Особливості організації діяльності ЗДО у новому 2022/2023 навчальному році в умовах воєнного стану: ключові виклики та стратегії їх вирішення
Методичний порадник для педагогічних працівників з обговоренням у «загальному колі»
Цьогорічні конференції педагогічних працівників системи освіти та перші настановні педагогічні ради відбуваються у найскладніший для України час - в умовах повномасштабної війни, розв'язаної російською федерацією, в умовах воєнного стану. МОН закликає нас, освітян, зробити все можливе і неможливе не тільки для успішного функціонування системи освіти в Україні, у тому числі й дошкільної, але й для успішного її розвитку і подальшого реформування. Допоки наші ЗСУ сумлінно і жертовно захищають нас на передовій, ми - освітяни, маємо тримати стрій на своєму освітянському фронті у тилу і таким чином допомагати ЗСУ наближати наш день перемоги над російським агресором.
18 серпня 2022 року за сприяння МОН України відбулася Міжнародна серпнева педагогічна науково-практична конференція «Дошкільна освіта під крилами захисту», проведена в онлайн-режимі, де було озвучено, що 747 ЗДО в Україні пошкоджено унаслідок війни, 74 - зруйновано повністю, 1400 ЗДО залишилося на окупованих територіях.
«Цього навчального року нам прийдеться працювати у вкрай важких умовах, проте, команда працівників дошкілля повинна працювати ще краще, як торік і своїми досягненнями наближати нашу перемогу; не загубити свої досягнення, а навпаки примножувати їх - не загубити нашу ідентичність, національну гідність» - наголосила С. Нерянова, начальник відділу освіти МОН України, відкриваючи освітянську Міжнародну науково-практичну конференцію.
Оскільки сама була учасником цієї Міжнародної онлайн-конференції, маю можливість зосередити увагу наших педагогічних/медичних працівників на ряді особливостей організації діяльності ЗДО у новому 2022/2023 навчальному році в умовах воєнного стану та основних викликах і стратегіях їх вирішення у системі дошкільної освіти.
Основне правило нашої зустрічі - я доводжу і обґрунтовую свою думку щодо основних викликів у діяльності ЗДО у новому навчальному році в умовах воєнного стану, а ви - обговорюєте і тут же пропонуєте свою стратегію у вирішенні того чи іншого виклику.
Виклик перший. Воєнний стан: нові рекомендації МОН. Для ЗДО, які поступово відновлюють свою діяльність в умовах воєнного стану, та педагогічних колективів, які забезпечують здобуття дошкільної освіти дітьми різних вікових категорій, Міністерством освіти України направлено ряд важливих листів, які мають стати для нас путівником у надскладних сьогоднішніх обставинах:
· «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» (№ 1/3737-22 від) 29.03.2022);
· «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні» (№ 1/3845-22 від 02.04.2022) із додатками:
- Додаток 1 «Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану»;
- Додаток 2 «Щодо здійснення заходів захисту вихованців під час освітнього процесу в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуацій»;
- Додаток 3 «План дій вихователя закладу дошкільної освіти у випадку надзвичайної ситуації».
· «Про методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період в умовах воєнного стану» (№ 1/6894-22 від 22.06.2022)
· «Про оптимізацію виконання заходів з підготовки закладів освіти до нового навчального року та опалювального сезону в умовах воєнного стану» (№ 1/8462-22 від 26.07.2022):
- Додаток до листа «Інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності».
·«Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році» (№ 1/8504-22 від 27.07.2022)
·«Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2022/2023 навчальному році» (№ 1/10258 від 06.09.2022)
Головне завдання ЗДО - зосередитись на збереженні, зміцненні та відновленні фізичного, психічного, духовного здоров'я дітей в умовах воєнного стану.
Робота ЗДО в умовах воєнного стану у новому навчальному році організовується залежно від конкретної ситуації з урахуванням заходів та завдань, що визначені військово-цивільною адміністрацією та засновником.
