Готуємося до поступлення в дитячий садок. Медичний порадник для батьків

 

Шановні батьки!

Якщо  ваша  дитина згідно  електронної  черги в  2023  році потрапляє  у наш дошкільний заклад, то радимо вам готувати  дитину вже зараз до відвідування садка. Для  кожного  малюка початок  відвідування дитячого садка - стрес.  Будь-яка  дитина розгубиться, вперше  потрапивши в зовсім незнайоме оточення, де немає  мами, яка завжди  допоможе, де незвична їжа.

Діти, які заздалегідь готуються до відвідування дитячого садка, легко входять у нове життя, а для неготових дітей процес адаптації майже завжди перетворюється на  великі проблеми. У таких  дітей порушується  поведінка, різко погіршується  здоров'я, виникають  неврологічні  розлади. А  нервову систему потрібно берегти змалку. Годування дітей, вкладання спати у  дошкільному закладі можуть спричинити  негативні  реакції  дитини. Тому, готувати дитину до відвідування дитячого садка повинні батьки починати вже в домашніх  умовах  поступово,  без  поспіху, оберігаючи  нервову  систему малюка  від  стресу.

Якщо малюка заздалегідь привчити  до режиму дня, який чекає на  нього  у дитячому садку, якщо він уміє проситись в туалет, готовий до різноманітної їжі, вміє гратися іграшками, цікавиться  ними, здатен хоча  б  до короткочасного контакту з іншими  дітьми і дорослими, не боїться їх, з довірою  ставиться  до  вихователя, - то  проблем у  нього  не  виникне.

Наголошуємо:  для  того, щоб звикання  дитини  до дитячого садка  було безболісним, треба зробити його поступовим. З перших днів батькам необхідно  приводити  дітей  не на  повний  день, а  на  1-2 години. Потім  цей час  поступово збільшувати.

Аби дитина не плакала і швидше звикала до дитячого садка:

  • дотримуйтесь послідовності дій:

- прийдіть до дитячого садка вчасно,

- переодягніть  дитину,

- передайте дитину вихователеві, сповістивши про стан її здоров'я, і не затримуйтеся для довгого прощання;

  • реагуйте спокійно;
  • не говоріть голосно;
  • виконуйте обіцянки, які даєте дитині;
  • запитуйте у дитини, як минув день у садку;
  • ніколи не залякуйте дитину дитячим садком, а розповідайте про нього лише все приємне.

Режим дня. Вже в січні 2023 року наблизьте домашній  режим до режиму  дитячого садка, якщо ще цього не зробили раніше.

  • привчіть дитину вставати о 7.00-7.30 год, щоб не запізнюватись до дитячого садка;
  • вкладати дитину спати не пізніше 20.30-21.00 год;
  • вдень вкладайте спати з 13.00 до 15.00-15.30 год;

В період сну дитина відпочиває  від  утоми, у неї активно розвивається мозок, відбувається ріст тіла та відпочивають всі  органи. Такий сон покращує настрій дитини, апетит. Діти, які не сплять щоденно, мають  проблеми зі слухняністю, поведінкою, у них виникає гіперактивність. Тож  обов'язковий денний сон дитини!

Прогулянка. Щоденно організовуйте прогулянку на свіжому повітрі. У дитячому садку вона триває у першу половину дня в період з 10.30-12.00 год та у другу половину дня - із 16.00-18.00 год.

Харчування. Максимально  наблизьте домашній раціон до такого, як у дошкільному закладі вже сьогодні. Щоб організм дитини ріс і розвивався, зміцнювався  імунітет, харчування має  бути  різноманітним. Від  харчування залежить розумовий розвиток дитини. Перші три роки життя  характеризуються швидкими  темпами  росту і розвитку, тому діти цього віку  найбільше потребують різноманітного харчування, яке передбачене в протоколі медичного  догляду за дитиною.

  Пам'ятайте, що основу харчування дітей становлять  різноманітні  каші, супи, котлети, соуси, запіканки, тушковані овочі, хліб з маслом та твердим  сиром. Крім того, зверніть  увагу, що обід  завжди  включає:  першу  страву, другу страву та компот (чай, кисіль). Страви з м'яса, риби давайте в першу половину дня - на обід. Із м'яса використовуйте нежирну  яловичину, курку, рибу (тріска, хек, минтай).

У харчуванні дітей молоко, молочні продукти потрібно вживати щоденно. Вони є не тільки джерелом білка та жиру, а й постачальником  кальцію, необхідного для формування кісткової  тканини. Також  потрібно обов'язково включати в раціон кефір, йогурт.

У щоденному раціоні дитини мають бути свіжі овочі. Їх доцільно давати у вигляді  салатів  до гарніру з картоплі чи крупи. Під час сніданку або вечері слід давати терту моркву з яблуком, добавляючи салат, кріп, петрушку. Дуже  корисним  для  дітей  є вінегрет. Привчіть дитину до цих страв. Їсти потрібно  давати малюку 4-5 разів на день.

