щоденно проводилися у цікавій ігровій формі індивідуальні заняття вихователями та асистентами вихователів. Асистенти вихователів здійснювали постійний супровід під час інклюзивного навчання, допомагали вихователям та брали участь в організації освітнього процесу з дитиною з ООП; успішно адаптували дидактичний матеріал та обладнання для проведення освітнього процесу з інклюзивним навчанням (створили групові осередки «Крок за кроком» та куточки усамітнення для дитини тощо). Дбали про систематичне оновлення цих осередків.
Аналізуючи звіти педагогів про проведену освітню роботу з дітьми з ООП на кінець 2023/2024 навчального року (Аналітичні звіти педагогів додаються) та протоколи засідань КППС кожної дитини, було встановлено, що рекомендована ІРЦ індивідуальна програма розвитку відповідає індивідуальним особливостям та можливостям дітей з ООП. ІПР для усіх 9-ти дітей з ООП виважені, змістовні, оформлені згідно вимог. Рекомендації фахівців ІРЦ педагогічними працівниками та батьками дітей з ООП (законними представниками) виконуються. А проблеми, які виникали, стосувалися в основному відвідуваності дітьми закладу та забезпечення корекційної складової (корекційна складова для кожної дитини з ООП забезпечена фаховими спеціалістами: вчителем-логопедом, практичним психологом; не була забезпечена та складова, де немає відповідних спеціалістів). В усіх дітей з ООП проблемою також залишається недостатній розвиток активного мовлення.
В аналітичних звітах педагогів, які працюють в інклюзивних групах, оцінено динаміку розвитку кожної дитини з ООП, а саме її сфер розвитку: емоційно-вольової, когнітивної, фізичної, мовленнєвої, соціальної та досягнення з усіх семи освітніх напрямів: «Особистість дитини», «Мовлення дитини», «Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі», «Дитина в соціумі», «Гра дитини», «Дитина в природному довкіллі», «Дитина у світі мистецтва».
У своїх аналітичних звітах на кінець 2023/2024 навчального року вихователі разом з асистентами вихователів узагальнили результати порівняльного оцінювання рівня розвитку дітей з ООП на початок, середину та кінець навчального року за відповідними критеріями/показниками і результати моніторингу внесли у відповідну таблицю за зразком:
Моніторинг та оцінювання досягнень дитини
Критерії оцінювання за освітніми напрямами |
Виконує завдання (+) |
Виконує не систематично або з допомогою (±) |
Не виконує (-) |
Особистість дитини |
|
|
|
Мовлення дитини |
|
|
|
Дитина в природному довкіллі |
|
|
|
Дитина в сенсорно-пізнавальному просторі |
|
|
|
Дитина у світі мистецтва |
|
|
|
Дитина в соціумі |
|
|
|
Гра дитини |
|
|
|
Діяльність кожної дитини з ООП оцінювалася КППС не лише з позицій набутих знань, а, передусім з позицій прогресивного розвитку. З цією метою вихователі та асистенти вихователів використали метод портфоліо (накопичувальну систему оцінювання, що передбачає збір різних видів робіт, які засвідчують рух в індивідуальному розвитку дитини, активне залучення дитини до життя групи тощо). На належному рівні ведеться ділова документація педагогів, які працюють з дітьми з ООП: перспективний та календарний плани роботи, щоденники спостережень за дитиною тощо.
Провівши моніторинг реалізації ІПР за станом на кінець навчального року було встановлено відповідність пріоритету вибору цілей дитини з ООП: на першому місці - безпека життя дитини та її психологічний комфорт; на другому - система комунікації дитини з дорослими та однолітками; на третьому - навички самообслуговування; і наостанок (не менш важливо) - академічні навички дитини з ООП.
Постійний моніторинг успішності обраних педагогічних технологій, інновацій, підходів та інших елементів освітньої діяльності є невід'ємною частиною інклюзивної освіти, тому педагоги знаходилися у постійному пошуку інноваційних ігрових та інших сучасних технологій інклюзивного навчання в умовах ЗДО та сім'ї. Активно проводили просвітницьку роботу з батьками дітей з ООП, залучали їх до освітнього процесу та аналізу його результатів. Для батьків дітей з ООП був запропонований опитувальник «Створення інклюзивного освітнього простору у ЗДО», відповідно до якого проводилося оцінювання показників роботи Квасилівського ЗДО відповідно до інклюзивних цінностей. За результатами опитування батьків отримано висновок:
- педагогічний колектив забезпечує у ЗДО таку атмосферу, у якій всі діти почуваються комфортно; педагоги працюють у партнерстві одне з одним; педагоги та діти ставляться одне до одного з повагою;
- педагоги й батьки співпрацюють одне з одним; випадки неуважного та нешанобливого ставлення до дітей та їхніх батьків відсутні;
- педагоги допомагають дітямновачкам адаптуватися до умов ЗДО; заохочують участь кожної дитини у різних видах діяльності, спонукають до міжособистісного спілкування;
- педагоги розробляють освітні плани, переглядають їх і оцінюють успіхи у співпраці одне з одним; освітній процес організовують у такий спосіб, щоб заохочувати гру та навчання дітей.