Стратегія вирішення виклику. Директор ЗДО здійснює безпосереднє управління закладом, враховуючи заходи та завдання військово-цивільної адміністрації, визначає функціональні обов'язки працівників у нових умовах, затверджує нові графіки роботи та оновлює посадові інструкції працівників з урахуванням умов воєнного стану та нормативно-правової бази.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення першого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Далі проводиться серед педагогів ЗДО коротке обговорення викликута стратегії його вирішення)
Виклик другий. Пріоритетні напрями діяльності ЗДО. Відповідно до реалій сьогодення та дії правового режиму воєнного стану у новому навчальному році залишаються пріоритетними питання:
- створення безпечного, комфортного, інклюзивного середовища для всіх учасників освітнього процесу;
- національно-патріотичне виховання дошкільників у різних видах діяльності;
- підвищення якості освітньої діяльності закладів дошкільної освіти.
Стратегія вирішення виклику. У новому навчальному році для нашого ЗДО ці завдання поставлені як одні з пріоритетних. Складені Програма стратегічного розвитку Квасилівського ЗДО на 2022-2027 роки та План роботи Квасилівського ЗДО на новий навчальний рік з урахуванням усієї нормативно-правової бази та вимог і рекомендацій МОН щодо діяльності ЗДО в умовах воєнного стану та пріоритетних завдань дошкільної освіти України. Таким чином, завданнями педагогічного колективу Квасилівського ЗДО на новий 2022\2023 навчальний рік є:
1. Створювати комфортні, безпечні, доступні та нешкідливі умови розвитку, виховання, навчання дітей і праці, у тому числі дітей з ООП.
2. Формувати мовленнєво-комунікативну компетентність дошкільників засобами інтерактивного розвивального середовища.
3. Продовжувати формувати національно-патріотичну самосвідомість дошкільників у різних видах діяльності.
4. Провести самооцінювання діяльності закладу за напрямом «Освітнє середовище».
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення другого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення у ЗДО)
Виклик третій. Безпека освітнього процесу та освітнього середовища. Основною умовою для відновлення діяльності ЗДО та його режиму роботи є створення безпечних умов для всіх його учасників, які обстежує спеціальна комісія (військова адміністрація, місцеві органи влади) та ухвалює відповідне рішення. (Див. презентацію відеоролика з облаштування зразкового укриття у ЗДО «Бебіленд» м. Рівне (за матеріалами Міжнародної серпневої педагогічної науково-практичної конференції)
Для того, щоб створити безпечні умови для всіх учасників освітнього процесу, ЗДО можуть запроваджувати різний режим роботи - від 2 до 12 годин. На даний час військово-цивільна адміністрація та управління освіти Рівненської міської ради поки що не рекомендують відновлювати 12-ти годинний режим роботи наших ЗДО в умовах воєнного стану та набирати дітей раннього віку з метою безпеки.
Основною умовою забезпечення безпеки дітей у ЗДО є облаштування спеціального укриття, яке за площею має відповідати кількості присутніх у ньому дітей (не менше 0,6 кв. м на дитину). Для облаштування укриттів розроблені відповідні вимоги, яких слід дотримуватися.
Презентація пам'ятки «Вимоги до укриття у ЗДО»
Окрім цього, необхідно організувати відповідні заходи з посилення безпеки, зокрема:
- перевірити дитячий садок та прилеглі до нього території на наявність вибухонебезпечних предметів;
- перевірити системи оповіщення, можливість оповіщення дітей з порушеннями зору та слуху (за потреби);
- перевірити наявність у дитячому садку плану евакуації та обладнаного укриття для всіх учасників освітнього процесу (із запасами води та їжі, спальними місцями, засобами захисту, аптечкою тощо);
- провести тренування з учасниками освітнього процесу відповідно до алгоритму дій у разі оголошення сигналу повітряної тривоги або іншої надзвичайної ситуації;
- організувати для працівників закладу тематичні заходи щодо збереження життя та здоров'я в умовах війни та надзвичайних ситуацій, надання домедичної допомоги;
- проінформувати батьків про створення безпечних умов для організації освітнього процесу.