Орієнтоване меню на день

Сніданок. Суп молочний вермішелевий, чай, батон з маслом і твердим сиром.

 Обід. Салат з буряка чи моркви

           Борщ зі сметаною

           Котлета м'ясна, підлива.

           Гречана  каша з маслом.

           Сік або компот. Хліб.

 Полуденок. Йогурт  (кисіль, кавовий  напій).

Вечеря. Сирна запіканка зі сметанним соусом, какао з молоком.

Нову страву дитині вводьте невеликими порціями. В перші дні адаптації, якщо дитина відмовляється в дитячому садку снідати, можна сніданок давати  вдома. Обов'язково привчайте дитину їсти самостійно. Щоденно організовуйте приймання їжі у визначений час: сніданок - о 8.30 год, обід - о 12.30 год, полуденок - о 15.30 год,  вечерю  - о 19.00 год.

До  дошкільного закладу легше  звикають  діти, які  вміють:

  • самостійно їсти і пити,
  • частково одягатись і роздягатись,
  • проситись на горщик чи в туалет,
  • самі засинати,
  • самостійно гратись,
  • спілкуватися з іншими дітьми.

Вдома у кожної  дитини  повинні  бути особисті речі: окреме ліжко, рушничок,  зубна  щітка, гребінець, горщик.

Обов'язково вдома  вчіть дитину мити руки з милом перед  прийомом їжі та після різних забруднень. Це збереже здоров'я ваших дітей. Не тримайте до 3-х років дітей у памперсах, це неправильно, бо гальмується формування  рефлексу «ходити  на  горщик, а не під себе» та затримує розвиток дитини.

Самостійному одяганню та роздяганню дітей вчіть послідовно: у перший  день одягніть колготки до половини, а дитина нехай їх підтягне сама  (обов'язково похваліть її за успіх);  наступного дня одягніть колготки тільки на стопи, а далі нехай дитина одягне сама (знову похваліть); і так за тиждень-два  навчите малюка самостійно одягатися.

Ходіть з  малюком  на ігрові майданчики, беріть його із собою в гості до друзів і пропонуйте знайомитися з іншими дітьми, називайте їх на ім'я.

 Зарахування дітей до закладу дошкільної освіти ясла-садка в 2023 році здійснюється на підставі таких документів:

  • заяви одного з батьків про зарахування до закладу;
  • копії свідоцтва про народження;
  • медичної довідки, яка видається сімейним лікарем на підставі медичного огляду,якщо відсутні протипокази для її перебування в закладі, а також їй проведені профілактичні щеплення згідно з Календарем щеплень і вона не перебуває в контакті з інфекційними хворими(ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з Календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється. Це необхідно для забезпечення епідемічного благополуччя в організованих дитячих колективах, тому що нещеплена дитина несе загрозу занесення в організований дитячий колектив небезпечної інфекції і можливості захворювання дітей, в першу чергу тих, що не отримали щеплень внаслідок об'єктивних причин - медичних протипоказів до імунізації. Крім того, нещеплені діти можуть стати джерелом формування в оточуючих щеплених дітей бактеріоносійства (стану, коли ознаки захворювання відсутні, але збудник інфекції є в організмі). Ставши бактеріоносієм, такі діти в сімейному і побутовому оточенні становлять загрозу для маленьких дітей, які дуже тяжко переносять інфекційні захворювання.

У багатьох країнах світу підходи до проведення щеплень такі ж, як і у нашій країні: нещеплена дитина до відвідування організованого колективу не допускається. У випадку, якщо профілактичні щеплення дітям проведено з порушенням установлених строків у зв'язку з медичними протипоказаннями, при благополучній епідемічній ситуації за рішенням консиліуму відповідних лікарів вони можуть бути прийняті до дошкільного закладу та відвідувати його.

Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією згідно з наказом МОЗ України від 29.11.2002 №434 та затвердженого цим наказом примірного Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу. Право на здобуття освіти дітьми, які не мають профілактичних щеплень без поважних причин, а лише через небажання батьків, може бути реалізоване шляхом його отримання в індивідуальній формі.

У Декларації прав дитини, затвердженій резолюцією Організації Об'єднаних Націй від 20.11.1959 № 1389 (ХІV) чітко визначено, що кожна дитина має право на захист свого здоров'я найбільш досконалими засобами. Найбільш сучасним та надійним засобом захисту людини від інфекційних захворювань на сьогодні є вакцинація.

Шановні батьки! Готуйте, будь ласка, дітей до відвідування дошкільного закладу заздалегідь, дотримуючись наших рекомендацій!

Поради батькам підготувала сестра медична старша.