ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПРИ ВИЯВЛЕННІ РОЗЛИВУ РТУТІ

Пам'ятка для батьків

При розливі ртуті слід дотримуватись наступних вказівок:

1. Виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку.

2. Максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері. Відчиніть навстіж усі вікна, щоб забезпечити вентиляцію приміщення, але не допускайте протягу, інакше кульки ртуті розлетяться по всій кімнаті, багато з них розіб'ється у дрібний ртутний пил та осяде на стінах і меблях.

3. Захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою. Прибираючи ртуть, захистіть руки гумовими рукавичками.

4. Негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Для зручності за допомогою голки або м'якої щіточки можете з'єднати кілька дрібніших крапель в одну велику, і вже тоді переносити їх в банку з розчином. Щоб краплини ртуті краще було видно - забруднену поверхню можна освітлювати збоку настільною лампою. Найдрібніші краплини можна зібрати за допомогою клаптиків самоклеючої стрічки, чи пластиру. Пластир з приклеєними краплинами також вкидайте в банку. Ртуть зі щілин між паркетом зручно „викочувати" за допомогою медичного шприца з грубою голкою. Іноді збір ртуті може зайняти кілька годин, тому кожні 10-15 хвилин рекомендовано робити перерву і виходити не свіже повітря. Банку з розчином і зібраною ртуттю щільно закрийте кришкою. В жодному випадку не викидайте ртуть в сміттєпровід або каналізацію.

5. Вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 гр мила і 500 гр кальцинованої соди на 10 л води) або розчином перманганату калію (20 гр на 10 л води).

6. Зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб.

7. Утримуйте в приміщенні, по можливості, температуру не нижче 18-20º С для скорочення термінів обробки протягом проведення всіх робіт.

8. Вичистіть та промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки підошви взуття, в якому ви прибирали приміщення (ймовірно, що ви наступили на забруднену ртуттю поверхню). Якщо ртуть потрапила на одяг, спочатку промийте його в холодній воді протягом 30 хвилин, потім ще 30 хвилин - у мильно-содовому розчині при температурі 70-80º С, після цього - ще 20 хвилин при такій самій температурі в лужному розчині і далі знову в холодній воді. Підошви взуття протріть розчином марганцівки.

При необхідності слід усунути та утилізувати покриття зі стін та підлоги (шпалери, килими, паркет), дерев'яні меблі, паперову документацію, важкодоступні місця заливають розчином хлорного заліза. Збирати ртуть за допомогою пилососа - суворо заборонено! Адже це значно збільшить концентрацію отруйних парів в повітрі.

Суворо заборонено використовувати для очищення забрудненої ртуттю ділянки миючі засоби, особливо ті, які містять амоній та хлор. Ці засоби можуть реагувати з ртуттю, виділяючи при цьому отруйні гази.

В Україні обов'язки щодо демеркуризації (навіть якщо ртуті вилилась незначна кількість - наприклад Ви розбили термометр) покладені на ДСНС - тож, коли Ви звертаєтесь до служби з повідомленням про розлив цього небезпечного металу до Вас зобов'язані приїхати та допомогти.

 Підготувала вихователь-методист Семенюк Р.Ф.