Стратегія вирішення виклику. Освітнє середовище ЗДО та його укриття, у якому перебувають дошкільники в нових соціальних умовах воєнного стану, має бути не лише безпечним, а й комфортним, інформативним, облаштованим за інтересами дітей, цікавим, змістовним, стимулювати когнітивний, емоційно-ціннісний та діяльнісно-поведінковий розвиток дітей.
Рекомендується в укриттях також активно використовувати педагогічну технологію «Стіни, стеля, підлога, які говорять», облаштовувати різні ігрові осередки (куточок творчості, читання, настільних ігор, театру, інтелектуальних ігор (шахи, шахмати, танграми, ломиголовки, лабіринти, ігри з мнемотехнікою, пазли...), куточок відпочинку/усамітнення тощо). А тому разом з усім педагогічним колективом будемо планувати такий зміст освітньої роботи, що відвертатиме увагу дітей від хвилювань, страхів, сприятиме зниженню їх тривожності, будемо щоденно шукати способи для зацікавлення та піднесення настрою дітей, не перевантажуючи їх темою війни.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення третього виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення у ЗДО)
Виклик четвертий. Психологічний супровід усіх учасників освітнього процесу. Педагогічним працівникам, як і батькам вихованців, надзвичайно важливо володіти елементарними навичками самодопомоги, психологічної допомоги дитині/дорослому у стані стресу. Сформувати відповідні уміння допоможе цикл тематичних вебінарів, організованих за підтримки дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ у співпраці з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН та громадською організацією «ЛаСтрада-Україна».
Стратегія вирішення виклику. МОН та практичні психологи пропонують сьогодні достатньо практичних матеріалів для здійснення психологічного супроводу усіх учасників освітнього процесу, які ми маємо активно використовувати у своїй роботі з дітьми. У кожного вихователя має бути добірка таких матеріалів для роботи з вихованцями та їхніми батьками у різних режимах - офлайн/онлайн.
На допомогу практичним психологам та іншим педагогічним працівникам ЗДО у роботі з дітьми та батьками в умовах воєнного стану започатковані досить змістовні платформи із безкоштовними консультаціями та практичними матеріалами «ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА. ОСВІТА/РІВНЕ»; «ЮНІСЕФ: спільнота для батьків».
Педагогічні працівники дитячих садків мають змогу пройти безоплатний курс підвищення кваліфікації «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій».
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення четвертого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення)
Виклик п'ятий. Соціально-громадянська компетентність дошкільників. Один із провідних напрямів діяльності ЗДО у 2022/2023 н. р. - формування соціально-громадянської компетентності дошкільників. Важливо об'єднати зусилля педагогів і батьків для того, щоб зміцнити відчуття національної ідентичності дітей як основу формування в них патріотизму, позитивного образу своєї країни, ціннісне ставлення до своєї родини тощо. Також зміст патріотичного виховання старших дошкільників має бути збагачений категоріями особистісної та національної гідності.
Стратегія вирішення виклику. Цьогоріч педагогічним колективам ЗДО рекомендується активно впроваджувати парціальні програми:
- «Україна - наша Батьківщина» для дітей середнього та старшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією О. Рейпольської) https://mon.gov.ua/storage/app/media/programy-rozvytku-ditey/8ukrayina-moya-batkivshhina-rejpolska.pdf
- «Моя країна - Україна» для дітей старшого дошкільного віку (авторський колектив - Н. Гавриш, О. Косенчук, Т. Піроженко) https://mon.gov.ua/storage/app/media/doshkilna/2022/04/01/Khrestomatiya.Moya.krayina-Ukrayina-RANOK.31.03.2022.pdf
Плануємо у цьому навчальному році створити творчу групу з удосконалення річного планування освітнього процесу за блочно-тематичним принципом, враховуючи воєнний стан в Україні та доповнюючи тематику освітніх блоків темами національно-патріотичного спрямування з метою формування соціально-громадянської компетентності дошкільників.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення п'ятого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану?(Презентація парціальних програм. Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення)
Виклик шостий. Організація та зміст освітнього процесу у ЗДО. Організація та зміст освітнього процесу має залежати від рівня безпекової ситуації у кожному населеному пункті. Якщо життю і безпеці дітей нічого не загрожує, заклад працює у звичному повноцінному режимі. Попри жорстокий збройний наступ рф ЗДО мають продовжувати надавати дітям якісні освітні послуги та завіряти батьків, що якість дошкільної освіти на освітянському фронті «Дошкілля» не буде знижуватися, а навпаки - підвищуватися.
