Які наслідки дитячої гіподинамії? Консультація для батьків

Стародавні цілителі говорили: «Рух - це життя». При­ди­віть­ся до новонародже­но­го або ма­лю­ка-до­шкіль­ня­ти - і пер­ший (осо­бли­во), і дру­гий - увесь час ру­хаю­ть­ся, щось роб­лять, на­ма­га­ють­ся вхо­пи­ти, під­ня­ти, від­нес­ти, роз­ла­ма­ти то­що. З ві­ком фі­зич­на ак­тив­ність по­міт­но па­дає, що обу­мов­ле­но про­гра­мою роз­вит­ку ор­га­ніз­му, за­кла­де­ною при­ро­дою. Учені стверджують: якби доросла людина здійснювала таку ж кількість рухів, як і новонароджене дитя, то вже за кілька годин загинула б від перевтоми. Але все ж регулярна фізична активність потрібна всім людям незалежно від віку і статі.

Систематичні тренування зміцнюють м'язову систему, в тому числі і серце. Вони слугують профілактикою застійних явищ у легенях, поліпшують циркуляцію крові в судинах. Люди, які регулярно займаються фізичними вправами, мають хорошу пам'ять, високу працездатність і стабільний імунний статус.

Гіподинамія - одна з найбільш гострих проблем у сучасному світі. Чим же вона небезпечна і як уникнути порушень здоров'я? Доктор біологічних наук, професор Анатолій Магльований, стверджує, що основні показники гіподинамії - обмеження рухової активності організму, недостатність рухів, мале навантаження на м'язову систему. Для повноцінної роботи організму необхідна активність, а також рух, помірне навантаження усіх м'язів. Це є запорукою гарного самопочуття і міцного здоров'я людини.

 Які ж причини дитячої гіподинамії? Причин розвитку гіподинамії існує дуже багато. Це і надто малорухливий спосіб життя, надмірне використання транспорту, занадто довгий постільний режим, у дошкільників - велике навантаження під час різного роду занять у дитячому садку, надмірне відвідування різного роду гуртків, недостатні заняття спортом, надмірне використання гаджетів, нехтування дитячими іграми з боку  батьків, відсутність «розумних» іграшок, які збуджують дитячу цікавість, мають привабливий вигляд, безпечні у використанні. А якщо у вас знайдеться місце для простої скакалки, еспандера і гантелей - половину успіху у фізичному розвитку вашої дитини ви собі забезпечите.

Основні ознаки гіподинамії:

- загальна слабкість, а як наслідок -  безсоння;

- прискорене серцебиття; 

- швидка стомлюваність навіть при невеликих навантаженнях; 

- нервозність, нестабільний емоційний стан.

Коли дитина більшу частину часу проводить у сидячому положенні, якщо їй не вистачає необхідного фізичного навантаження, м'язи починають слабшати, зменшується витривалість і сила, розвивається вегетосудинна дистонія, порушується обмін речовин. Гіподинамія з плином часу призводить до змін опорно-рухового апарату: розвивається остеопороз, остеоартроз і остеохондроз. Позначається гіподинамія і на серцево-судинній системі (розвивається артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, варикозна хвороба судин нижніх кінцівок), на дихальній системі, травній системі (порушення роботи кишківника). Порушення в ендокринній системі призводять до ожиріння. Погіршується через гіподинамію і робота головного мозку: знижується розумова активність, уважність, слабшає здатність концентруватись. Все це призводить до зниження працездатності людини.

Як убезпечити себе від гіподинамії та її наслідків?

  • Запровадити чіткий руховий режим, в якому домінують заняття фізичними вправами та перебування на свіжому повітрі.
  • Рухові навантаження повинні бути розумними: помірними, систематичними, відповідати віку малюка, і тоді це стане запорукою того, щогіподинаміята її наслідки не позначаться на здоров'ї вашої дитини.
  • Здоровий спосіб життя, раціональне харчування, яке має бути збалансованим - більше фруктів і овочів, корисний мед з лимоном.
  • Тривалість сну - дитина повинна спати не менше восьми годин.

Будьте здорові і ви і ваші діти! 

За матеріалами інтернетресурсу підготувала інструктор з фізкультури Момоток Т.Р.