Пожежа

 Пожежа - це неконтрольований процес горіння, супроводжуваний загрозою життю людей та знищенням матеріальних цінностей.

Більшість пожеж - результат нашої легковажності та необережності.

Про засоби профілактики пожеж знають практично всі, а от боротися з вогнем, на жаль, мало хто вміє. Тому варто про це нагадати.

Якщо пожежа виникла у квартирі, пожежні  вимагають від постраждалих такої послідовності дій:

-         подзвонити за номером телефону «101»;

-       вивести дітей та людей похилого віку з приміщення, де виникла пожежа;

-       лише потім починати гасити полум'я власними силами до приїзду пожежної команди.

Справа в тому, що ситуація під час загоряння часто виходить з-під контролю та розвивається за такою схемою: у першу хвилину пожежу можливо загасити склянкою води, у другу - відром води, у третю - лише за допомогою пожежного рукава.

Якщо у вас немає вогнегасника, підручними засобами можуть бути: щільна тканина (краще мокра) та вода. Штори, які загорілися, необхідно зірвати та затоптати або кинути у ванну, заливаючи їх водою. Таким же чином можна гасити ковдри та подушки. Не слід відчиняти вікна, тому що кисень, який надходить зі свіжим повітрям, лише підсилить вогонь. Кімнату, де сталася пожежа, слід обережно відкрити, бо полум'я може полихнути вам назустріч. Щоб уникнути ураження струмом, відімкніть електрику, якщо загорілася проводка.

Якщо вам вдалося справитися з основним джерелом загоряння, обов'язково слід впевнитися, що ніде не лишилося тліючих предметів.

Під час гасіння вогню всіма засобами захищайте органи дихання від диму. Статистика свідчить, що під час пожеж  люди гинуть в основному не від полум'я, а від отруєння димом, втрачаючи свідомість.

Якщо ліквідувати пожежу власними силами не вдається, негайно покиньте квартиру. Виходити з неї можна, лише впевнившись, що там нікого не залишилося.

Особливо треба слідкувати за дітьми: від вогню та диму вони ховаються у шафах, під столами, ліжками, у туалетах, ванних кімнатах і частіше всього не відгукуються.

Пересуваючись задимленою квартирою, дихайте крізь мокру ганчірку, якщо у вас немає респіратора чи протигаза. Однак слід пам'ятати, що кількість кисню у приміщенні швидко знижується, і навіть у протигазі можна втратити свідомість.

По задимлених коридорах пересувайтеся на колінах або повзком - внизу менше диму. Щільно зачиняйте за собою двері. Відправляючись на пошуки людей, обв'яжіться дротом - хтось має вас страхувати.

Викликаючи пожежних, необхідно чітко відповідати на запитання телефоніста служби "101": адреса, що саме горить, номер свого телефону та прізвище, скільки поверхів у будинку, як до нього дістатися тощо.

Нагадуємо, що головний захист від пожежі - самому не стати його причиною. Тому нагадуємо вам традиційні рекомендації пожежних:

  • ніколи не паліть у ліжку;
  • навчіть дітей користуватися вогнем, а до цього виключіть можливість потрапляння сірників до їхніх рук;
  • не залишайте без нагляду електроприлади, особливо праски, калорифери, телевізори тощо;
  • не користуйтеся саморобними електроприладами та «жучками»;
  • слідкуйте за станом дротів електромережі, не вмикайте в одну розетку декілька побутових приладів великої потужності;
  • не нагрівайте лаки та фарбу на відкритому вогні;
  • не слід прати в органічних розчинах, не сушіть речі над газовою плитою;
  • не користуйтеся саморобними електрогірляндами для ялинки, а хлопавки та бенгальські вогні запалюйте подалі від ялинки, будьте обережними з маскарадними костюмами з паперу та вати - уникайте «святкових пожеж» усіма засобами;
  • не заставляйте горище, підвали, лоджії - адже це шляхи евакуації людей під час пожежі;
  • не зберігайте на балконах паливно-мастильні речовини, які швидко займаються;
  • слідкуйте за пожежною безпекою не тільки у своїй квартирі, а також в домівці та у дворі, а за її порушення звертайтеся до свого інспектора пожежного нагляду.

Статистика пожеж наочно нам показує: ми були б значно багатшими, якщо б не економили на засобах свого порятунку та дотримувалися правил пожежної безпеки.