Організовувати освітній процес у ЗДО у новому 2022/2023 н. р. потрібно відповідно до оновленого Базового компонента дошкільної освіти-2021 та враховувати під час взаємодії з дітьми «Методичні рекомендації до оновленого Базового компонента дошкільної освіти».
«Метою Державного стандарту дошкільної освіти є збереження самоцінності дошкільного дитинства за любих умов, формування її ключових компетентностей та забезпечення наступності між ЗДО і НУШ» - наголошує Т. Піроженко, д-р психологічних наук. А тому не можна відноситися до виконання Державного стандарту формально, прикриваючись відсутністю можливостей та умов для реалізації його вимог/завдань під час війни. Виконання вимог БКДО та освітньої програми, забезпечення якості дошкільної освіти у безпековому середовищі в умовах воєнного стану - одне з основних завдань усіх педагогічних колективів ЗДО у новому навчальному році, незалежно від того, яку модель та режим роботи заклад обирає.
Новий 2022/2023 навчальний рік вимагає від вихователя/музичного керівника/інструктора з фізкультури особливої гнучкості, професійної майстерності, уміння вчасно убезпечити дітей на випадок надзвичайної ситуації та, у той же час, виконувати Державні стандарти/освітню програму.
Шляхи реалізації Державного стандарту дошкільної освіти:
- заняття (різних видів та типів);
- різні види діяльності дітей за темою дня/тижня у групових розвивальних осередках (у т.ч. в укритті);
- дидактичні ігри різного спрямування;
- сюжетно-рольові ігри;
- бесіди з дітьми;
- дослідницько-пошукова діяльність;
- міні-заняття у малих групах (5-6 дітей);
- індивідуальна робота;
- спостереження у природному, предметному та соціальному довкіллі та бесіда за його змістом;
- пізнавальні прогулянки, віртуальні подорожі, цільові прогулянки;
- читання з обговоренням творів дитячої художньої літератури за темою дня чи іншого спрямування;
- ігрова діяльність;
- самостійна діяльність дітей;
- спілкування тощо.
Педагоги мають право обирати програми з числа рекомендованих МОН на цей навчальний рік (є 7 комплексних, 23 парціальних). Адміністрація дитячого садка має систематично інформувати педагогічних працівників про чинні програми (комплексні та парціальні) та враховувати їхню думку під час організації освітнього процесу.
Див. Додаток «Перелік освітніх програм на 2022/2023 навчальний рік»
Стратегія вирішення виклику. За запитами і заявами батьків поступово відкриваємо групи з обов'язковим дотриманням вимог нашої військово-цивільної адміністрації щодо режиму дня, розкладу занять, граничного навантаження на дітей, графіків прийому їжі, виходу та повернення з прогулянок, тривалості різних видів активностей дітей протягом дня, сну/відпочинку дітей, наповнюваності груп дітьми, вибору освітньої програми та форм організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей дошкільників та надання якісних освітніх послуг дітям в умовах воєнного стану тощо. Активізувати різні форми роботи з дітьми в умовах воєнного часу, надаючи переваги індивідуально-груповим та індивідуальним.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення шостого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення)
Виклик сьомий. Моделі освітнього процесу у ЗДО. В умовах воєнного стану можливо використовувати у ЗДО різні моделі організації освітнього процесу, виходячи з об'єктивних обставин у закладі: очну, дистанційну, змішану, сімейну.
