Аптечка першої допомоги: якою вона повинна бути.

 

 

Активні бойові дії, які ведуться сьогодні на території нашої країни показали, що часто важливим для порятунку життя людини є своєчасне надання першої медичної допомоги. Для цього рятівник повинен мати правильно укомплектовану аптечку першої допомоги та вміти нею користуватися. До аптечки першої допомоги слід покласти медичні вироби та лікарські препарати.

Пам'ятайте, що вона повинна бути переносною (аби нею скористатися будь-де: вдома, в машині, на виробництві або в польових умовах) та складатись з різних відділень. Ви можете її купити в аптеці або власноруч укомплектувати.

Отож, що СЛІД покласти до аптечки першої допомоги:

1.    Медичні вироби:

·        Ножиці (універсальний засіб у кожній аптечці). Вони можуть знадобитись під час розрізання одягу на постраждалому аби забезпечити йому доступ до пошкодженої частини тіла.

·        Пінцет. Він допоможе вам витягнути з тіла різні сторонні предмети: скалку, риб'ячу кістку з горла, уламки або кліща. Він повинен бути прямим (без зубчиків та викривлень).

·        Англійська шпилька. Вона знадобиться вам під час фіксації країв бинта.

·        Одноразові рукавички (вінілові, нітрилові, латексні рукавички високого захисту). Насамперед вони захистять постраждалого та рятівника від інфекції/бруду, який може потрапити в рану, а потім у кров. Вони повинні бути міцними, еластичними, облягати руку та пальці.

·        Джгут. Допомагає тимчасово зупинити кровотечу із судин кінцівок. Існує 2 види джгутів: джгут Есмарха та турнікет. Джгут Есмарха - це гумова стрічка з отворами на одному кінці та спеціальним гачком для фіксації на протилежному. Він накладається вище місця поранення на тканину або одяг. Аби остаточно зупинити кровотечу, потрібно його сильно натягнути. Турнікет - більш сучасний, компактний та високоефективний засіб. Його слід застосовувати для зупинки критичної зовнішньої кровотечі з судин верхніх або нижніх кінцівок без зняття одягу, накладаючись максимально високо перпендикулярно осі.

·        Одноразові шприци різних форм та розмірів. Використовується переважно для внутрішньом'язового введення під час алергічних реакцій негайного типу (набряк Квінке або анафілактичний шок). Голкою ж від шприца можна скористатися аби видалити скалку. Також, шприц може послугувати вам у вигляді дозованої піпетки.

·        Марлеві та еластичні бинти, вата (бажано 3 види марлевих бинтів: 5 см x 5 м, 10 см x 5 м, 14 см x 7 м).

·        Індивідуальний перев'язувальний пакет. Він знадобиться для надання першої допомоги: накладання пов'язки під час поранення, кровотечі, а також опіках.

·        Лейкопластир (бактерицидний та рулонний). Захистить рани від потрапляння бруду та бактерій, а також допоможе стягнути краї ран.

·        Медична маска. Під час надання першої допомоги захистить від передачі інфекції.

·        Антисептичні серветки. Вони знадобляться для протирання рук перед тим, як ви одягатимете стерильні рукавички. Також ними можна обробляти металеві прилади перед використанням.

·        Виріб для легеневої реанімації. За допомогою нього проводиться штучне дихання потерпілому.

·        Фіксуюча косинка (50 x 50 см). Зазвичай використовується при травмах, забоях, переломах, вивихах та інших пошкодженнях. Вона функціонує у ролі фіксатора кінцівки перед оглядом фахівця.

·        Протиопікова серветка. Вона просочена гідрогелем, який охолоджує рану та зменшує больовий синдром.

·        Гіпотермічний пакет. Він є джерелом холоду. Його можна прикладати до забоїв, опіків, місць укусів комах, при теплових та сонячних ударах.

2.    Лікарські препарати:

·        Розчин йоду (5%). Він є антисептичним та дезінфікуючим лікарським засобом.

·        Антисептик. Він є знезаражуючим засобом. Антисептики для обробки ран повинні містити такі речовини: мірамістин, хлоргексидин, препарати срібла, повідон-йод, етанол (70%), декаметоксин, перекис водню.

·        Антибактеріальна мазь. Нею слід користуватись, якщо в потерпілого є рана і потрібно самому добиратися до лікаря.

·        Протиопікові засоби. Не користуйтесь народними методами у вигляді сметани або кефіру, адже ви можете не визначити всю серйозність та важкість опікового процесу.

·        Засоби для пероральної регідратації. Під час отруєння, блювоти, діареї, теплового або сонячного удару в багатьох людей виникає природна втрата рідини. Аби відновити організм необхідно прийняти електроліти.

·        Ентеросорбенти. Найвідомішим є активоване вугілля. Його часто використовують при різноманітних отруєннях (лікарських та харчових), а також алергічних реакціях.

·        Нестероїдні протизапальні та жарознижувальні препарати.

·        Антигістамінні препарати. Вони здатні допомогти під час анафілактичних реакцій (набряк Квінке, анафілактичний шок), при алергічних та запальних реакціях шкіри не мікробної етіології (себорейний дерматит, екзема різного генезу та локалізації, псоріаз).

·        Судинозвужувальні препарати для носа. Вони допомагають вільно дихати та як наслідок відновлюють достатнє постачання кисню до мозку.

·        Гліцеринові свічки. Вони здатні рефлекторно стимулювати перистальтику та розм'якшувати калові маси. Окрім того, їх використовують при травмах куприка, коли біль посилюється під час дефекації.

·        Препарати для серцево-судинної системи. Їх використовують при болях у серці, нападах стенокардії, підвищеному хвилюванні, істерії, неврозах та головному болі.

·        Таблетований йод. Він допомагає захистити щитоподібну залозу під час небезпеки радіоактивного зараження з боку АЕС або ядерних ударів. Йод необхідно пити (лише тоді, коли загроза є реальною) в перші години або ідеально хвилини після оголошення тривоги ядерного забруднення. Якщо ви приймете таблетку калій йодиду в перші 2 год., то ви захистите щитоподібну залозу на понад 90%. Альтернативою калію йодиду є звичайний розчин йоду 5%. Його найкраще вживати, змішавши з молоком або звичайною водою.

·        Гормональні препарати. Їх найчастіше використовують при анафілактичних реакціях.

·        Протидіарейні препарати. Вони зменшують перистальтику кишківника та підвищують тонус сфінктерів.

·        Седативні препарати. Вони допомагають при підвищеній нервовій збудливості, безсонні та тривожності.

 

Періодично перевіряйте термін придатності ліків та відсортуйте протерміновані медикаменти. Ознайомтеся з інструкціями кожного препарату. Якщо в будинку є маленькі діти, приберіть аптечку першої допомоги якомога далі та вище. Зберігайте її в темному, сухому та захищеному від світла місці з оглядом на температурні показники у приміщенні.