14 травня 2024 року проведене заключне засідання команд ППС дітей з ООП з проблеми «Моніторинг динаміки успіху дитини з ООП» відповідно до встановленого графіку засідань. У ході засідання КППС обговорено результативність корекційно-розвиткових занять та рівень досягнень за освітніми напрямами освітньої програми й виконання індивідуальної програми розвитку за 2023/2024 навчальний рік кожної дитини з ООП та необхідність уточнення/зміни рівня її підтримки. Проведений аналіз успіху дітей з ООП за результатами аналітичних звітів учасників команди супроводу про проведену роботу за навчальний рік щодо ефективності виконання ІПР (Аналітичні звіти додаються).
Обговорено питання співпраці з батьками дитини, проведений взаємообмін інформацією та думками щодо ефективності інклюзивного навчання, потреби у повторній комплексній оцінці розвитку дитини з ООП та визначення потреби у продовженні тривалості здобуття освіти на один навчальний рік.
У ході анкетування батьків і педагогів «Ставлення до інклюзивної освіти» та вивчення питання «Чи порушуються права дітей з особливими освітніми потребами у системі надання їм якісної освіти?» - було отримано ствердну відповідь про те, що у Квасилівському ЗДО не порушуються права дітей з ООП щодо надання їм якісної освіти та забезпечуються відповідні умови для їх комфортного перебування та інклюзивногонавчання.
Таким чином, під час проведення моніторингу аналізувались як динаміка досягнень кожної дитини з ООП, так і організація інклюзивного навчання у ЗДО. На засіданні команд ППС зі сторони батьків висловлювалась щира подяка за організацію інклюзивного навчання, індивідуальний підхід до дитини, педагогічний такт та компетентність педагогів, які займалися з дітьми, та компетентність вихованців на кінець навчального року.
Результати моніторингу динаміки досягнень дітей з ООП прописані у протоколі № 4 засідання команди ППС кожної дитини та засвідчують позитивну динаміку досягнень усіх 9-ти дітей з ООП відповідно до намічених цілей і завдань ІПР.
Таким чином, за результатами моніторингу динаміки досягнень дітей з ООП Квасилівського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) на кінець 2023/2024 навчального року та аналізу звітів учасників команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП можна зробити висновок, що ІПР виконана:
- на достатньому рівні - у 6-ти дітей з ООП (другий, третій рівні підтримки)
- частково - у 3-х дітей з ООП (третій, четвертий рівні підтримки)
За результатами внутрішнього моніторингу організації інклюзивного навчання у Квасилівському ЗДО залишаються питання, які потрібно вирішувати і надалі:
1. Адаптація середовища та наповнення групових розвивальних осередків для дітей з ООП, виходячи із рівня їх підтримки та рекомендацій ІРЦ.
2. Подальше наповнення ресурсної кімнати: закупівля якісного корекційно-розвивального обладнання; дидактичне забезпечення освітнього процесу; придбання методичних посібників, комп'ютерних програм та іншого медійного наповнення і допоміжних засобів для дітей з ООП.
3. Подальше навчання педагогів методики роботи з дітьми з ООП (консультації, семінари, вебінари, круглий стіл тощо).
4. Розвиток активного мовлення дітей з ООП з використанням різних засобів і технологій навчання.
5. Освоєння педагогами інноваційних методів і технологій інклюзивного навчання для стимулювання і розвитку потенційних можливостей дитини, опираючись на її сильні сторони, формування мотивації до навчальної діяльності та саморозвитку.
6. Опрацювання Програма для дітей раннього втручання "Маленькі сходинки"
7. Підготовка фахівцями ІРЦ заходів для вихователів та асистентів вихователів ЗДО, на яких розглядаються питання щодо особливостей організації освітнього процесу з дітьми з ООП.
8. Необхідність забезпечення діяльності професійної спільноти для вихователів та асистентів вихователів з проблем інклюзивного навчання в ЗДО (результатами засідань можуть бути методичні рекомендації, буклети, бюлетені, інформаційні листівки, пам'ятки та порадники тощо).
Підготувала
вихователь-методист ____________________________ Раїса СЕМЕНЮК
Розділи
- Правила прийому до закладу дошкільної освіти
- Управлінська діяльність. Прозорість та інформаційна відкритість закладу
- Методична служба
- Освітня діяльність. Інклюзивна освіта Моніторинг якості освіти
- Медичне обслуговування
- Фізкультурно-оздоровча робота
- Музична скарбничка
- Психологічна служба
- Створення сучасного розвивального простору ЗДО
- Інформація про використання публічних коштів