Очна модель організації освітнього процесу застосовується у ЗДО із звичайним і безпечним режимом роботи відповідно до режиму дня, розкладу занять тощо.
Дистанційна модель організації освітнього процесу - це процес, коли вихователі готують дидактичний матеріал з методичним супроводом відповідно до теми дня/тижня і надсилають його батькам для використання і опрацювання з дітьми у зручний для себе час.
Онлайн-формат організації освітнього процесу з використанням синхронного навчання - це процес проведення освітньої взаємодії вихователя з усіма дітьми і їхніми батьками одночасно у реальному часі протягом не більше 10-15 хв, обов'язково в ігровій формі (спочатку граємо з дітьми, потім - з батьками).
Онлайн-формат організації освітнього процесу з використанням асинхронного навчання - це процес, коли вихователь записує відеозаняття і надсилає його батькам для самостійного опрацювання разом із дітьми у зручний для себе час.
Змішана модель організації освітнього процесу - це процес, коли вихователь використовує і очну, і дистанційну форму, виходячи із реальних обставин та рівня безпекової ситуації у регіоні. Наприклад, у роботі з дітьми використовує очну модель організації освітнього процесу, а у роботі з батьками - дистанційну.
Для сімейної моделі навчання потрібна згода батьків - заява. Це процес, коли вихователі, за згодою батьків, надсилають їм відповідні матеріали (заняття, дидактичні матеріали, консультації, конспекти та інші практичні матеріали) і вони самостійно їх опрацьовують разом з дитиною та звітують перед вихователями про досягнення дитини; при потребі - отримують практичні поради від педагогів ЗДО.
Особливу увагу слід звернути на організацію дистанційної освіти дітей з ООП. Зокрема, впровадити тренерську модель надання освітніх послуг, коли вихователь переважно консультує батьків дитини з ООП щодо того, як її розвивати, виховувати, заспокоїти тощо, а батьки виконують поради вихователя.
Моделі організації освітнього процесу у ЗДО обговорюються на педагогічній раді і схвалюються нею.
Розглянемо кожну модель (за С. Неряновою):
1) Дитина знаходиться в Україні на безпечній території, її місце проживання не змінилося - у цьому випадку може використовуватися вихователями: очна, дистанційна, змішана, сімейна форма.
2) Дитина є ВПО - у цьому випадку може використовуватися очна (за новим місцем проживання), дистанційна, змішана, сімейна форма.
3) Дитина знаходиться на тимчасово окупованій території - у цьому випадку можлива дистанційна форма освіти (на підконтрольній території) та сімейна.
4) Дитина знаходиться за кордоном - у цьому випадку важливо використовувати очну (за місцем проживання дитини), дистанційну та сімейну форму з активним використанням усіх доступних онлайн-платформ.
Освітній процес у ЗДО в умовах воєнного стану має і надалі сприяти формуванню у дітей базових компетентностей відповідно до Стандарту та реалізовувати принцип наступності між дошкільною освітою та Новою українською школою. А ІКТ та ТЗН мають стати запорукою ефективності освіти у нових умовах.
Важливою складовою розвитку дітей є мовлення. Воно сприяє розвитку в дошкільників пізнавальних процесів, свідомості, формування загальної картини світу, здатності до регуляції поведінки й діяльності тощо. Тому педагоги мають розширювати словник дітей, заохочувати їх до мовлення, використовувати в роботі з дітьми книжки тощо.
Стратегія вирішення виклику. Вихователі, музкерівники, інструктор з фізкультури, практичний психолог та інші спеціалісти ЗДО вільно та обґрунтовано обирають модель організації освітнього процесу у своїх вікових групах. Педагогічних працівників потрібно забезпечити необхідним технічним обладнанням та доступом до інтернету, надавати їм методичну підтримку щодо дистанційної роботи з дітьми та їхніми батьками.
