Анотація досвіду роботи з мовленнєвого розвитку дітей раннього віку

 Картка передового педагогічного досвіду

Тема  «Мовленнєвий розвиток дитини раннього віку»

Адреса досвіду:     смт. Квасилів

                                Рівненської області

                                Рівненського району

                                вул. Молодіжна, 26

Автор досвіду:      Семенюк Раїса Федорівна

Рік народження:    07 травня 1962 року

Посада:                 вихователь-методист Квасилівського ДНЗ (ясла-садок)

Педагогічний стаж: 30 років

Нагороди, звання: Почесний знак «Відмінник освіти України» (2000р.),         

                                 звання «Вихователь - методист» (2004р.),       

                                 Почесний знак «Софія Русова» (2007р.),

                                 звання «Старший вихователь» (2009р.)

Анотація досвіду

Досвід роботи «Мовленнєвий розвиток дитини раннього віку» вихователя -  методиста Семенюк Раїси Федорівни є авторським і передбачає впровадження в освітній процес оригінальних ідей, форм і методів роботи з проблеми мовленнєвого розвитку дітей раннього віку, а також пропонує суттєві зміни в освітній роботі з малюками. Досвід за своєю сутністю новий і відрізняється від масового традиційного. Автор враховує сучасні підходи до планування та проведення освітньої роботи з мовленнєвого розвитку дітей раннього віку, вимоги БКДО, програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» та власні творчі підходи до розв'язання мовленнєвих завдань в ранньому віці.

Досвід роботи народжувався ще в період активної апробації колективом Квасилівського ДНЗ (ясла-садок) Базової програми розвитку дитини дошкільного віку (експериментальної) протягом 2004-2006 років. На даний час -  достатньо перевірений практикою та узгоджений з вимогами оновленої програми "Я у Світі" (частина 1, 2014).

Практика впровадження даного досвіду засвідчує високу результативність навчання та виховання дітей, вирішення завдань формування різних видів мовленнєвої (лексичної, фонетичної, граматичної, діамонологічної, комунікативної) компетенції дітей раннього віку, значні зрушення у мовленнєвому розвитку малюків. Результативність роботи внаслідок впровадження даного досвіду значно вища за масові традиційні показники ефективності та якості мовленнєвого розвитку дітей.

Досвід роботи є актуальним як для Квасилівського ДНЗ (ясла-садок), де створені всі необхідні умови для його впровадження, так і для інших дошкільних закладів району, області. Він не має аналогів, досить простий у використанні і не вимагає значних додаткових матеріальних затрат та часу.

Автор пропонує оригінальну систему роботи з мовленнєвого розвитку дітей раннього віку, надаючи провідного значення іграм-заняттям з мовленнєвого спілкування різних типів (комплексних, тематичних, інтегрованих, контрольних) та індивідуальній роботі з дітьми в рамках особистісно орієнтованого підходу до навчально - виховного процесу в сучасному дошкільному закладі. Програмовий зміст до мовленнєвих занять будує відповідно до тем, пов'язаних з освітніми лініями БКДО, та тематикою тижневих навчально-виховних блоків, за якими працюють вихователі протягом року.

Автор досвіду широко пропагує наскрізне, повсякденне вирішення мовленнєвих завдань у різних видах діяльності малюків, дотримуючись принципу повторюваності задля формування цілісної системи знань про певні об'єкти, розвитку сенсорних, пізнавальних і мовленнєвих здібностей дітей, а також рекомендує дотримуватися певної системи і послідовності в проведенні занять з мовленнєвого спілкування.

В досвіді роботи чітко розкриваються:

  • зміст і завдання навчання дітей раннього віку рідної мови та мовленнєвого спілкування;
  • правила успішного мовленнєвого розвитку дитини 3 -го року життя;
  • сучасні вимоги до підготовки та проведення занять з мовленнєвого спілкування з дітьми раннього віку;
  • схема-модель наскрізного вирішення завдань мовленнєвого спіл-кування; схема - модель комплексного використання методів і прийомів на кожному мовленнєвому занятті;
  • перспективне планування занять з мовленнєвого спілкування (комплексних, тематичних, контрольних, інтегрованих) на навчальний рік;
  • система дидактичних ігор і вправ для занять з мовленнєвого спілкування на навчальний рік;
  • орієнтовні конспекти занять з мовленнєвого спілкування (комплексні, тематичні);
  • конспекти контрольних занять (інтегрованих);
  • результативність навчально - виховної роботи з мовленнєвого розвитку дітей раннього віку на кінець 3 -го року життя.

Для зручності і подальшого впровадження та розповсюдження матеріали досвіду упорядковані у методичному посібнику «Мовленнєвий розвиток дитини раннього віку», який став переможцем у районній виставці - ярмарці педагогічних ідей та новацій (2006р.), протягом 2007-2008 навчального року активно вивчався творчою групою методистів дошкільних закладів району, схвалений методичним об'єднанням вихователів, методичною радою відділу освіти райдержадміністрації. Методичний посібник «Мовленнєвий розвиток дитини раннього віку» став переможцем Всеукраїнського «Конкурсу освітніх технологій», організований редакцією журналу «Дошкільне виховання», і надрукований в журналі "Палітра педагога" №5/2009, 01\2010.