Особливості харчування дітей влітку

 Улітку на столі є всіляка літня смакота: овочі, ягоди, фрукти,   свіжа і така корисна зелень. Усі батьки, прагнучи завітамінізу-вати свою дитину, не жаліють грошей на ці радощі. Усе б нічого, але дитячі лікарі хапаються за голову: саме захворювання органів шлунково-кишкового тракту в дітей стають домінуючими влітку. Чому так трапляється?

Гастроентерологи стверджують, що настання літа - це вже проблема. Так, за високих температур холодильні установки не завжди можуть впоратися зі своїми завданнями. Але ж якість і свіжість продуктів має величезне значення в системі здорового харчування, особливо дитячого.

Термін придатності

Усякий продукт повинен зберігатися тільки певний термін. Дуже корисні свіжі салати, але приготували салат - одразу з'їли. Улітку не допускається зберігання салатів у холодильнику навіть протягом декількох годин. Перш, ніж придбати продукти в супермаркеті, обов'язково перевіряйте термін придатності. Молочні продукти повинні зберігатися в холодильних установках - навіть йогурти зі строком в один місяць. Тому, відкривши вдома йогурт, придивіться: якщо сироватка відділилася від згустку або продукт перетворився на грудкувату масу, краще його не їсти.

Фрукти слід мити обов'язково!

Усі знають, що продукти, уживані в їжу, повинні бути добре вимиті. Багато городян улітку відпочивають на дачах, де все росте на кущах. Саме через немиті овочі й фрукти відбувається зараження не тільки інфекційними захворюваннями, але й глистами та іншими паразитами. Для поливання плодоносних рослин часто використовують органічні добрива, а в землі можуть бути яйця глистів, цисти лямблій та інших паразитів.

Якість води, що біжить із крану, часто дуже низька. Тому, помивши фрукти проточною водою, сполосніть їх кип'яченою. Крім того, ті продукти, що росли в теплицях, варто потримати у воді, ледве підкисленій оцтом, тому що вони найчастіше обробляють органічними речовинами. Деякі з них треба не тільки мити, але й зрізати шкірочку: гарноблискучі яблучка швидше за все були оброблені речовинами, що містять віск або парафін.

Від чого слід відмовитися, так це від фаст-фуду (їжі швидкого харчування): різних смажених пиріжків, гарячих бутербродів, розчинних супів, газованих напоїв, м'якого морозива. М'ясо в різних кафе готують на дуже гарячому маслі, а його тривале нагрівання сприяє утворенню токсичних речовин і канцерогенів, які провокують онкологічні захворювання. Будь-які страви, приготовлені у фритюрі, містять багато жиру й викликають різкий викид жовчі і ферментів, що може спричинити спазм кишкового тракту.

Лимонади виготовляють з ароматизаторів, смакових есенцій, барвників і великої кількості стислого вуглекислого газу, що теж некорисно для дитячого організму.

У ресторанах ви можете замовити кашу, домашні пельмені, тушковане м'ясо в горщику, тільки просіть кухаря не класти туди спецій. В італійському ресторані замовте парову рибу. Універсальні варіанти - варена картопля, пюре, рис, парові овочі. Можна навіть замовити для дитини страву, скомбіновану з декількох гарнірів.

Як уникнути харчових отруєнь улітку

 Щоб запобігти виникненню харчових отруєнь мікробного походження, дотримуйтесь таких правил:

  • Не купуйте м'ясо, якщо відсутнє клеймо про ветеринарно-санітарний огляд.
  • Захищайте харчові продукти від забруднення, користуйтесь чистим посудом, доброякісною водою, дотримуйтесь правил особистої та виробничої гігієни.
  • Не вживайте сирого молока.
  • Качині та гусячі яйця використовуйте тільки для випікання хлібних виробів.
  • Суворо дотримуйтесь технології приготування, термінів теплової обробки страв із м'яса та риби, термінів зберігання та реалізації продуктів, що швидко псуються.
  • Старанно мийте овочі, посуд для приготування в домашніх умовах консервів і суворо дотримуйтесь термінів їх стерилізації; не захоплюйтесь приготуванням м'ясних і рибних копченостей у домашніх умовах.
  • Усі продукти, що швидко псуються, зберігайте лише на холоді; стежте за тим, щоб готові для вживання страви не торкалися при цьому сирих м'яса та риби. Перед вживанням сирих овочів та фруктів обдавайте їх окропом.
  • Перед вживанням їжі завжди старанно мийте руки з милом і привчайте до цього дітей. Не допустити виникнення харчових отруєнь легше, ніж їх лікувати. Але якщо у вас або членів вашої родини після прийому їжі все-таки з'явилися перші ознаки харчового отруєння (підвищення температури тіла, озноб, головний біль, блювання, біль у животі, пронос), не займайтеся самолікуванням, негайно звертайтеся по медичну допомогу.