Цифрові технології на часі і є невід'ємними в умовах воєнного стану, а їх невикористання - не що інше, як втеча від реальності (О. Рейпольська). Сьогодні для педагогів ЗДО створено досить багато доступних і безкоштовних цифрових трансформацій для роботи з дошкільниками: «Дитячий садок-онлайн»; «Анонс». Створена нова освітня платформа для педагогів ЗДО на телеграмканалі «Дошкілля України: освіта і піклування», на якій пропонуються для вихователів готові цікаві заняття з дітьми та різні форми роботи з батьками. Створений телеграмканал для батьків, дітей, вихователів «Підтримай дитину».
МОН України рекомендує використовувати у роботі з дітьми готові матеріали, розміщені на його сайті у рубриці «Сучасне дошкілля під крилами захисту»; платформу розвитку дошкільнят «НУМО»; інформаційний комікс для дітей «Поради від захисника України»; хрестоматію для дітей дошкільного віку «Моя країна - Україна» з національно-патріотичного виховання та ін.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення сьомого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення)
Виклик восьмий. Планування. Перспективне та календарне планування освітнього процесу в умовах воєнного стану має забезпечити відчуття стабільності для дітей, батьків і самих педагогів. Є планування - значить є стабільна і результативна робота. Н. Гавриш: «Урізноманітнення та подрібнення форм навчальної взаємодії з дітьми дозволяє забезпечити результативність дошкільної освіти навіть у ситуації перерваного освітнього процесу».
Потижневе блочно-тематичне планування дає можливість для більш гнучкої організації освітнього процесу, самостійного вибору педагогом і часу, і способу реалізації задуманого (навіть якщо освітній процес продовжується в укритті). В умовах воєнного часу потижневе блочно-тематичне планування - найбільш дієва, гнучка форма організації освітнього процесу: не вдалося завершити тему сьогодні, завершимо завтра чи протягом тижня.
Стратегія вирішення виклику. Ретельно вивчати вимоги оновленого БКДО (2021) та освітньої програми для кожної вікової групи; удосконалити тематику тижневих освітніх блоків та днів тижня, виходячи з вимог в умовах воєнного часу; продовжити здійснення блочно-тематичного календарно-перспективного планування освітнього процесу в ЗДО.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення восьмого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення у ЗДО)
Виклик дев'ятий. Сучасний універсальний дизайн. Важливим показником якості освітнього процесу в умовах воєнного стану залишається сучасний універсальний дизайн освітнього простору, що робить його доступним, безпечним, розвивальним, орієнтованим на особистісний розвиток кожної дитини задля реалізації її індивідуальної освітньої траєкторії. Тому пріоритетності набувають варіативні моделі організації освітнього процесу із застосуванням сучасних технологій, освітніх програм, послуг, предметно-ігрового обладнання.
Перед педагогічними колективами ЗДО в умовах організації освітнього процесу під час війни ставиться важливе завдання - створення безпечного, змістовного освітнього простору для дошкільників, у тому числі і для дітей з ООП, яке б сприяло формуванню у них ключових компетентностей відповідно до віку та індивідуальних особливостей розвитку.
Стратегія вирішення виклику. Упродовж 2022/2023 навчального року педагогічний колектив Квасилівського ЗДО буде активно працювати над одним із пріоритетних напрямів ВСЗЯО - «Освітнє середовище ЗДО» та приділяти максимум уваги для облаштування групових осередків відповідно до вимог та інтересів дітей, змістовому оформленню приміщень ЗДО та усіх укриттів із використанням педагогічної технології «Стіни, стеля, підлога, які говорять», а також нової міжнародної методології оцінювання якості освітнього процесу у ЗДО - ECERS-3, якою пропонуються чіткі орієнтири щодо облаштування розвивального предметно-ігрового середовища у вікових групах.
