Дихальна гімнастика з дитиною на період карантину. Порадник для батьків

Всі ми чули про те, що коронавірус страшний тим, що вражає легені, особливо у тих людей, у яких вони ослаблені. Дихальна гімнастика, яку ви можете виконувати вдома разом з дитиною, принесе неабияку користь вашому організму та організму вашої дитини. Чим же корисна дихальна гімнастика для дітей?

1.      Збагачуються киснем усі клітини і органи дитини.

2.      Покращується робота серцево-судинної та нервової систем, органів травлення.

3.      Керування диханням  допомагає володіти собою.

4.      Знімається напруга голосових зв'язок.

5.      Профілактика хвороб органів дихання.

6.      Зміцнюється імунітет.

7.      Покращується вентиляції легень.

Якщо ваша дитина відрізняється гіперактивністю, то завдяки дихальній гімнастиці, вона навчиться розслаблятися та заспокоюватися. Важливо правильно підійти до самого процесу виконання вправ і результати вас вразять. Займатися дихальною гімнастикою можна  в будь-який час: зранку, після зарядки, на прогулянці  або після денного сну. Проте слід  дотримуватися деяких правил.

  • Перед початком необхідно добре провітрити приміщення.
  • Починати потрібно з 1-2 вправ, поступово збільшуючи час та частоту виконання.
  • Вдих треба робити через ніс, а видих через рот. При вдиху потрібно стежити, щоб плечі не піднімалися, а тіло зберігало спокійне положення.
  • Видихати повітря потрібно довше та плавніше, щоб щоки дитини не роздувалися. Якщо ви помітили, що дитина почала часто дихати або ж зблідла - припиніть вправу, це - прояв гіпервентиляції легень. Потрібно разом з дитиною виконати ось таку вправу: складаємо ручки, як при вмиванні водичкою, і занурюємо в них личко, роблячи при цьому глибокий вдих та видих. Повторюємо 2-3 рази і посміхаємося - усе в порядку!

Для дітей 2-х років дуже корисними будуть ось такі вправи:

Повітряна кулька. Ляжте разом з дитиною на підлогу і покладіть  руки на животик, потім уявляємо, що замість животика - повітряна кулька. Тепер повільно надуваємо кульку, тобто животик, та тримаємо так 5 секунд,  після цього плескаємо в долоні та здуваємо кульку. Цю вправу можна виконувати з малюком до 5 разів.

Хом'ячок. Пропонуємо малюкові зобразити хом'ячка і, надувши щічки, пройтися 10 кроків. Потім повернутися та ляснути себе по щічках, таким чином випустивши повітря. Потім пройти ще декілька кроків голосно дихаючи носом - ніби винюхуючи нову поживу для заповнення щічок. Повторіть декілька разів.  

Паровоз. Зображуємо паровозик в русі, пародіюючи його звуком «Чух-чух-чух», а після - зупиняємося і вимовляємо: «Ту-ту-ту-у-у».

З дітьми 3-х річного віку можна виконати такі вправи:

Носоріг. Потрібно уявити себе носорогом, що дихає через кожну ніздрю по черзі. На одну ніздрю покласти пальчик та притиснути до перенісся так, щоб туди повітря не могло ні заходити, ні виходити. Другою ніздрею робимо глибокий вдих та видих. Потім цю вправу робимо так само і з другою ніздрею,чергуючи їх декілька разів.

Курочка. Вправу виконуємо сидячи на стільці. Руки опущені. Робимо глибокий вдих і піднімаємо ручки до пахв, долонями вгору, зображуючи крила курочки. На видиху, крильця опускаємо, повертаючи долоні вниз.

Водолаз. Запропонуйте дитині уявити, що ви опускаєтеся на дно океану, як справжні водолази, та позмагатися з вами.  Хто на довше зможе затримати дихання? Після того, як вже зробили видих, можна врівноважити дихання за допомогою вдихання повітря носом та видихання ротом.

Для дітей більш старшого дошкільного віку дихальна гімнастика може бути грою, в яку можна гратися скрізь. Наприклад, коли дитина п'є якийсь напій, дайте дитині трубочку, нехай вона побулькає у стакан. Але важливо, щоб дитина не роздувала щоки, а тримала губи в нерухомому положенні. Частіше купуйте дітям мильні бульбашки, вони теж - відмінна гра для тренування дихальної системи. А ще можете пограти в індіанців. Прикриваючи рот рукою, видаємо будь-які голосні звуки.

Насправді ігор з елементами дихальної гімнастики є безліч, все залежить від вашого ентузіазму та бажання. Почавши займатися з дитиною цими простими, але ефективними вправами, ви забудете, що таке простуда, бронхіт, ларингіт, а ще у дитини буде красивою та поставленою мова за рахунок правильного дихання.


Підготувала інструктор з фізкультури Бобрикова М. Ю.