Дії населення під час аварій, пов'язаних з викидами хлору

 У схові та під час транспортування хлор знаходиться у зрідженому стані. Під час викиду в атмосферу ця хімічна речовина випаровується та з водними парами утворює білий туман, який переміщується у напрямку вітру. Хмара хлору стелиться по землі (хлор важчий за повітря у 2,5 рази), накопичуючись у низинах, підвалах, колодязях і може зберігатися там довгий час. Пари хлору подразнюють дихальн1 шляхи, накопичуються у легенях, що може викликати їх набряк.

Для людини отруєння високими концентраціями хлору може призвести до миттєвої смерті. Після входу хлору людина робить короткий, судомний видих, який нерідко супроводжується криком або стогоном. Потерпілий задихається, його обличчя синіє, він метушиться, робить спробу бігти, однак у ту саму мить падає, його рухи стають некоординованими, пульс робиться частим, людина втрачав свідомість.

Отруєння середніми та низькими концентраціями хлору викликає різкий біль у грудях, сухий кашель, печіння та муляння в очах, сльозотечу. Трапляються опіки слизової оболонки дихальних шляхів, шкіри та очей.

Перша медична допомога  повинна бути надана негайно:

1.       На потерпілого треба одягти протигаз та вивести із зони ураження   на чисте повітря, звільнити від незручного одягу, дати зволожений кисень.

2.       Очі, рот, носоглотку протягом 15 хвилин промивати та прополіскувати теплою водою або 2-5% розчином питної соди.

3.       Давати пити тепле молоко з боржомі або содою, кавою.

4.       Зігрівати тіло, надати повного спокою.

5.       3а відсутності дихання зробити штучне дихання «рот у рот».

6.       Ураженого негайно госпіталізувати.

Почувши  сигнали про хімічну небезпеку, необхідно негайно вийти із зони хімічного ураження, вимкнути електроприлади, перекрити газ, загасити вогонь у печі, одягти дітей, надіти протигази. Якщо протигазів немає, слід скласти у кілька шарів тканину та змочити її водою, прикрити органи дихання та виходити із зони хімічного ураження. Мокра тканина послаблює дію хлору у 10-15 разів.  За можливості про тривогу повідомити сусідів.

Про напрямки виходу населення із зони ураження повідомляють представники цивільної оборони та міліції. Але у всіх випадках вихід має бути найменшою дистанцією - перпендикулярно розповсюдженню хлорної хвилі, на підвищене місце, що добре провітрюється. Низьких місць слід уникати.