(Презентація брошури «Простір і вмеблювання», складеної на основі міжнародної методики оцінювання якості освітнього процесу ECERS-3)
У 2022/2023 навчальному році педагогічний колектив Квасилівського ЗДО буде працювати над реалізацією першого освітнього проєкту «Умови якісної організації освітніх та управлінських процесів (освітнє середовище)», передбаченим Програмою стратегічного розвитку закладу на 2022-2027 роки. Складений чіткий план реалізації проєкту з урахуванням умов воєнного стану.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення дев'ятого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення у ЗДО)
Виклик десятий. Організація роботи з дітьми з ООП. Освітню роботу з дітьми з ООП потрібно здійснювати відповідно до Порядку організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної освіти, затвердженого постановою КМУ від 10.04.2019 № 530.
Для того щоб забезпечити права осіб з ООП на здобуття освіти в умовах воєнного стану, КМУ вніс низку змін до нормативно-правових актів, які регулюють організацію освітнього процесу для таких дітей. Зокрема, листом МОН «Щодо забезпечення освіти осіб з особливими освітніми потребами» від 15.06.2022 № 1/6435-22 надано роз'яснення щодо змін, відповідно до яких слід організовувати освітню роботу з дітьми з ООП у новому навчальному році.
Крім того, про нові умови організації освітнього процесу для дітей з ООП, які навчаються в інклюзивних групах, у період воєнного стану викладено в Методичних рекомендаціях щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період, затверджених листом МОН від 22.06.2022 № 1/6894-22.
Стратегія вирішення виклику. Особистісно орієнтоване спрямування освітнього процесу дітей з ООП забезпечує асистент вихователя, посадові обов'язки якого визначає його посадова інструкція, яку затверджує директор ЗДО відповідно до вимог законодавства. У 2022/2023 навчальному році у нашому закладі плануємо відкрити три інклюзивних групи з урахуванням рівнів підтримки дітей та забезпечити їх ресурсами у відповідності до наявної нормативно-правової бази щодо роботи з дітьми з ООП.
Плануємо створити команду психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП, ввести посади асистентів вихователів та ознайомити їх із їхніми функціональними обов'язками.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення десятого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику)
Виклик одинадцятий. Організація роботи з батьками. Під час дії правового режиму воєнного стану одна з передумов ефективної організації освітнього процесу - партнерська взаємодія педагогів з батьками вихованців. Оскільки форма організації освітнього процесу в ЗДО залежить від безпекової ситуації в кожному регіоні, комунікація з батьками вихованців має здійснюватися з урахуванням локації дітей - удома, в укритті, в умовах зовнішньої або внутрішньої міграції, у закладі дошкільної освіти тощо.
У роботі з батьками ЗДО мають розв'язувати різні завдання, зокрема:
- інформувати сім'ї, що евакуйовані з небезпечних територій, про можливість долучитися до освітнього процесу за місцем тимчасового проживання;
- надавати батькам інформацію щодо можливості використовувати різні освітні платформи із безплатним доступом до освітніх послуг з метою залучення дітей до освітнього процесу;
- сприяти тимчасовому долученню дітей до освітнього процесу в ЗДО в зарубіжних країнах на період воєнних дій;
- організовувати індивідуальні консультації із фахівцями - практичними психологами, психотерапевтами, медичними працівниками, юристами тощо;
- здійснювати психологічний супровід дітей та їхніх батьків у кризовому стані - в умовах евакуації, під час перебування в укритті, у медичних закладах, під час перетину кордону тощо.
У календарному плануванні на місяць/тиждень потрібно визначати теми та завдання, які будуть надані батькам у доступному форматі (вайбер, телеграм, сайт ЗДО, електронна пошта, освітні платформи, телефонний зв'язок тощо), враховуючи запити батьків щодо інформаційної підтримки із конкретних напрямів освітньої діяльності.
