Як навчити дитинy бyти щедрою. Консультація для батьків

Конcyльтація для батьків

Батькам 2-4 річного малюка знайома ситуація, коли він не бажає віддавати свою іграшку (велосипед, машинку) іншій дитині, при цьому залюбки бере в неї відерце, ляльку чи лопатку. І вмовляння мами часто виявляються марними. Характерною є ситуація, коли діти в пісочниці не можуть поділити червону лопатку - тягнуть її кожен у свій бік, при цьому не помічаючи розкидані навколо сині, жовті, зелені лопатки, що не відрізняються нічим, крім кольору. У таких випадках батькам зазвичай дуже соромно, вони виправдовуються, умовляють дитину, дорікають їй і навіть карають за жадібність. Але чи справедливою при цьому є їхня переконаність, що дитина зростає скнарою?

Це зумовлено декількома факторами, по-перше, в такі моменти дитина починає усвідомлювати принцип «приватної власності», тобто дитина починає розуміти що у кожного предмета є власник, і тільки він має право розпоряджатися ним; по-друге, часто діти в такому віці мають досить розмиті межі, а тому розповсюджують своє «Я» на улюблені іграшки, а спробу відібрати в них предмет вони розцінюють як зазіхання на них самих. В такі моменти не треба змушувати дитину віддавати власні речі.

Насправді ми можемо навчити дітей ділитись! І ключове слово тут - «навчити», оскільки діти егоцентричні по натурі і тому небажання комусь давати свої речі цілком природна якість.

Важливо не змyсити дитинy ділитися іграшкою, а стимyлювати захотіти зробити це.

Ось деякі поради, коли інша дитина хоче взяти y вашої іграшки, а той протестyє:

1. Запропонуйте дітям обмінятися іграшками або дайте сторонній дитині іншу, не таку «дорогу серцю» вашого малюка іграшку.

2. Залучіть дітей до спільної діяльності, наприклад, запропонуйте їм побудувати вежу з камінчиків, яку ви щойно почали зводити. Нехай вони вам подають камінчики, а ви заохочуйте їх: «Разом у нас вийде велика й гарна вежа».

3. Навчіть фразам, які висловлюють щедрість, наприклад «Візьми пограйся ось цією лялечкою, а потім мені віддаси»». Цей спосіб є досить дієвим.

4. Розповідайте про переваги, які отримає той, хто ділиться: можливість погратися чужою іграшкою; прихильність дітей, внаслідок якої малюка будуть із задоволенням запрошувати до гри.

5. Не забyвайте хвалити дитинy за прояв щедроті.

6. Читайте казки, оповідання, де герої проявляють щедрість.

7. Не карайте дитя, якщо він не поділився іграшкою.

8. Показyйте власний приклад дітям.

Запам'ятайте:  доброю і щедрою може бути лише та людина, у якої є почуття власності. Вона віддає не тому, що так треба, а тому, що хоче подарувати іншим радість і сама порадіти разом з ними. Звісно, можна «вимуштрувати» дитину так, що вона віддаватиме свою річ, бо вважатиме, що мусить. Однак у такому випадку вона відчуватиме незадоволеність, протиріччя між власними емоціями та діями.

Підготувала вихователь Бернацька Г.Ю.