Музика - невід'ємна складова світу дитинства. Музика - замість пігулок

  Музика знаходить шлях до душі малюка, спонукає його до самовираження, ознайомлює з навколишнім світом, розвиває особистісні якості. З особливим ентузіазмом малюки співають улюблені пісні, відтворюють найрізноманітніші рухи під жваву музику, щиро радіють грі на дитячих музичних інструментах  - це і є справжня втіха для малечі. Музика має неабиякий вплив на емоційний, духовний та інтелектуальний, художньо-естетичний розвиток, сприяє зміцненню їх психічного та фізичного здоров'я. З давніх-давен люди вважали, що музика має чудодійну силу, і щоб мудро нею скористатись, необхідно зрозуміти, як саме вона впливає на дитячий організм та його психіку, адже музика супроводжує дитину впродовж усього дня.

Весело й жваво вона скликає на зарядку, запрошує до виконання пісеньок і таночків, а надвечір - колискова від матусі. Саме колискова пісня є найкращим зразком музики, який здатний управляти дитиною зсередини. Головна функція колискових пісень - впливати на стан і настрій дитини в момент засинання. Досвід показує, що багаторазове повторення  однієї й тієї ж музичної фрази-поспівки в одноманітному ритмі позитивно діє на психіку дитини і швидко заколисує її.

На сьогодні у медицині та психології є актуальним психокорекційний напрям - музикотерапія. Фахівці  стверджують, що музика  допомагає тоді, коли її слухають і вона служить фоном для діяльності.   Музикотерапія має лікувальний та психотерапевтичний ефект. Як стверджує С. Нечай: «Науковці ведуть пошук мелодій з найбільш сильним лікувальним ефектом. Лікар Н. Михайловська доводить, що романтичні твори Ф. Шуберта, Р. Шумана, П. Чайковського, Ф. Шопена, Ф. Ліста створюють відчуття вільного простору. Вони допомагають зняти стрес сконцентруватися, ідеально підходять для усамітнення та медитації.

Американські вчені дослідили могутній вплив музики В.Моцарта на ранній розвиток малюків, тому дбайливі батьки ще до народження дитини збирають фонотеку його творів. Глибокий терапевтичний ефект має духовна музика, яка освітлює розум, допомагає подолати депресію і гармонізує фізіологічні процеси. Діти, які слухають такі твори (зокрема І.Баха, Г.Генделя), поводяться спокійніше, менше хворіють, краще вчаться. Релігійна музика просвітлює, дарує відчуття спокою, відновлює психічну рівновагу, полегшує душевний і фізичний біль.

Джаз, блюз, диксиленд, соул, каліпсо, реггі, що беруть свій початок у темпераментній африканській музиці, покращують настрій, виводять з депресії, знімають напруження. Фізіологи і психологи вважають, що слухання різної музики протягом дня дає надзвичайно позитивний ефект.