Рекомендується також добирати та відправляти батькам невеликі завдання відповідно до можливостей їхньої дитини та організовувати з ними зворотній зв'язок.
Роботу з батьками в умовах воєнного стану рекомендується проводити у змішаному форматі (очно + дистанційно).
Стратегія вирішення виклику. Задля забезпечення ефективності комунікації з батьками, вихователями й усіма, хто задіяний у освітньому процесі, рекомендовано обирати оптимальні для виконання кожного конкретного завдання канали комунікації: сайт дитячого садка, електронна пошта, месенджери, освітні платформи, онлайн-застосунки тощо.
У роботі з батьками доцільно використовувати готові онлайн-матеріали, розміщені на сайті МОН у рубриці «Сучасне дошкілля під крилами захисту». https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillya-pid-krilami-zahistu
На допомогу батькам у вихованні і розвитку дошкільників педагоги та дитячі психологи за підтримки МОН створили телеграм-канал «Підтримай дитину». На телеграмканалі «Підтримай дитину» ви зможете знайти прості рекомендації, ігри та розвивальні вправи, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації. Це, за словами організаторів, допоможе підтримати дітей і впоратися з тривогою в укритті. Матеріали публікують щоденно. На каналі вже є аудіоказки, ігри, завдання для артикуляційної гімнастики, словесні ігри та інші корисні матеріали. Частина матеріалів розроблена чи адаптована для роботи з дітьми з ООП. Всі матеріали доступні для активного використання за наявності мобільного телефону та навіть нестабільного інтернету.
Усім вихователям та іншим педагогічним і медичним працівникам рекомендується упродовж навчального року створювати теку матеріалів для активної взаємодії з батьками в умовах воєнного стану та працювати з ними у змішаному (як в очному, так і у дистанційному) форматі.
- Шановні колеги! У кого будуть доповнення чи власні пропозиції щодо шляхів вирішення одинадцятого виклику у діяльності ЗДО в умовах воєнного стану? (Проводиться коротке обговорення виклику та стратегії його вирішення у ЗДО)
Виклик дванадцятий. Епідемічна небезпека: карантин. Рішенням Державної комісії з питань техногенно-екологічної небезпеки та надзвичайних ситуацій в Україні до 31 грудня продовжено карантин, спричинений спалахом короновірусної хвороби (COVID-19). Із керівними принципами та заходами щодо безпечного функціонування ЗДО, а також розвитку дітей та підтримки працівників ми уже ознайомлені з вимогами:
- Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 16.12.2021 року № 23 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів і ЗДО на період карантину у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)»
- Постанови головного державного санітарного лікаря України № 8 від 25.08.2021 «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19).
А також внесені зміни за № 928 від 19.08.2022 року до постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (від 09.2020 № 1236), про які нас додатково ще проінформує наша старша сестра медична на виробничій нараді.
Стратегія вирішення виклику. Неухильно дотримуватися усіх протиепідемічних заходів і правил, передбачених нормативно-правовою базою МОЗ та проводити санітарно-просвітницьку роботу з дітьми і їхніми батьками щодо попередження захворювання на COVID-19. Поповнювати та поновлювати матеріали для батьків (пам'ятки, буклети, рекомендації). Не залишати проблему поза увагою!
Підготувала вихователь-методист Раїса СЕМЕНЮК
Підготовлено відповідно до матеріалів Міжнародної серпневої педагогічної науково-практичної конференції «Дошкільна освіта під крилами захисту» від 18.08.2022 року,
листа МОН України «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році» від 27.07.2022 № 1/8504-22.
Розділи
- Правила прийому до закладу дошкільної освіти
- Управлінська діяльність. Прозорість та інформаційна відкритість закладу
- Методична служба
- Освітня діяльність. Інклюзивна освіта Моніторинг якості освіти
- Медичне обслуговування
- Фізкультурно-оздоровча робота
- Музична скарбничка
- Психологічна служба
- Створення сучасного розвивального простору ЗДО
- Інформація про використання публічних коштів